У Львові помоляться за загиблих у Скнилівській трагедії

У Львові вшанують пам'ять жертв Скнилівської трагедії. Унаслідок авіакатастрофи на військовому летовищі «Скнилів» загинули 77 людей.
Про це повідомили у міській раді.
Цього року через обмеження, зумовлені воєнним станом, меморіальні події відбудуться у дещо іншому форматі, аніж зазвичай.
Так, у суботу, 26 липня, о 13:00 у храмі Воскресіння Христового УГКЦ (вул. Городоцька, 319а) відбудеться поминальне Богослужіння. У неділю, 27 липня, поминальна Служба відбудеться об 11:00 на Голосківському кладовищі.
Також родичам загиблих місто виплатить одноразову матеріальну допомогу. Як повідомили в міському управлінні соціального захисту, по 2 тисячі гривень отримають 53 людини. З бюджету на ці виплати скерували 106 тисяч гривень.
Скнилівська трагедія
27 липня 2002 року 14-й авіаційний корпус Військово-повітряних сил України святкував 60-річчя, на честь чого організували масштабне авіашоу. На аеродромі зібралося щонайменше 10 тисяч глядачів — люди з’їжджалися з усієї Львівської області родинами.
Для демонстраційного пілотування з Івано-Франківська мав вилетіти винищувач МіГ-29. Але через несприятливі погодні умови його замінили на Су-27. Керували літаком полковники Володимир Топонар і Юрій Єгоров.
Близько опівдня винищувач виконував складну фігуру під назвою «коса петля з поворотом» на низькій висоті — фактично над глядачами. Літак не набрав необхідної висоти й почав падати. Пілот намагався вирівнятися й триматися горизонтально, близько до землі, однак зачепив дерево та врізався в землю, а потім — в інший літак. Внаслідок цього Су-27 перекинувся, влетів у натовп глядачів, які знаходилися на злітній смузі, і загорівся.
Обидва пілоти катапультувалися одразу після контакту із землею і майже не постраждали. Серед глядачів загинули 77 осіб, в тому числі 28 дітей. Багато людей були важко травмовані — понад 350. До лікарень прибували десятки швидких, а біля моргу утворилися черги. Кількох людей так і не вдалося ідентифікувати.

Чи покарали винних у Скнилівській трагедії
Розслідуванням трагедії зайнялася Генеральна прокуратура України і спеціальна комісія Міністерства оборони України. Висунули декілька версій причин аварії: технічна несправність літака, помилка пілотів, а також помилка в плануванні польотів, організації та розміщенні глядачів на летовищі. Пресцентр Генеральної прокуратури зробив заяву, в якій причинами трагедії назвав погану організацію, підготовку та проведення авіашоу.
Звинувачення висунули більш ніж десятьом особам, але реальні тюремні терміни отримали пілоти, які виконували трюки. Йдеться про Володимира Топонаря, засудженого на 14 років ув'язнення, і Юрія Єгорова, засудженого на 8 років. Пізніше експрезидент Віктор Ющенко помилував одного з них і зменшив термін відбування покарання другому. Покарали й трьох військових 14-го авіаційного корпусу: командувача генерал-майора Анатолія Третьяков (відсидів 5 років з 6), помічника керівника польотів Юрія Яцюка (відбув майже 3 роки з 5), начальника служби безпеки польотів Анатолій Лукіних (4 роки умовно).
Їм інкримінували відхилення від льотного завдання, низький професіоналізм і недбальство. Однак жоден із них своєї провини не визнав.
Крім того, після Скнилівської трагедії пілотажна група «Українські соколи» була розформована, а авіашоу в Україні заборонили.

На місці трагедії створили меморіал
У 2003 році до першої річниці трагедії на вході до Скнилівського летовища була споруджена каплиця всіх Святих українського народу. Біля неї встановили 77 каменів, які символізують жертв катастрофи. Щорічно у день катастрофи тут відбуваються екуменічні богослужіння.
