Як вберегтися під час обстрілів та що робити, коли потрапили під завали — департамент

Росія продовжує обстрілювати житлові квартали та об’єкти інфраструктури України. Під час обстрілів небезпечно перебувати у квартирі, а правило двох стін не є дієвим способом, щоб вберегтися.
Про це у відповідь на інформаційний запит ІА Дивись.info розповіли в департаменті цивільного захисту Львівської обласної військової адміністрації.
«Росія посилила авіаобстріли українських міст і сіл. Ворог усе частіше прицільно б’є по житлових кварталах, медичних закладах, укриттях та об’єктах критичної інфраструктури, постійно збільшуючи потужність засобів ураження. Тому в звичайній квартирі не має безпечних місць, правило двох стін вже не працює. Для збереження свого життя та здоров’я необхідно скористатися облаштованими укриттями», — зазначив директор департаменту Ігор Туз.
Що варто мати біля себе в разі нічного обстрілу
За інформацією департаменту цивільного захисту, вночі потрібні речі мають лежати в зоні швидкого доступу. Зокрема, йдеться про такий набір важливих речей:
- аптечка (турнікети, кровоспинні бинти, бандажі, ножиці, термоковдри, маркер);
- ліхтарик;
- пляшка з водою;
- павербанк;
- свисток.

Що робити, якщо опинилися під завалами
Якщо ви опинилися під завалами рятувальники радять:
- Пам’ятати, що ваше головне завдання — допомогти рятувальникам знайти вас. Для цього використовуйте будь-які доступні способи: кричіть, стукайте по металевих чи бетонних конструкціях, свистіть, використовуйте світло (наприклад, ліхтарик або екран телефону).
- Під час спеціальних «хвилин тиші» вся рятувальна техніка припиняє роботу, щоб вловити будь-які звуки з-під завалів. Саме в ці хвилини ваші сигнали можуть стати шансом на порятунок. Якщо ви маєте змогу — не припиняйте подавати звуки в цей період.
- Якщо вам вдалося вибратися самостійно — огляньте себе на наявність травм. Якщо є можливість, то надайте собі першу допомогу та іншим постраждалим.
Водночас, що не потрібно робити:
- У жодному разі не використовуйте сірники чи запальнички. Це може призвести до вибуху або пожежі через можливі витоки газу.
- Уникайте будь-яких спроб самостійно розбирати уламки. Такі дії можуть спричинити обвал всієї конструкції.

Як діяти, якщо уламками затиснуло кінцівки
За рекомендаціями рятувальників та медиків, якщо кінцівку можна легко вивільнити, тоді потрібно робити це дуже обережно. Водночас, якщо кінцівку затиснуло серйозно, і для звільнення потрібна допомога інших людей чи спецзасобів, тоді категорично не можна робити це самостійно без попереднього накладання турнікета. Адже ви можете пошкодити великі судини, що призведе до масивної кровотечі.
«Особливо небезпечною є ситуація, коли кінцівка перебуває під тиском понад дві години. Тривале стискання призводить до зупинки кровообігу в тканинах, і там накопичуються токсини. Якщо різко зняти тиск — ці токсини потрапляють у кров, що може спровокувати гостру ниркову недостатність, серцеві порушення й навіть смерть», — підкреслюють парамедики.
Як накладати турнікет:
- коли затиснуто кінцівку, потрібно накладати турнікет вище місця стиснення: на 5 – 8 см, а не на суглоб.
- Також необхід час накладання — для цього використовуйте водостійкий маркер.
- Знімати турнікет має лише кваліфікований медик.
Раніше ми також розповідали про головні правила надання домедичної допомоги.

Як зберегти тепло і уникнути переохолодження під завалами
Щоб уникнути переохолодження під завали:
- використовуйте все доступне для збереження тепла — ковдри, термоковдри, одяг, рушники;
- утепліть ділянки грудної клітки, шиї та голови — саме ці зони втрачають найбільше тепла;
- не лягайте на бетон чи землю — обов’язково підкладіть щось під себе;
- не вживайте алкоголь, адже він створює ілюзію тепла, але насправді прискорює охолодження організму.
У департаменті зазначають, що не варто не покладати лише на інструкції. Запишіться на практичні курси з домедичної допомоги — саме відпрацьовані навички допомагають діяти правильно під час стресових ситуацій.
Подану вище інформацію повідомили ІА Дивись.info у департаменті цивільного захисту у відповідь на запит. Вони зазначили, що рекомендації створено в межах проєкту «Довідка.інфо» Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, який зібрав поради від ДСНС та медичного батальйону «Госпітальєри», що перевірені в умовах реальних рятувальних операцій. Такі знання можуть врятувати життя ще до приїзду рятувальників, а також полегшить їм виконання пошуково-рятувальних робіт.