Верховна Рада проголосувала за закон, який фактично узалежнює НАБУ й САП

Верховна Рада України
Верховна Рада України. Ілюстративне фото/Голос України

Сьогодні, 22 липня, Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт №12414, який вносить зміни до діяльності Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Про це йдеться на сайті парламенту у картці документа.

За ухвалення закону проголосували 263 народні депутати. По 13 нардепів утрималися або проголосували проти, ще 35 не брали участі в голосуванні. Наразі закон скерували на підпис президенту Зеленському.

Що передбачає закон

Закон має назву «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану».

Однак документ проголосували з урахуванням правок, які, зокрема, передбачають такі зміни:

  • генеральний прокурор матиме доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокуророві;
  • генпрокурор може давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри топпосадовцям;
  • керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.

Реакція на зміни

Єврокомісарка з питань сусідства та розширення Март Кос повідомила: «Ліквідація ключових гарантій, що захищають незалежність НАБУ, є серйозним кроком назад. Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є важливими для шляху України до ЄС. Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ до ЄС».

Голова комітету з питань антикорупційної політики у ВРУ Анастасія Радіна заявила, що правки зроблять САП «декоративною інституцією» і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від Генерального прокурора.

Зазначимо, що в пояснювальній записці до закону немає обґрунтування ухвалених змін.

Додамо, що львівські активісти оголосили про проведення акції протесту проти закону сьогодні, 22 липня, о 20:00 на площі біля пам'ятника Шевченку.

Чим займаються НАБУ й САП

Як ідеться на сайті бюро, НАБУ та САП — це органи, створені задля боротьби з топкорупцією в Україні: «Національне антикорупційне бюро України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових».

Також додамо, що робота антикорупційних органів була однією з вимог Міжнародного валютного фонду та Європейської комісії для лібералізації візового режиму України з Європейським Союзом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: