Обсяги іпотечного кредитування в Україні досі не повернулися до довоєнного рівня — банкірка

іпотека на житло
Ілюстративне фото/depositphotos.com.ua

Нові іпотечні кредити в Україні наразі видають лише 11 із 60 банків (18%) — серед них 4 державні та 7 банків з приватним капіталом.

Про це під час Business Club КБУ, присвяченого аналітиці українського ринку нерухомості за перше півріччя 2025 року, розповіла банкірка Олена Дмітрієва.

За словами експертки, станом на 1 травня 2025 року українські банки видали іпотечних кредитів на суму понад 35 млрд грн — це лише 3% від загального кредитного портфеля банківського сектору. При цьому іпотеку виплачують лише 0,4% домогосподарств (36 тисяч сімей).

Олена Дмітрієва відзначила, що за останній рік іпотечні портфелі банків у грошовому вимірі зросли на 21%. Водночас кількість виданих кредитів майже не змінилася. Частка проблемних іпотек наразі становить 9% — на 1,5 в.п. менше, ніж до початку повномасштабного вторгнення.

Також банкірка зауважила, що обсяги іпотечного кредитування досі не повернулися до довоєнного рівня: у 2024 році було видано 82% від кількості кредитів, виданих у 2021 році.

«Головна тенденція 2025 року — різке скорочення іпотеки на вторинному ринку. Станом на 1 травня цього року, порівняно з аналогічним періодом 2024-го, кількість таких кредитів зменшилася на понад 1600 — тобто на 64%. Водночас поступово зростає частка іпотеки під заставу майнових прав: 17% у 2025 році проти 5% за перші чотири місяці минулого року», — наголосила перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

Щодо програми «єОселя», то, за словами експертки, вона залишається головним драйвером розвитку іпотеки в Україні. Частка виданих за нею кредитів перевищує 95% від загальної кількості іпотечних позик. У програмі беруть участь 10 банків: 4 державні та 6 комерційних. При цьому 93% кредитів видають саме державні банки.

Олена Дмітрієва також звернула увагу на нову Стратегію розвитку іпотечного кредитування, яку нещодавно було затверджено. Вона вважає, що документ потенційно може стати проривом і закласти європейські стандарти на українському ринку іпотеки. Водночас, за її словами, ефективність реалізації Стратегії залежатиме від конкретних механізмів, які будуть запропоновані.

«Громадян цікавить, якими будуть умови страхування воєнних ризиків, на який термін надаватимуть кредити, якими будуть іпотечні ставки тощо. Саме тому поки що зарано робити глибокий аналіз цієї Стратегії — вона має врахувати ці та інші ключові питання, які хвилюють людей», — підсумувала вона.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: