Львівські шахи: як зародилися, розвиваються та чим можуть похвалитися

гра у шахи
Ілюстративне фото/ Depositphotos.com.ua

Напередодні, 20 липня, у світі відзначили День шахів — гри, яка активно розвивається у Львові щонайменше ще з ХІХ століття.

Журналіст ІА Дивись.info розповідає про появу, розвиток шахів у місті, а також найвідоміших львівських гравців.

Шахи у Львові: історія та сучасність

Про шахи у Львові відомо щонайменше з ХІХ століття. Тоді ця гра не просто з'явилася у місті, а вже була популярною серед мешканців, які часто грали просто у кав'ярнях. З часом шахи поширилися і на міське студентство з ініціативи професора Львівського університету Володимира Лаврівського. Про це та інше ми дізналися від дослідника Івана Яремка.

«Важливим моментом у шаховому житті міста стала організація першого на теренах Галичини шахового клубу, який заснували 25 листопада 1894 року, а місцем організаційного зібрання став "Ґранд-готель" — львівський шаховий клуб (ЛШК), який налічував 45 членів, які платили вступний внесок — 1 злотий», — пише Яремко (І. Яремко «Починали в кав'ярнях: історична довідка про шахи у Львові»).

Перша світова війна, природно, завадила розвитку шахів у місті. Вони відродилися на початку 1920-х, коли ЛШК відновив свою діяльність. Також у Львові активно почали з'являтися інші шахові клуби, а також часописи. До Другої світової львівські шахісти виступали у складі збірної Польщі та кілька разів ставали призерами шахових олімпіад.

Львівські шахи: як зародилися, розвиваються та чим можуть похвалитися - 2
Гра між М. Турянським й С. Попелем за першість Львова, 1943 рік/Фотографії старого Львова

Надалі, як зазначає Іван Яремко, у розвитку шахів покладалися на масовість, а важливим етапом розвитку стало відкриття у 1970-х роках шахової спеціалізації у Львівському університеті фізичної культури.

Знаковою шаховою подією для Львова у новітній історії стало проведення в місті чемпіонату світу серед жінок у 2016 році. Тоді за титул найкращої шахістки світу у палаці Потоцьких змагалася уродженка Львівщини Марія Музичук, яка, однак, програла китаянці Хоу Іфань.

Львівські шахи: як зародилися, розвиваються та чим можуть похвалитися - 3
Матч Музичук та Іфань, 2016 рік/Радіо Свобода

Нині шахи розвиваються, зокрема, через шкільні ліги. Так, у цьогорічному сезоні на міському турнірі змагалися 26 шкільних команд у категорії 5-9 та 10-11 класів. На національному рівні командам Львівського фізико-математичного ліцею та ліцею №93 навіть вдалося перемогти.

Окрім цього, від початку 2025 року львівські шахісти оформили кілька знакових досягнень на всеукраїнських та міжнародних змаганнях:

  • Владислав Фіщук став віцечемпіоном міжнародного турніру в Румунії Felix Sasomi;
  • Семен Величко став чемпіоном України з класичних шахів серед юнаків до 14 років;
  • Соломія Світенко та Яна Марусин стали срібними призерками командного чемпіонату Європи з шахів серед дівчат до 12 років;
  • Аліна Балух, Микола Сербін, Маркіян Гавкер та Мар’ян Великий виграли «срібло» на міжнародному шаховому турнірі в Румунії.

Найвідоміші львівські шахісти та їхні досягнення

Степан Попель

Львівські шахи: як зародилися, розвиваються та чим можуть похвалитися - 4
Степан Попель/Фотографії старого Львова

Степан Попель відомий своєю шаховою кар'єрою ще з 1920-х років. У 17-річному віці він вже став чемпіоном Львівського університету, а згодом заснував Товариство українських шахістів, яке згодом об'єдналося з секцією спортивного товариства «Україна».

За свою кар'єру Попель двічі ставав чемпіоном Львова, по три рази — Парижа і штату Мічиґан (США) та 11 разів перемагав на першості американського штату Північна Дакота. У 1983-му Попеля першим внесли до Шахової зали слави Північної Дакоти.

Леонід Штейн

Львівські шахи: як зародилися, розвиваються та чим можуть похвалитися - 5
Леонід Штейн/Чемпіон

Леонід Штейн — уродженець Хмельниччини, який мешкав у Львові, а також навчався у львівській шаховій школі. У 15-річному віці Штейн став членом збірної Львова.

Шахіст став першим галицьким гросмейстером, отримавши міжнародне звання 1962 року. Він був дворазовим чемпіоном України, триразовим чемпіоном СРСР, переможцем всесвітніх шахових олімпіад, командних чемпіонатів Європи. Також Штейн брав участь у «матчі століття» 1970 року, в якому змагалися 18 із 20 найсильніших гросмейстерів світу.

Василь Іванчук

Львівські шахи: як зародилися, розвиваються та чим можуть похвалитися - 6
Василь Іванчук/Фото Марії Ємельянової/Chess.com

Василь Іванчук — міжнародний гросмейстер. Шахіст родом із Тернопільщини, проте освіту здобував саме у Львівському університеті фізичної культури. Також у Львові діє шахова школа гросмейстера.

Шахіст заявив про себе у 1991 році, коли переграв чинного чемпіона світу Гарі Каспарова. Відтоді українець ставав найкращим у світі у бліці та рапіді, двічі перемагав на шахових олімпіадах та чемпіонатах Європи. Від липня 1991-го до жовтня 2007-го Іванчук тричі підіймався на другу сходинку всесвітнього шахового рейтингу та стабільно перебував у десятці найкращих.

Адріан Михальчишин

Львівські шахи: як зародилися, розвиваються та чим можуть похвалитися - 7
Адріан Михальчишин/Пресслужба Львівської ОВА

Адріан Михальчишин є уродженцем Львова та випускником Львівського національного університету. Як й Іванчук має звання міжнародного гросмейстера.

Михальчишин двічі чемпіон світу серед молоді, переможець спартакіад, Кубка Європи, міжнародних турнірів у Римі, Ляйпцигу, Баку, Копенгагені та ін. Також Михальчишин був членом першої збірної України на Всесвітній олімпіаді 1992 року. Окрім цього, гросмейстер ставав чемпіоном світу та Європи як тренер і є почесним головою тренерської комісії ФІДЕ (Міжнародної федерації шахів).

До слова, У львівській мерії вперше провели шаховий турнір, який об'єднав майже двісті людей.


Читайте також: Як у Львові зародився український футбол: історія першого матчу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: