Десять виставок вересня: що подивитися у Львові

Dyzajn-bez-nazvy-25
Ілюстративне фото/ виставка «UKRAFT: Зустріч французьких та українських митців» у Львові, 5 вересня 2025 р./ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

Перший місяць осені у Львові — щедрий на мистецькі проєкти: від масштабних ретроспектив до камерних експозицій. У місті можна побачити роботи українських та іноземних митців, відчути діалог культур і доторкнутися до особистих історій, втілених у живописі, скульптурі та інсталяціях.

Журналістка ІА Дивись.info зібрала десять виставок, які відкрилися або тривають у вересні у Львові.

«Тіні Імперіалу» 

Mercury Art Center, вул. Січових Стрільців, 3

У новому артпросторі від Mercury Art Center (відомій як «будинок з Меркурієм») триває виставка «Тіні Імперіалу» Олега Тістола. Усього в просторі розмістили понад 300 робіт митця. Експозиція охоплює три поверхи та горище — 88 кімнат.

Куратор та архітектор виставки — Андрій Рибка.

«Кожна імперія лишає по собі спадок у вигляді матеріальних і ментальних речей. Архітектура — це також така тінь. Тінь, яку зараз лишають по собі імперії, і тінь, яку лишили тоді. Це живий процес, який відбувається. Відповідно, нова історія лишить свою тінь, тінь незалежної України… Ця виставка про тіні, які сформували нас і продовжують нас формувати, впливають на нас. Це про життя, про те, ким ми є, ким ми були й ким ми станемо і те, як ми сприймаємо той спадок, який маємо: історичний і не лише», — підкреслив про мистецький проєкт Андрій Рибка.

Детальніше про виставку дивись тут у нашому матеріалі.

Квитки 350-500 грн.

До коли триватиме: виставковий проєкт можна переглянути до 31 жовтня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 2
Відкриття виставки «Тіні Імперіалу» Олега Тістола, Львів, 16 серпня. Фото/ Анна Ілечко для ІА Дивись.info

«Олександра і Артем Рогові. Живопис»

Галерея «Зелена канапа»

На виставці показують роботи художників, Олександру і Артема Рогових. Їх пов’язала зі Львовом історія евакуації з Харкова в перші дні повномасштабного вторгнення РФ до України. Подружжя прожила рік у Львові і опісля повернулася назад до рідного дому в Харкові.

«Вимушений контакт з нашим містом призвів до вже другої персональної виставки у Львові для Олександри (перша відбулась в кав’ярні "Товариство"). А також до початку серії гуашей з зображенням дерев для Артема. Вона була рішенням проблеми відсутності умов для створення масштабних фігуративних творів Артема, які він робив в харківській майстерні», — ділять у галереї.

Для цієї виставки художниця створила серію «Хліб». Майже всі об'єкти натюрмортів мисткині — це городина з Харківщини, деякі від фермерів з деокупованих сіл.

Артем Роговий покаже нові твори з серії «Дерева», що виникла як реакція на драматичні обставини часу.

Вхід — вільний.

До коли триватиме: до 10 жовтня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 3
Робота Артема Рогового. Фото/ «Зелена канапа»

«Замилування» 

«Я галерея», Шота Руставелі 8, другий поверх

«Замилування» — перша виставка памʼяті скульптора Ярослава Мотику. У галереї розповідають, що проєкт представляє здебільшого роботи останніх років та вибрані матеріали з архіву художника. Це основні твори художника: від малої пластики до рисунків, еротичні цикли, міфологічні сюжети, фотографії 1980-х, документальні рідкісні матеріали та твори-експромти.

«Виставка "Замилування" названа на честь найпоширенішого сюжету в творчості автора — "Мати з дитям", про найвищий ступінь любові», кажуть організатори.

У період виставки також буде встановлено його останню роботу — «Викрадення Європи» у Стрийському парку. Експозиція відбувається в рамках Львівського тижня скульптури 2025.

Вхід — 100 грн.

До коли триватиме: до 30 листопада.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 4
Виставка «Замилування». Фото/ фейсбук-сторінка "Я галерея", denis_kuriloff

«Обійми пустоти»

Галереї Львівської національної академії мистецтв, вул. Кубійовича, 35б

Організатори розповідають, що виставка Олени Мороховської та Валентини Притули «Обійми пустоти» розглядає пустоту не як відсутність, а як простір, де народжується нове — зустріч із собою, можливість бути вразливим і відкрити опору в іншому. На експозиції покажуть обʼєкти з текстилю, скла, кераміки, а також інсталяції та відео-роботи.

«У цьому проєкті ми прагнемо винести на світло речі, які зазвичай залишаються захованими у потаємну шухляду. Ми віримо, що пустота — це не про відсутність, а іншу форму присутності», — підкреслюють в галереї ЛНАМ.

Олена Мороховська — випускниця кафедри художнього текстилю ЛНАМ. Валентина Притула навчається на магістратурі IKKG (Німеччина) та працює переважно з керамікою.

Кураторка проєкту — Христина Сухолитка, координаторка проєктів неформальної освіти «Відкрита академія ЛНАМ» та «Школа реставрації ЛНАМ». 

Вхід — вільний.

До коли триватиме: до 4 жовтня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 5
Робота з виставки «Обійми пустоти»/ Галерея Львівської національної академії мистецтв

«Good Appetite»

Shum Art Gallery, вул. Пл. Старий Ринок 7

Організатори розповідають, що у виставці «Good Appetite» художник Владислав Шерешевський постає як художник-віртуоз, філософ-гедоніст і гастроном-заклинач, який підсмажує фарбу на полотні так, що вона пахне хитрою іронією; змішує академічний реалізм із гумором гурмана-фанатика, що знає: кожна ковбаса має і святковий, і цвинтарний бік.

«У його картинах їжа виглядає як метафора життя; він той живописець, що змушує нас сміятися з власного апетиту, й водночас нагадує, що ми самі лише сировина великої кухні буття», — зазначають в галереї.

Вхід — вільний.

До коли триватиме: до 19 жовтня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 6
Робота Владислава Шерешевського. Фото/ Shum Art Gallery

«Там, де починається сила»

Львівський муніципальний мистецький центр, Стефаника, 11

«Там, де починається сила» — виставка фото з вітрильних реабілітаційних походів українських захисників та захисниць. Зокрема, з мандрів Канарськими та Грецькими островами.

Організатори розповідають, що у власному архіві мають дуже багато фотографій з походів. Тому на експозиції можна побачити лише невелику частину з них.

«Основна ідея фотовиставки — передати емоції і почуття, які отримали учасники цих морських походів. Бо — слів замало. Хлопці їдуть одними — вертаються іншими», — кажуть творці виставкового проєкту.

Детальніше про виставку тут.

Вхід — вільний.

До коли триватиме: до 30 вересня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 7
Відкриття виставкового проєкту «Там, де починається сила» у Львівському муніципальному мистецькому центрі. Фото/ ІА Дивись. info

«UKRAFT: Зустріч французьких та українських митців»

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

«UKRAFT: Зустріч французьких та українських митців» — виставковий проєкт, який відбувається вже другий рік у Львові. Цього року однією з головних новинок є розділ «Повернення з України». Тут французькі митця представили серію робіт, які вони створили під враженням від перебування в Україні.

На експозиції музеї свої твори представили Сінді Сула, Маярті, Сесіль Батійя та Бенжамін КарбоннВолодимир Семків, Олеся Трофименко, Ольга Кузюра, Ярина Шумська, Тереза Барабаш.

За словами Ольги Кузюри, візуальне мистецтво на цій виставці дозволяє творити новий діалог між різними митцями.

«Нам дуже цінно відкрити для себе нову оптику, з якої Україна постає не тільки всередині, але й — зовні. Саме завдяки мистецтву, яке тут представлене, ми синхронізуємо наші дуже різні досвіди і творимо абсолютно нову мову, якою можна пояснити сьогодення. Це для наш новий скарб — мова, якою може бути прочитана сьогоднішня Україна для світу. Тому мене дуже тішить, що тут представлені роботи у надзвичайно різних медіа, матеріях та формах. Бо ми бачимо наскільки є багато способів говорити про минуле і про сьогодення та те, чим може бути для нас майбутнє», — каже мисткиня.

Детальніше про виставку дивись тут у нашому матеріалі.

Вхід — 50-80 грн.

До коли триватиме: до 28 вересня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 8
Робота "Побратими" Володимира Семків. Відкриття виставки «UKRAFT: Зустріч французьких та українських митців» у Львові, 5 вересня 2025 р./ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

«Перед Майбутнім»

Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького, вул. В. Стефаника, 3.

«Перед Майбутнім» — міжнародний мистецький проєкт, який створила тайванська художниця Іса Хо. Кураторка виставки — Марта Троцюк. 

«Виставка об’єднує візуальні портрети та особисті історії п’ятнадцяти українських художниць, які живуть і працюють у реальності повномасштабної війни. Проєкт зосереджений на внутрішніх трансформаціях, психологічній витривалості та жіночому досвіді в умовах постійної напруги», — розповідають творці проєкту.

Так, героїнями проєкту стали такі мисткині, як-от: Алевтина Кахідзе, Антоніна Денисюк, Валерія Тарасенко, Василина Буряник, Ганна Друль, Ліна Романуха, Марина Талютто, Марія Прошковська, Марта Троцюк, Мирослава Бачкур, Олеся Казнох, Ольга Кузюра, Ольга Пильник, Уляна Нищук та Юлія Беляєва.

Іса Хо відвідала майстерні та будинки художниць навесні цього року. Вона слухала особисті історії про життя й творчість у час війни та документувала ці зустрічі. Мисткиня працює з темою, як жіноча ідентичність формується під впливом культурних сценаріїв і соціальних очікувань. 

Вхід — 50-150 грн.

До коли триватиме: до 28 вересня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 9
Виставка "Перед майбутнім". Фото/ Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького

«Текстури»

Простір INDEX, вулиця Івана Франка, 33

«Текстури» — виставка ілюстрацій поета, книжкового дизайнера та військового, який зник безвісті 27 квітня 2023 року під час виконання бойового завдання поблизу Авдіївки.

Організатори розповідають, що на виставці можна побачити його замальовки зі скетчбуків.

«"Текстури" водночас є способом відчути присутність друга й талановитої людини, яка нині не може бути поруч, та нагадуванням про Миколу й усіх українських полонених і зниклих безвісти, про наш обов’язок пам’яті й віри в повернення», — підкреслюють в INDEX.

У 2024 році вийшла збірка його вибраних віршів «Повільна людина». Книжка потрапила до переліку найкращих українських книжок 2024 року за версією Українського ПЕН.

«У лісі вогкому, наче близькість, між
дерев із обірваним листям раптом
нестямно можна відчути свою до
нього причетність, свою присутність»

( з тексту Миколи Леоновича)

Вхід — вільний.

До коли триватиме: до 19 жовтня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 10
Афіша до виставки/ INDEX.

«Камінь, що пам'ятає...»

MONO, площа Ринок, 21, 2 поверх

«Камінь, що пам'ятає...» виставковий проєкт одного мистецького об'єкта. Організатори розповідають, що тут можна буде подивитися на мистецтво Леопольда Левицького, котрий балансував між авангардом і соцреалізмом, був модерністом і прихильником простих людей, експериментатором і «офіційним» художником.

«В основі виставки — літографський камінь із загадковим зображенням. Чи належить він до останніх робіт Левицького? Чому малюнок залишився на камені й так і не був надрукований? Яку історію він може розповісти про Львів і про час, у якому жив митець», — діляться в MONO.

Куратор виставки — Богдан Шумилович.

Вхід — вільний.

До коли триватиме: до 31 жовтня.

Десять виставок вересня: що подивитися у Львові - 11
Культурний простір MONO. Ілюстративне фото/ Ольга Бомко для ІА Дивись.info

До слова, ІА Дивись.іnfo також готує підбірки фільмів, книжок, подій та вистав у львівських театрах. Їх дивіться на нашому сайті в розділі «культура».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: