Торік на підприємствах Львівщини загинули 20 людей: де фіксують найбільше порушень

У 2024 році на підприємствах Львівської області зафіксовано сотню випадків виробничого травматизму з різним ступенем тяжкості. Найбільше інцидентів сталося у промисловості, транспортній сфері та будівництві.
Про те, скільки порушень у сфері охорони праці на Львівщині зафіксували торік, для ІА Дивись.info повідомила Оксана Єзерська — начальниця Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Скільки нещасних випадків сталось на підприємствах
У 2024 році на підприємствах Львівської області зареєстровано 100 нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом. Як повідомила начальниця Міжрегіонального управління, серед них було 7 групових випадків, унаслідок яких постраждали 18 осіб. Загалом у нещасних випадках травмувались 118 працівників.
Також є статистика смертельних випадків. Упродовж 2024 року внаслідок травм на виробництві загинули 20 працівників, із них п’ятеро — у групових випадках.
Водночас, як пояснила посадовиця, відповідальність за ведення обліку нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань, а також за запобігання аналогічним подіям покладається безпосередньо на роботодавців. Вона уточнила: «Ведення обліку нещасних випадків за територіальними громадами Порядком не передбачено».
Попри це, за інформацією управління, найбільша кількість нещасних випадків у 2024 році зафіксована на підприємствах, розташованих у Львівській та Шептицькій територіальних громадах.

Які основні причини травматизму на виробництві
За словами Олени Єзерської, основними причинами виробничого травматизму на Львівщині у 2024 році стали організаційні порушення. Йдеться, зокрема, про недотримання трудової та виробничої дисципліни, а також порушення вимог безпеки під час експлуатації транспорту — як громадського (автомобільного, залізничного), так і технологічного.
Серед найпоширеніших типів травм — механічні, які виникають унаслідок контакту з рухомими або обертовими частинами машин і механізмів, а також від падіння уламків породи, гілок дерев чи інших предметів. Окрім того, фіксували електротравми й термічні ураження.

Найбільше постраждалих — у вугільній промисловості: 51 травмований працівник, з них двоє загинули.
Нагадуємо, 21 травня на шахті «Надія», що у Соснівці на Львівщині, стався обвал породи. Як наслідок, один працівник отримав травму — у нього перелом ноги.
Високий рівень смертності також зафіксували у сфері залізничного та автомобільного транспорту: 11 випадків травмування, з яких шість завершилися летально.
У соціально-культурній сфері травмовано 9 працівників (один смертельно), у будівництві — 8 (двоє з них загинули), у харчовій промисловості та переробці сільськогосподарської продукції — 8 (двоє смертельно).
У машинобудуванні постраждало 7 працівників, один з яких помер, а в деревообробній галузі — п’ятеро травмованих, серед яких також зафіксовано один летальний випадок.

Які хронічні професійні захворювання фіксують
Упродовж 2023–2024 років і першого кварталу 2025 року найпоширенішими хронічними професійними захворюваннями на Львівщині залишаються бронхолегеневі патології, слухові порушення та проблеми з опорно-руховим апаратом. Такі дані зафіксували високоспеціалізовані профпатологічні заклади охорони здоров’я: ДУ «Інститут медицини праці імені Ю.І.Кундієва НАМН України» та КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна лікарня», відділення профпатології.
Найчастіше діагностують хронічний бронхіт пилової етіології та пневмоконіоз, сенсоневральну приглухуватість, а також попереково-крижову радикулопатію. Такі захворювання, за словами Олени Єзерської, є типовими для працівників підприємств із високим рівнем впливу шкідливих виробничих чинників, зокрема — у вугільній галузі.

У 2023 році на Львівщині офіційно встановлено 461 випадок хронічного професійного захворювання, з них 122 — у жінок. У 2024 році кількість нових випадків зменшилася до 295, серед яких 70 — у жінок. Тож зафіксоване зниження становить 166 випадків (64%), серед жінок — 52 випадки (57,3%).
За перші три місяці 2025 року зареєстрували ще 60 випадків хронічних профзахворювань, 24 з яких — у жінок. Найчастіше ці діагнози встановлюють працівникам вугледобувної промисловості, зокрема на підприємствах ДП «Львіввугілля».
Перевірки, порушення та динаміка травматизму
Протягом 2024 року Міжрегіональне управління з питань охорони праці провело 69 заходів державного нагляду (контролю) на підприємствах Львівської області. За словами начальниці управління, під час перевірок виявлено 1219 порушень законодавства у сфері охорони праці.
Серед підприємств із найбільшою кількістю порушень — ТОВ КФ «Ярич» (36 порушень), ТОВ «ІС ТРАНС ЮЕЙ» (30 порушень), а також ЛМКП «Львівводоканал», де зафіксовано 29 порушень.

Зокрема, у 2023 році в області зареєстровано 144 нещасні випадки, з них 4 — групові, унаслідок яких постраждали 153 особи, включно з 16 летальними випадками (один з яких — у груповому інциденті).
Для порівняння, у 2022 році зафіксовано 146 нещасних випадків, з них 7 — групових, при цьому травмовано 162 працівники, з яких 24 загинули (усі летальні випадки — у групових інцидентах).
Нагадаємо, як отримати грошову допомогу службовцям і родинам загиблих через війну.