На Львівщини реформують комунальні підприємства і житло для вимушених переселенців

переселенці

На Львівщині стартують ключові реформи: корпоратизація комунальних підприємств, податкові пільги для ветеранів, відновлення житла для ВПО та справедлива оплата праці держслужбовців.

Про це повідомили під час засідання членів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

Реформа комунального сектору

На засіданні обговорили впровадження положень законопроєкту №6013, який передбачає корпоратизацію державних і комунальних підприємств. Його основна мета — модернізація корпоративного управління і наближення українського законодавства до європейських стандартів.

Згідно з новими нормами, з 28 серпня 2025 року в Україні припиняють існування державні та комунальні підприємства як організаційно-правові форми. Їх замінять акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. Для комунальних підприємств перехід до нової форми залишиться добровільним, рішення ухвалюватимуть громади.

Відновлення житлового проєкту для ВПО

Львівська область у 2023 році долучилася до реалізації проєкту з покращення житлових умов для внутрішньо переміщених осіб на сході України. Ініціативу впроваджувала Міжнародна організація з міграції за фінансування Уряду Німеччини. Житло мали збудувати у Дрогобичі, селі Батятичі та Старому Самборі — загалом 500 квартир для 1500 осіб.

Втім, у січні 2025 року внаслідок ліквідації Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і передачі його функцій до Міністерства розвитку громад, реалізацію проєкту призупинили. Львівська ОВА ініціює якнайшвидшу перереєстрацію та продовження робіт.

Підтримка ветеранів

Львівська ОВА реалізує «Програму підвищення конкурентоспроможності», в межах якої надають гранти ветеранам та членам їхніх сімей для започаткування або розвитку бізнесу. Зокрема, йдеться про виплату 250 тисяч гривень за умови працевлаштування ветерана, а також про додаткові 30% до суми гранту для учасників державної програми «єРобота».

Наразі ці кошти, як безповоротна допомога, підлягають оподаткуванню — 18% податку на доходи фізичних осіб і 5% військового збору. Львівська ОВА звернулася до центральних органів влади з пропозицією звільнити такі виплати від податків, аби зменшити фінансове навантаження на ветеранський бізнес.

Доплата освітянам

Доплати за роботу в несприятливих умовах передбачені в державному бюджеті лише для педагогів загальної середньої освіти комунальних закладів. Натомість викладачі закладів фахової передвищої та професійно-технічної освіти до цієї категорії не включені.

Львівська ОВА звернулась до Кабінету Міністрів, Міністерства фінансів і МОН із проханням передбачити відповідне фінансування. За підрахунками, для цього потрібно 95 млн грн для закладів обласного підпорядкування і ще 50 млн грн — для викладачів фахової освіти.

Нерівність в оплаті праці держслужбовців

Учасники засідання також порушили питання дисбалансу в оплаті праці працівників місцевих державних адміністрацій. В ОВА заявили, що працівники районних та обласних адміністрацій отримують суттєво менші зарплати порівняно з фахівцями інших державних структур, що працюють на тій самій території — зокрема, Казначейства, Податкової та Пенсійного фонду.

Львівська ОВА ініціює внесення змін до Закону України «Про державну службу» — зокрема, перегляд розподілу державних органів за юрисдикціями. Пропонується підвищити рівень місцевих держадміністрацій до категорії 1.3 (обласні) та 2 (районні), що дозволить підвищити оклади.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: