Депутати ЛМР звернулись до Верховної Ради із закликом зберегти незалежність НАБУ і САП

Депутати Львівської міської ради підтримали звернення до президента України та Верховної Ради із закликом захистити незалежність Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Звернення оголосили під час засідання сесії міської ради у четвер, 24 липня, повідомив мер Андрій Садовий.
Депутати висловили стурбованість через ухвалення 22 липня 2025 року Закону №12414, який, на їхню думку, суттєво послаблює інституційну автономію ключових антикорупційних органів. Особливе занепокоєння викликали поправки, внесені в останній момент — без публічного обговорення і антикорупційної експертизи.
Також звернення надійшло від фракції ВО «Свобода».
«Ми чітко заявили: під час війни держава має діяти як єдиний механізм, орієнтований на перемогу. Закон №12414, ухвалений кулуарно, — це удар по довірі до влади та антикорупційної системи. Ми засуджуємо спосіб його ухвалення», — зазначив депутат Андріян Гутник.
Що передувало
22 липня, президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, який вносить зміни до діяльності Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та фактично узалежнює ці органи. Раніше за цей закон проголосували у Верховній Раді 263 голосами «за».
Згідно з новим законом:
- генеральний прокурор матиме доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокуророві
- генпрокурор може давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.
Ухвалений закон називають таким, який фактично узалежнює роботу НАБУ та САП. Детальніше про нього ми розповідали тут.
23 липня президент у відеозверненні зазначив, що напередодні зустрівся з керівниками антикорупційних і правоохоронних органів, аби обговорити актуальні виклики в їхній роботі. Головна увага — очищенню системи від російського впливу, розслідуванню «завислих» справ і забезпеченню невідворотності покарання для порушників закону.
У зустрічі взяли участь директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко, Генеральний прокурор Руслан Кравченко та голова Служби безпеки України Василь Малюк.
За словами глави держави, під час обговорення порушували широкий спектр викликів, що стоять перед антикорупційною інфраструктурою. Президент наголосив на необхідності її повного очищення від російського впливу та посилення роботи задля забезпечення справедливості й невідворотності покарання для осіб, які порушують закон.