«Спорт — це змагання, щоб бути кращим»: Роман Гнатів про сезон «Скали-1911», розвиток та вболівальників

Нині на професійному рівні в українському футболі виступають чотири команди зі Львівщини. Серед них «Скала-1911» зі Стрия — одна з найстаріших команд України. Цього сезону стрияни боролися за вихід до Першої ліги, проте наступний сезон розпочнуть все ж у Другій.
Про пройдешній сезон, амбіції клубу, розвиток команд зі Львівщини та місцевих вболівальників журналісту ІА Дивись.info розповів головний тренер «Скали-1911» Роман Гнатів.
Як минув сезон для «Скали-1911»
— Я хотів почати з того, як минув цей сезон. Ви посіли третє місце в групі А, потім боролися за Першу лігу. Як ви загалом його можете оцінити? Бо, я так розумію, було завдання підвищитись, але не вдалося.
— Конкретного завдання в Першу лігу вийти не було. Вирішили в кожній грі спробувати грати на перемогу. Вдасться [підвищитись — прим.] — вдасться, не вдасться — то не вдасться. Якщо зважати на те, що ми п'ять ігор виграли і одну зіграли внічию [після того, як Роман Гнатів став головним тренером — прим.], це досить хороший результат.
Знову ж таки, перемогли «Локомотив», вийшли на «Чернігів». Ну, звісно, намагалися пройти, все-таки це дві гри, а не цілий чемпіонат. Але, знову ж таки, ті дві гри ще не гарантували місце в Першій лізі, а матчі плей-офф з «Металургом» (Запоріжжя). Прагнули, хотіли, але не вдалося. Десь нам не вистачило майстерності, везіння, досвіду — всього потроху.

— До наступного сезону «Скала» готує підсилення, будуть нові гравці?
— У нас команда укомплектована, ми дивимося точково, кілька позицій. Два-три максимум футболісти посилять команду. Дуже хочеться брати гравців, на яких ми будемо розраховувати, яких ми знаємо, які на зборах підтвердять, що вони реально можуть підсилити нашу команду. З таким акцентом будемо шукати футболістів.
— Про які позиції йдеться?
— Зараз це в кожну лінію по одному гравцю.
— Яким критеріям мають відповідати ваші гравці?
— Основне це ігрова дисципліна — від цього все починається. А вже все інше: їхня індивідуальна майстерність, техніко-тактична підготовка — це вже мої компетенції, щоб їх підвести до потрібного рівня. Коли я знайомлюсь з командою — бачу, що, наприклад, ось цей гравець зможе відповідати тому, що я хочу бачити. Якщо ні, то для чого я його буду тримати в команді, він не буде мати ігрової практики. Хай краще грає в іншій команді, знайде свого тренера, який буде бачити в ньому потенціал. Це не означає, що футболіст поганий. Просто він не підходить під моє бачення, під мій стиль. Це не є вирок футболісту.
«Рідко хто пам'ятає другого чи третього»
— Яке у стрийської «Скали-1911» бачення на майбутнє? За скільки років яких результатів треба досягнути?
— Є амбітні керівники. Звичайно, вони хочуть, щоб команда піднялася в Першу лігу. Відповідно, намагаються створити всі ті необхідні фінансові умови, матеріальну базу, тренувальні поля, збори, екіпірування, вчасні зарплати. Це все те, що допомагає рухатися команді впевнено. Футболісти не думають, про те, що буде завтра. Вони думають про футбол: як покращити свої якості, як досягнути результату.
У «Скалі-1911» є все необхідне, щоб думати в перспективі про підвищення. Це ще не є завданням поставленим, але якщо ти не хочеш виграти всі ігри і стати кращим, то для чого взагалі йти в спорт? Спорт — це змагання, щоб бути кращим. І це те, що ми доводимо нашим молодим хлопцям: якщо вони хочуть бути успішними, у спорті чи в житті, треба бути завжди першими, треба бути кращими. Рідко хто пам'ятає другого чи третього. Тому кожна людина в житті повинна собі стати кращою, першою, а для того треба якраз викладатися на всі 100%. Для мене це не тільки спорту стосується, а й життя.
— А наскільки «Скала» готова до гіпотетичного підвищення в класі?
— Зараз на стадіоні будуються нові роздягальні, облаштовують територію стадіону, біля стадіону має до кінця року вже бути побудоване поле зі штучним покриттям. Тренувальні поля є, як я вже казав. В принципі все для того, щоб зайти в Першу лігу, у клубу є. А вже якими футболістами — це вибирає тренер.
— Я правильно розумію, що є бачення керівництва, що треба розвивати свою інфраструктуру, щоб не орендувати стадіон і грати свої домашні матчі в інших містах?
— Звичайно. Я собі навіть не уявляю, щоб ми грали десь в іншому місті. Це в першу чергу для вболівальників, для них це робиться. Тому, скоріш за все, керівництво зробить все, що від них можливо, щоби ігри, коли піднімемося в Першу лігу, відбувалися в Стрию.
«Футбол можна порівняти з хорошим кіно чи театром»
— «Скала-1911» грала свої домашні матчі в Стрию. Наскільки була відчутною підтримка, як багато людей приходило на ці матчі?
— Підтримка була досить відчутна. Люди приходять, підтримують, вболівають. Стадіон є невеликий і дуже близько трибуни розташовані до поля, тому це відчувається. Це також той момент, який мотивував хлопців під час гри. Коли вболівальники є, то зовсім по-іншому сприймається гра. Воно так здається, що ти граєш, що ти не чуєш. Ні, все чути і особливо, коли важко. Це такий хороший мотиваційний поштовх для футболістів. Ми серйозно відчували підтримку вболівальників.
— Фанати приходять на матчі «Скали», як ви кажете, а сім матчів львівських «Карпат» взагалі увійшли до 20 найкращих в сезоні УПЛ за відвідуваністю. Ви погодитесь, що в нас на Львівщині культура вболівання розвинута?
— Так-так. Мені важко казати за інші команди. Знаю, що, наприклад, ті ж «Пробій», «Куликів-Білка» реально мають підтримку. Напевно, трошки складніше другим командам: «Полісся-2», «Колос-2», «Олександрія-2».

— Їм бракує окремого бренду, вони «в тіні» основного кубу?
— І в них трохи інші завдання. Це, як я казав, як дублюючий молодіжний склад, де отримують практику і награвання, щоб отримували досвід, готують до першої команди футболістів.
— Як ви вважаєте можна ще більше популяризувати регіональний футбол серед вболівальників?
— Якість гри, звичайно. Це можна порівняти з хорошим кіно чи театром, виставою. Коли ти приходиш і отримуєш задоволення, тобі хочеться ще ходити, ще дивитися. Коли це нудний, нецікавий, ще й немає результату футбол — важко мотивувати вболівальників приходити. Так, завжди вірні фанати будуть ходити, але щоб збільшилася кількість — тільки результати.
Клуби зі Львівщини, конкуренція, розвиток молоді
— Зараз на Львівщині на професійному рівні є чотири клуби: «Карпати», «Рух» (включно з другою командою), «Скала-1911» і «Куликів-Білка». Як ви вважаєте, чи є амбіції, щоб цих клубів стало більше?
— Ще можна назвати «Фенікс», який все-таки об'єднався [і виступав під брендом ФСК «Маріуполь» у Першій лізі — прим.]. Він йшов до того, наскільки я знаю, щоб команда грала в Другій лізі. Далі, так сталося, вони тепер ще в Першій.
З року в рік, наприклад, хорошу якісь і результати показує «Миколаїв». Наразі вони, напевно, не ставлять ще завдань, щоб команда була в Другій лізі. Напевно, щоб заявлятись у Другу лігу, повинна бути якась стабільна фінансова підтримка. Краще зачекати якийсь час, щоб «стати добре на ноги». Тому що це погано впливає, коли ти заходиш в чемпіонат, граєш, а тут по ходу турніру якась із команд знімається.
— Наскільки ви протягом сезону відчували конкуренцію, принциповість в очних матчах проти клубів зі Львівщини?
— Відчувалася конкуренція, тому що «Куликів-Білка» також була в лідерах і, напевно, ставила завдання потрапити в Першу лігу. І вона зі свого боку робила все, тому це відчувалося. Хто у нас ще є? «Карпати» і «Рух». Як на мене, добре, коли є дербі одного міста. Це боротьба за вболівальників, не те що за десятки, команди за кожного готові боротися.

— Загалом цей сезон для клубів зі Львівщини, був досить успішний. Карпати боролися за єврокубки, у Другій лізі «Рух-2» був на другому місці, «Скала-1911» на третьому, «Куликів-Білка» — на четвертому. Яке ваше бачення: продовжиться розвиток, будуть якісь успіхи далі чи це був один такий сезон?
— Ні, я думаю, що це мало би продовжитись, тому що тут в кожному з тих клубів поставлена хороша робота. І це видно, що результати не є спонтанні, це закономірність. І підбір гравців, тренерського складу, тренувальний процес — це є закономірністю. Тим більше всі ці клуби більш-менш фінансово стабільні. Тому я сподіваюся, що воно так і продовжиться.
— Зараз ви працюєте з багатьма молодими гравцями в команді, раніше були тренером «Карпат» U-19. Як ви оціните перспективу гравців зі Львівщини, які у них є амбіції, потенціал?
— Скажу так, у нас завжди були хороші, якісні, перспективні молоді гравці. Чому вони не доходили до перших команд? Важко однозначно відповісти. Але завжди наші команди і U-19, і «дубль» боролись за найвищі місця в українському чемпіонаті. За великим рахунком ми [львівські «Карпати» — прим.] були десь третіми після «Шахтаря» і «Динамо». І бронзовими призерами були, і свого часу «дубль» був чемпіоном України.
Завжди в нас є хороші перспективні футболісти, Наприклад, ті, які перейшли, чи так склалося тоді, що опинилися в «Русі», і зараз заявили про себе в Прем'єр-лізі. Це підтвердження того, що в нас тут добре працюють з молодими хлопцями, і вони складають потім кістяки молодіжних команд.
Читайте також: Як розвиваються водні види спорту на прикладі ватерполу, — голова федерації плавання Львівщини.