Що таке кіберспорт та як він розвивається у Львові

15 лютого в Україні відзначають День кіберспорту. Офіційно як окрему спортивну дисципліну його в Україні визнали лише 2020 року, проте він активно розвивається, зокрема, й у Львові.
Про цей вид спорту розповідає журналіст ІА Дивись.info.
Що таке кіберспорт
Кіберспорт — це командне або індивідуальне спортивне змагання з відеоігор. Учасники кіберспортивних змагань можуть змагатися у різних категоріях, серед яких:
- шутери від першої особи;
- карткові ігри;
- ігри-стратегії;
- авто- або авіасимулятори;
- командні рольові ігри з елементами тактики й стратегії тощо.
Кожна з цих категорій налічує різні відеоігри, які в кіберспорті називаються дисциплінами.

Історія змагань з цього спорту почалася 1997 року у США. Тоді з'явилася перша кіберспортивна ліга. Сприяла цьому американська відеогра Doom.
В Україні кіберспорт формалізували 2018 року, коли заснували відповідну федерацію. Своїми завданнями вона визначила розвиток кіберспорту як професійного виду, його популяризацію, представлення інтересів українських кіберспортсменів на різних змаганнях.
Важливою датою є сьоме вересеня 2020 року — тоді кіберспорт в Україні визнали як офіційний вид. Ще за рік федерацію визнали національною. За даними організації, нині в Україні налічують чотири мільйони гравців, а світова авдиторія кіберспорту перевищує 540 млн людей.
Найвідомішими українськими кіберспортивними командами є Natus Vincere (більш відома як Navi), Monte та Passion ua. Перші торік стали чемпіонами світу у дисципліні Counter-Strike 2.

Кіберспорт у Львові: освіта, змагання та популяризація
Для популяризації спорту у місті діє кілька кіберспортивних клубів.
Серед них Force Arena та CyberZone Lviv. Перший з них розташований на площі Міцкевича 10. Клуб обладнаний 60 ігровими місцями, раніше там проводили всеукраїнські турніри з ігор DOTA, СS:GO, Warzone та інших.
CyberZone Lviv є частиною широкої мережі клубів. Він розташований на вулиці Шпитальній, 11. Клуб оснащений 44 ігровими комп’ютерами та приймає всеукраїнські змагання та етапи різних кіберспортивних ліг.
Окремо варто відзначити й те, що кіберспорт почав з'являтися у різних навчальних закладах України. Зокрема, Львівському університеті фізичної культури ім. Боберського існує кафедра інформатики, кінезіології та кіберспорту. Там студенти можуть вивчати кіберспорт як окрему навчальну дисципліну.
На базі університету у грудні минулого року навіть проводили кіберспортивний турнір з гри «Counter-Strike 2 Avalanche». З результатами можна ознайомитися на сайті вишу.
До слова, змагання з кіберспорту включили і до шкільних спортивних ліг. Діти 9-11 класів мають змогу змагатися у цьому спорті з 2022 року.

Львівські кіберчемпіони
Львів відомий і своїми успішними кіберспортсменами. Серед них:
- Данило «Dеndi» Ішутін — учасник команди Navi з 2010 до 2018 року, переможець та дворазований віцечемпіон турніру The International (щорічний світовий турнір з гри Dota 2); також Ішутін є засновником команди В8 Esports. У 2018 році львівського спортсмена визнали найкращим гравцем року у світі в іграх Dota 2 і League of Legends.

- Арсеній «ceh9» Триноженко — гравець команди Navi впродовж 2010–13 років; разом з цією командою він став кількаразовим чемпіоном у грі Counter-Strike, вигравши три головні кіберспортивні турніри протягом року. 2013-го спортсмен закінчив кар'єру гравця, згодом працював тренером і коментатором.

- Євген «Yozhyk» Мостовик — як і попередні згадані гравці виступав за Navi у 2011–19 роках. Спортсмен змагається у футбольному симуляторі FIFA. Серед досягнень Мостовика перемоги на міжнародних та українських турнірах, а також друге місце на Європейському кубку націй-2009.

Раніше ІА Дивись.info розповідала про п'ять маловідомих видів спорту, які розвиваються на Львівщині.