Майстерки, екскурсії, спорт та саморозвиток: як у Львові допомагають переселенцям інтегруватися в життя громади

Переселенці у Львові мають змогу відвідувати різноманітні безкоштовні активності з навчання, саморозвитку та дозвілля.
Журналістка ІА Дивись.іnfo відвідала презентацію результатів проєкту «Shelter Lviv», що відбулася 13 лютого в Культурно-соціальному центрі URBAN CAMP LVIV. Детальніше про цю ініціативу — в матеріалі.
З чого розпочалася ініціатива
Проєкт «Shelter Ukraine» розпочався в травні 2022 року. Найперше він почав діяти у Верховні, а опісля розширився на інші міста України (усього 8 міст) — Івано-Франківськ, Київ, Львів, Стрий, Шептицький, Полтава, Чернігів.
«Спочатку ми надавали гуманітарну допомогу, але зрозуміли, що для інтеграції, соціалізації та адаптації людей в новому суспільстві, лише її не достатньо. Ми повинні допомагати інтегруватися зовсім іншим чином. Тому ми започаткували активності, такі як психологічна допомога, юридична консультація та інші різні заняття для дітей та дорослих, для того, аби їм було легше справлятися з війною, з тим, що вони покинули свої домівки і зараз вимушено перебувають в іншому місті», — каже голова громадської організації «Альянс розвитку» та національна координаторка проєкту «Shelter Ukraine» Марія Маківничук.

Вона зазначає, що основна мета проєкту — щоб українці залишалися в Україні та, попри війну, отримували різні корисні навички та вміння.
Так, за підсумками майже трьох років, більше 10 тисячі переселенців по всій Україні долучилися до проєкту, а різні активності відвідали — понад 76 тисяч.
Цей проєкт фінансується Європейським Союзом, а саме — за підтримки німецької громадської організації «Schüler Helfen Leben».

Різноманітні можливості для дорослих і дітей у Львові
Львів став другим містом, де взялися реалізовувати проєкт. Координаторка «Shelter Lviv» Уляна Пак зазначила, що спочатку тематичні майстерки проводили в модульному містечку на Сихові, згодом ініціатива розширилася на різних локаціях міста.
«Наш проєкт працює для того, щоб українці єдналися, підтримували одне одного та були ближчими. Аби кожен відчував себе в Україні вдома, незалежно від того в якому місті перебуває: чи в тому, де він народився, чи в тому в яке він вимушено переїхав через війну. Тому маємо таку честь працювати з українцями з усієї країни, вивчати їх і відкривати для них себе, своє місто, свої традиції. Це важливо, аби вони залишалися тут, вдома і їм не потрібно було їхати за кордон», — розповіла Уляна Пак.

За її словами, протягом періоду реалізації проєкту у Львові відбулося 1800 різноманітних занять. Водночас кількість учасників вдалося вирахувати приблизно, адже на першому етапі не вели точної статистики. Водночас усього — це близько 3235 відвідувачів. А кількість учасників на заняттях (хтось міг приходити періодично чи декілька раз) — 4501.
У Львові дорослі та діти, які вимушено переїхали до міста з інших регіонів України, могли обрати собі активність в різноманітних напрямках, як-от:
- культура, мистецтво, техніка, залучення до життя громади (тематичні майстерки, екскурсії, дослідницька лабораторія, розмовні клуби, підготовка до школи, медіа школа, робототехніка, програмування тощо);
- спорт ( футбол, теніс, бадмінтон, шахи, плавання тощо);
- активності на свіжому повітрі та обмін досвідом (кіно просто неба, екскурсії містом, прогулянки на конях тощо);
- психологічні консультації (індивідуальні та групові).



Ініціатива продовжує тривати, тому долучитися до спільноти можуть інші внутрішньо переміщені люди, які мешкають у Львові. Для цього потрібно зареєструватися на обране заняття чи подію та стежити за їх анонсами в соцмережах.
Як проєкт вплинув на життя людей
Учасниця проєкту, яка переїхала з Харкова, Олена Марченко, каже, що дізналася про таку ініціативу від знайомих. Спочатку прийшла на одне заняття, опісля — спробували багато інших можливостей для себе та своїх дітей.
«Після цих обстрілів, які ми відчули, переїхали сюди. До Львова з Харкова їхали евакуаційним потягом, в дорозі практично стояли 22 години. Проєкт допоміг покращити свій психологічний стан, відволіктися від проблем. До цього діти були такі закриті. Різні активності стали поштовхом, щоб відкритися, відчути себе живими. Мій син відвідував айкідо, плавання, гімнастику, а я — йогу і екскурсії», — ділиться пані Олена.
Ще одна учасниця активностей «Shelter Lviv» Ірина Ільїна зазначає, що дізналася про цей проєкт приблизно рік тому.

«Задоволена тим, що ініціатива направлена так, щоб наші діти навчилися комунікувати, інтегрувалися в суспільство. Вони можуть мати спортивні досягнення. Діти бажають займатися багатьма видами спорту, щоб спробувати різне», — розповідає пані Ірина.
Учасниці зізнаються, що, окрім активностей для дітей, знаходять корисне дозвілля й для себе. Наприклад, ходять на заняття з йоги, відвідують екскурсії та тематичні майстерки.
«Також маю багато знайомств, нових друзів. Хоча друзі — це таке періодичне явище в такий час. Нам просто комфортно разом. Допомагаємо, підказуємо чимось за потреби одне одному. Зустрічаємося навіть після занять», — каже Ірина Ільїна.

Раніше ми розповідали, як отримати субсидію на оренду житла вимушеним переселенцям.