Як минув та про що говорили топові архітектори світу на третьому Urban Forum у Львові

У Львові завершився третій всеукраїнський форум у сфері архітектури й урбаністики Lviv Urban Forum. Подія на три дні зібрала у Львові близько 1500 учасників та 80 спікерів, тож стала однією з найбільших платформ для спілкування українських і світових архітекторів та урбаністів.
Про це повідомляє Львівська міська рада.
Серед учасників Lviv Urban Forum 2025 – архітектори, урбаністи, громадські активісти, студенти, науковці, представники уряду та містяни, які зацікавлені у змінах та розвитку міста. Їх зустріч у Львові – це можливість обговорити і продумати, якою буде Україна після війни. Для цього запросили зірковий склад спікерів-архітекторів, роботи яких вивчають студенти з усього світу. Зокрема у Львові зі сцени виступали:
- Філіп Самін та Аса Декорте, архітектори знакової будівлі Ради Європи у Брюсселі — саме у ній проходять саміти ЄС.
- Кетрін Галл, виконавча директорка Chaire ETI при Сорбонні. Відома завдяки дослідженню «Модель 15-хвилинного міста / 30-хвилинної території». Концепція передбачає доступність усіх щоденних потреб у межах 15 хвилин пішки або велосипедом від дому.
- Ізабель Клюнкер, директорка мюнхенського офісу Max Dudler — бюро, відоме своїми виваженими проєктами, які не прагнуть «випендритися», а вписуються в контекст і лишаються актуальними десятиліттями.

Одним із хедлайнерів форуму став Мірослав Шік — знаний швейцарський архітектор і професор одного із найпрестижніших технічних університетів світу — ETH Zürich, автор концепції «аналітичного реалізму». У Львові він говорив про міста, які зробили помилки в плануванні, і про ті, які випередили свій час.
«Я люблю говорили прикладами. І тут доречно згадати Другу світову війну. Деякі нації, як, наприклад, французи, почали одразу думати, як відбудовувати міста після бомбардувань. Німці ще не вийшли з Франції, а французи вже планували реконструкцію.
Також я бачив приклади в Італії, коли влада швидко відбудувала квартали. Так, люди могли там жити, але ці місця їм ніколи не подобались, бо це було зроблено надто монотонно.
Я вважаю, що такі події, як цей форум, є дуже важливими для українців. Вам потрібно обговорювати, як ви будете відновлювати свої міста, як вони виглядатимуть. Вам потрібно говорити з різними поколіннями і шукати рішення, як будуть відображати вашу ідентичність. Це дуже важливо», – пояснив Мірослав Шік.

Цьогоріч учасники Urban Forum працювали над темою «Будуємо тяглість», відтак досліджували комплексні підходи до міського планування і розвитку та обговорювали, як впроваджувати сучасні глобальні практики для розвитку українських міст, враховуючи традиції та минуле.
«Сьогодні країна перебуває в дуже важкому часі, дуже багато будівель зруйновано. Ми повинні все відбудувати і зробити країну кращою. Як це правильно зробити і хто цим має займатись? Власне це ми й обговорюємо, вивчаємо на Lviv Urban Forum. Ми маєм місію: вже третій рік підряд ми запрошуємо до Львова кращих архітекторів України і топ-фахівців з різних куточків світу. Хочемо, щоб люди, які приїхали на форум, максимально надихнулись, приїжджали в свої громади і робили їх кращими», – наголошує Андрій Садовий, міський голова Львова.
«Цього року Urban Forum відбувся втретє і зібрав понад 1500 гостей, а так само лекторів і лекторок з різних куточків України та з-поза меж нашої держави. До нас приїхали знакові архітектори, такі як Мірослав Шік, у творчості якого минуле і майбутнє зустрічаються фактично в одній точці. І це дуже відгукується з цьогорічною темою Lviv Urban Forum – «Будуємо тяглість». Це про тяглість передачі традицій і знань з покоління в покоління, про тяглість, яке поєднує різні епохи. Ми розуміємо, що великі справи не робляться за один день, а вимагають довгих і продуманих процесів», – зазначає Антон Коломєйцев, головний архітектор Львова та програмний директор Lviv Urban Forum.

Окрім десятків лекцій, на форумі організували тематичні вилазки, воркшопи та екскурсії. Учасники дивились, як Львів відновлює будинки, пошкоджені ворожими обстрілами, та як місто впроваджує безбар’єрність у публічному просторі, висаджували міські квітники, розробляли генплан українських міст, спираючись на данський досвід, досліджували велоінфраструктуру Львова, вивчали місця пам’яті та багато іншого.
Нагадаємо, що перший Lviv Urban Forum відбувся у 2023 році і тоді його відвідало понад 600 учасників. Тоді зірковим гостем став Шігеру Бан, японський архітектор і лауреат Прітцкерівської премії. Минулорічний форум, який зібрав понад 1000 учасників, стосувався теми відповідальності за розвиток і відновлення українських міст. Топ-спікер другого Urban Forum був чилійський архітектор Алехандро Аравена, який ділився досвідом відновлення цілого району міста, знищеного у Чилі після землетрусу і цунамі 2010 року.
Організатори події: ГО «Українська урбан платформа» та департамент архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради.
Партнери
Генеральним партнером Lviv Urban Forum є проєкт «Інтегроване міське відновлення в Україні (JGURA)», який виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) і співфінансується Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань (SECO).
Крім того, LUF підтримується проєктом «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні (SUR)», що є частиною німецької програми перехідної допомоги для розвитку. Проєкт здійснюється за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) і впроваджується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Інституційний партнер Lviv Urban Forum — Фундація ЗМІN.
Також форум підтримують Європейський Союз і Програма розвитку ООН в Україні в межах проєкту Мери за економічне зростання (M4EG), Ukraine-Moldova American Enterprise Fund (програма урбанрух «У міста є Я»), ООН-Хабітат за фінансової підтримки BMZ, компанія Avalon, DOM Publishers та інші організації.
Інформаційні партнери: ГО «місто.ребут», NE:Urban, Pragmatika.Media, Хмарочос, ініціатива Cities4Cities. Локальний медіапартнер: «Твоє місто».