«Засмага — небезпечна»: львівська дерматологиня про те, хто у зоні ризику від дії сонця

засмага
Фото ілюстративне/depositphotos

Влітку багато людей прагнуть засмагнути, однак тривале перебування на сонці може призвести до опіків, старіння шкіри і підвищеного ризику її захворювань.

Про те, чи можливо засмагати безпечно та як правильно доглядати за шкірою після тривалого перебування на сонці, для ІА Дивись.info поділилась Марія Лабич — лікарка-дертологиня лікарні святого Пантелеймона Першого медичного об'єднання.

Чи загалом безпечна засмага

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, засмагаце фізіологічна реакція шкіри на ультрафіолетове випромінювання. У процесі опромінення в нижніх шарах епідермісу відкладається пігмент меланін, внаслідок чого шкіра темніє. Така реакція формується поступово після повторного впливу ультрафіолету невеликої інтенсивності.

Найбільш стійка засмага виникає після тривалого перебування на сонці. Однак саме такий вплив часто негативно позначається на стані шкіри. На початковому етапі засмагання проявляється у вигляді почервоніння — це ознака запалення. При сильнішому ураженні виникають сонячні опіки, які можуть супроводжуватися пухирями та пігментацією.

«Засмага — небезпечна»: львівська дерматологиня про те, хто у зоні ризику від дії сонця - 2
Як сонцезахисний крем впливає на потрапляння ультрафіолетового випромінювання/depositphotos

Засмага — це не ознака здоров’я, а відповідь шкіри на пошкодження. Як пояснює Марія Лабич, навіть легка засмага шкодить: ушкоджує клітини, пришвидшує старіння шкіри й підвищує ризик розвитку меланоми та інших форм раку. «Найкращий варіант — уникати активного сонця або користуватися захисними засобами», — зауважує фахівчиня.

Коли сонце завдає найменше шкоди

Найменше шкоди ультрафіолет завдає в години, коли його інтенсивність нижча — до 11:00 ранку і після 16:00. У цей час сонячне випромінювання м’якше, проте, як наголошує лікарка, це не скасовує потреби в захисті. Обов’язковим залишається сонцезахисний крем — навіть зранку чи у хмарну погоду.

Найвищий ризик отримати сонячний опік — у період з 11:00 до 16:00. У цей час рекомендовано перебувати в затінку або під захистом (парасоля, одяг із довгим рукавом, головний убір). Варто також регулярно наносити сонцезахисні засоби з високим рівнем SPF.

«Засмага — небезпечна»: львівська дерматологиня про те, хто у зоні ризику від дії сонця - 3
Рекомендації щодо засмаги/Центр громадського здоров'я

Як вберегтися від шкоди сонця

Щодо безпечного перебування на сонці, то, зі слів лікарки, йдеться про 10–20 хвилин без захисту — але лише вранці чи ввечері. Якщо ж людина планує перебувати на сонці довше, наприклад до двох годин, то має нанести крем із SPF не нижче 30, а також використовувати капелюх, окуляри й закритий одяг. Водночас вона застерігає: «Навіть коротке перебування на активному сонці без захисту вже може викликати пошкодження».

Марія Лабич наголошує, що лише сонцезахисного крему недостатньо. Найкращий результат дає поєднання кількох методів: уникання перебування на сонці в пікові години (від 11:00 до 16:00), захисний одяг та регулярне оновлення SPF-засобів. Крем має наноситися щонайменше за 20 хвилин до виходу на вулицю й оновлюватися кожні 2 години або після купання.

«Засмага — небезпечна»: львівська дерматологиня про те, хто у зоні ризику від дії сонця - 4
Як вибрати сонцезахисний крем/Астрамедіка

Для щоденного користування фахівчиня рекомендує обирати засоби з вищезгаданий SPF не нижче 30. Для активного перебування на сонці — SPF 50+, водостійкий і з широким спектром захисту (UVA та UVB).

Під час засмагання не рекомендовано засинати або читати. Оптимально — змінювати положення тіла кожні 10–15 хвилин і не залишатися під сонцем довше однієї години. У разі появи почервоніння шкіри після засмаги, варто нанести заспокійливий крем або засіб із пантенолом. Якщо виникають пухирі, необхідно звернутися до лікаря. Навіть у затінку шкіру потрібно захищати: дітям до трьох років варто наносити сонцезахисний крем кожні дві години, незалежно від того, чи перебувають вони під прямим сонцем.

Які є ризики для шкіри

Сонцезахисний крем не працює цілий день без оновлення. За словами дерматологині, засіб потрібно наносити кожні дві години. Якщо людина купається, інтенсивно пітніє чи витирається рушником — навіть водостійкий крем втрачає ефективність, тому його треба оновлювати частіше.

Ознаки того, що шкіра вже постраждала від ультрафіолету, з’являються не завжди одразу. До основних належать почервоніння, печіння, біль, сухість, відчуття стягнутості, а згодом — лущення або навіть пухирі. «Якщо з’явилися пігментні плями, зміни родимок або нові утворення — це сигнал для консультації з фахівцем», — підкреслює Марія Лабич.

«Засмага — небезпечна»: львівська дерматологиня про те, хто у зоні ризику від дії сонця - 5
Шкіра після надмірної засмаги/Сайт Чернігова

За її словами, саме UVA-випромінювання відповідальне за фотостаріння шкіри. Воно пошкоджує структури, які забезпечують пружність і гладкість — зокрема, колаген та еластин. У результаті з’являються зморшки, порушується тон шкіри, вона стає грубішою, а процес оновлення клітин сповільнюється.

Лікарка також застерігає, що регулярна засмага суттєво підвищує ризик розвитку онкології. Зокрема, йдеться про меланому — найбільш агресивний тип раку шкіри, а також базально-клітинну та плоскоклітинну карциноми. «Ультрафіолет ушкоджує ДНК клітин. З часом ці ушкодження можуть спричинити злоякісні зміни», — пояснює вона.

Є групи людей, які мають бути особливо обережними. Це діти до трьох років, люди зі світлою або чутливою шкірою, особи похилого віку, а також ті, хто має багато родимок або сімейну історію онкозахворювань. Особливу увагу до захисту повинні звернути й ті, хто приймає фотосенсибілізуючі препарати, має аутоімунні чи онкологічні хвороби.

Щодо родинок, то під дією сонця в цих ділянках можуть відбуватися клітинні зміни, що підвищують ризик вищезгаданої. «Засмагати з родимками — це підвищений ризик. Якщо уникнути сонця неможливо, такі ділянки слід прикривати одягом і використовувати SPF 50+», — наголошує Марія Лабич.

«Засмага — небезпечна»: львівська дерматологиня про те, хто у зоні ризику від дії сонця - 6
Родимки/depositphotos

Також одне з можливих ускладнень — фотодерматоз, або сонячний дерматит. Його гостра форма проявляється через 2–4 години після перебування на сонці: з’являються почервоніння, свербіж, відчуття жару. Опік першого ступеня може тривати до п’яти днів. Супровідні симптоми — біль у ділянці ураження, головний біль, загальна слабкість, порушення сну, зниження апетиту.

Надмірне перебування на сонці може спричинити опіки І–ІІІ ступеня. У таких випадках можливе погіршення загального стану та пошкодження тканин.

«Засмага — небезпечна»: львівська дерматологиня про те, хто у зоні ризику від дії сонця - 7
Рекомендації щодо засмаги/Центр громадського здоров'я

Як доглядати за шкірю після засмаги

Також важливо правильно доглядати за шкірою після перебування на сонці, щоб мінімізувати шкоду. Насамперед — охолодити шкіру прохолодним душем без агресивного мила. Потім нанести заспокійливий або зволожувальний засіб — з алое вера, пантенолом чи іншими відновлювальними компонентами.

Окремо фахівчиня звертає увагу на необхідність гідратації. Після засмаги організм потребує більше води для відновлення водного балансу. У цей період слід уникати скрабів, спиртових лосьйонів та будь-яких засобів, які можуть подразнити шкіру. І вкрай важливо дати шкірі час на відновлення: кілька днів без сонця — це обов’язкова умова після надмірної інсоляції.

Нагадаємо, чи очікувати мешканцям Львівщини в липні +35°.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: