Львівська ОВА дозволяла виїзд з України з підписом імператора Олександра III — ЗМІ (доповнено)

Упродовж 2022 року Львівська обласна військова адміністрація погоджувала виїзд чоловіків за кордон за зверненням від громадської організації, у листах якої був підпис російського імператора Олександра III. У Галицькій окружній прокуратурі Львова зареєстрували кримінальне провадження.
Про це йдеться у матеріалі NGL.media, оприлюдненому 30 червня.
Журналісти кажуть, що листи-звернення на виїзд за кордон надсилали від імені «Гуманітарної надії нації». Це буцімто громадська організація, яка себе також нарікала як «українсько-французька група».
У Міністерстві юстиції України заявили, що немає жодної інформації про цю організацію, до того ж, у них не працює електронна пошта, з якої надсилали листи з проханням про виїзд, пишуть розслідувачі.
«При цьому офіційного листа до ЛОВА ця організація оформила з явною насмішкою, використавши логотип російського "Газпромбанку" та автограф російського імператора кінця XIX ст. Олександра ІІІ. Директором організації теж вказали, схоже перше-ліпше розповсюджене прізвище — Олександр Ніколенко. Лише в Україні живе близько 500 людей з таким ім’ям та прізвищем», — вказує видання.
У перший рік повномасштабної російсько-української війни Львівська ОВА отримала п’ять листів від цієї нібито організації, дозволивши виїзд вісьмом чоловікам. Очільник відомства Максим Козицький схвалював накази про виїзд або в день отримання листа або наступного.
За даними журналістів, з того часу до України повернулись щонайменше семеро чоловіків, котрі отримували право на виїзд від ОВА за зверненням «Гуманітарної надії нації».
Тим часом у Львівській обласній прокуратурі заявили, що за цим фактом розпочали досудове розслідування та зареєстрували кримінальне провадження.
Доповнено о 10:58
У Львівській ОВА відреагували на ситуацію.
Там зазначили, що у перші місяці війни система «Шлях» не була технічно адаптована до умов воєнного стану. Доступ до ряду реєстрів (зокрема Реєстру громадських об’єднань) був обмежений, не існувало законодавчих обмежень для осіб, які виїжджали як водії, а обсяг запитів вимірювався тисячами щодня.
«На той момент у держави не було програмного забезпечення, яке б дозволяло перевіряти кожне звернення з необхідною глибиною. І ми, як обласна адміністрація, діяли в рамках тодішнього нормативного поля та наявних технічних можливостей», — сказано у повідомленні.
В ОВА наголосили, що рішення про внесення тих чи інших осіб в систему «Шлях» ухвалювалось колегіально, спеціальною комісією, до складу якої входили представники різних відомств, в тому числі — Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та Національної поліції України.
«Не знімаючи з себе відповідальності, хочемо наголосити — в умовах надзвичайної ситуації можливі окремі порушення. Однак, обираючи між повною зупинкою виїздів (і зривом волонтерської допомоги фронту) та ризиком поодиноких порушень ми обрали друге — щоб армія не залишилась без підтримки», — заявили у відомстві.
Загалом комісія при Львівській ОВА надала право на перетин кордону понад 50 тис осіб, з них, за даними ДПСУ, порушили термін перебування лише 1920 осіб, що становить 3,7 % від загальної кількості.
Нагадуємо, функціонування системи «Шлях» для волонтерів уряд припинив у лютому нинішнього року через зловживання.