• USD: 39.10
  • EUR: 40.80

Актуальні теми:

Підтримати

Сміттєпереробний комплекс у Львові: на роздоріжжі?

Сміттєпереробний комплекс у Львові: на роздоріжжі?

Питання будівництва сміттєпереробного комплексу у Львові останніми днями знову актуалізувалося.

Вчора відбулися громадські слухання щодо спорудження комплексу на вул. Пластовій, 13, на території очисних споруд «Львівводоканалу», а сьогодні депутати виділили ділянку на цій вулиці для ЛКП «Зелене місто», підприємства, яке відповідатиме за спорудження комплексу.

ІА Дивись.info з'ясовувала, чи будуватимуть сміттєпереробний комплекс у Львові на вулиці Пластовій, 13 попри незгоду мешканців.

На майдані біля школи…

Громадські слухання щодо будівництва сміттєпереробного заводу на вул. Пластовій, 13 були запоановані на 18 липня у СШ №7, що на вулиці Б. Хмельницького,132. Ініціатором слухань став місцевий мешканець Михайло Куртяк. Захід, відразу пішов не за планом. Щоб зареєструватися, а для цього потрібно було показати паспорт з реєстрацією у Личаківському або Шевченківському районах, десятки людей люди стояли у черзі на сходах.

Реєстрація відбувалася повільно, адже була подвійною. Крім секретаріату ЛМР, паралельну реєстрацію проводила ГО «Відродження Знесіння». Пояснювали активісти це тим, що на слухання прийшли багато працівників міської ради та комунальних підприємств, і явно не з власної волі.

Кількість людей, які прийшли на громадські слухання, виявилася такою, що відразу стало зрозуміло – невеличка актова зала усіх не вмістить. Тут слухання опинилися під загрозою зриву. Ініціатори пропонували провести слухання на вулиці, а представники секретаріату наполягали, що не зможуть гарантувати безпеку людей і слухання потрібно перенести.

Врешті, після тривалих перепалок, під тиском активістів і депутатів, секретаріат «дав добро» на проведення слухань надворі. На цей момент зареєструвалося уже 352 учасники, які мали право голосувати.

Далі, згідно з порядком, почалися доповіді. Ініціатор громадських слухань Михайло Куртяк заявив, що будувати сміттєвий завод на території львівських очисних споруд не можна, бо вони перебувають у аварійному стані.

«На неодноразові наші звернення до міського голови, депутатів, ми не зустріли ніякого розуміння та хвилювання за екологічний стан у Львові. З боку міських чиновників було тільки одне прагнення – отримати мільйони кредитів. Ми не проти побудови цього комплексу. Ми проти зведення його на очисних спорудах», - заявив активіст Михайло Куртяк.

Своєю чергою, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря намагався переконати місцевих мешканців у тому, що сміттєвий завод буде побудований з дотриманням усіх екологічних норм, і лише після того як пройде державну експертизу.

«На сьогоднішній день ми тільки розпочали дозвільні процедури. І ми попереджали організаторів сьогоднішнього слухання, що паралельно будуть запропоновані консультації з громадськістю в рамках оцінки впливу цього заводу на екологію. Ми врахуємо досвід сьогоднішніх слухань. Територія очисних споруд – це майже 80 га. Найближча житлова забудова до запланованого будівництва знаходиться за тисячу метрів. Це перевірено управлінням архітектури Львівської міської ради. Всі ваші зауваження ми включимо у таблицю і на них звертатимемо увагу», - заявив Вадим Ноздря.

Представник «Львівводоканалу» запевнив, що будівництво заводу не перешкодить роботі очисних споруд, а представник «Львівавтодору», - що вулиці Пластова та Богданівська не будуть перевантажені транспортом через будівництво заводу.

Всі ці аргументи мешканці не сприйняли. Так, на запевнення чиновників про покращення транспортного сполучення одна з мешканок вигукнула: «Для чого нам це, якщо ми всі тут здохнемо!».

Загалом усі виступи представників мерії постійно супроводжувалися вигуками: «Ганьба!».

Далі почалися виступи в обговоренні

«Заяви міської ради про сміттєвий завод – це брехня і маніпуляції. Станом на сьогодні не існує техніко-екологічного обґрунтування стосовно того, яка сировина і скільки сміття буде надходити на цей завод. Досі не відомо, яка кількість сміття вивозиться зі Львова. Міський голова два роки розповідав, що у нього є домовленості з ЄІБ про кредит під 1,5% на 20 років. Сьогодні беруть 35 млн у ЄБРР під 6% річних. За 20 років Львів заплатить за цей кредит більше 6 мільйонів євро», - заявив депутат по округу минулої каденції Яромир Самагальський.

«Цей завод, який пропонується побудувати Львівською міською радою, не має методів реалізації. Він продукуватиме РДФ-паливо, якого немає кому продавати. Цементні заводи не планують його приймати. Завод механіко-технологічної обробки вироблятиме і технічний компост, який не придатний ні для яких цілей. Такі технології не підтримуються європейською комісією», -  заявила представниця ГО «Екологія, право, людина» Алла Войцеховська.

Суть виступів інших мешканців та громадських активістів зводилися до звинувачень чиновників у тому, що місто за за 20 років не спромоглось навести лад з очисними спорудами, а відтак вірити владі не можна.

Люди також скаржилися на жахливу екологію у своїх районах, і наголошували, що не проти заводу, але не у цьому місці. Апогеєм став виступ одного з активістів, який заявив, що єдиним прийнятним місцем для комплексу є сміттєзвалище у Грибовичах, бо там земля уже й так «загаджена».

Цю пропозицію схвальними вигуками підтримала частина мешканців.

А спроба керівника секретаріату Юрія Лукашевського, в якості звичайного мешканця обгрунтувати потребу спорудження заводу, підняла таку хвилю обурення, що він ледь зміг закінчити свій виступ.

Наостанок слово взяв мешканець, який відвідував переробний завод у Польщі. Він заявив, що там остаточно переконався, що завод на території очисних будувати не можна.

Читайте також: Сміттєпереробний завод у Львові: щедрі обіцянки і сувора реальність

Голосування

Після цього слухання перейшли до стадії голосування. Проти спорудження заводу проголосували 325 мешканців, 4 проголосували «за», і дивом уникнули побиття. Ще 1 учасник утримався. Після цього задоволені учасники слухань розійшлися.

«Сміттєпереробний комплекс у Львові буде»

Втім, уже сьогодні міська влада зуміла взяти реванш за учорашню поразку. Депутати ЛМР під час позачергової сесії виділили ще одну земельну ділянку для ЛКП «Зелене місто».

За це проголосували 33 міських обранці. Міський голова Львова Андрій Садовий, спонукаючи депутатів підтримати це рішення, також висловив своє ставлення до учорашніх слухань та заодно намагався пояснити свою відсутність.

«Пан Ноздря все фахово розтлумачив на громадських слуханнях. Люди, які мали певні зауваги і казали, що ніколи не погодяться на побудову такого заводу, після поїздки у Польщу – сказали, що вони самі допоможуть його будувати. На тендер подалися 12 найвідоміших компаній світу, які сотні таких заводів побудували. Цей завод буде одним з самих екологічних у цьому ареалі. Я спілкувався з усіма попередніми мерами. Всі сказали, що зверталися до області по ділянку і їм нічого давали, і не дасть. Бо це політика. Кожна громада повинна обслуговувати себе сама. А людям розказують страшні історії. Всіх, хто хоче подивитися, можемо повезти на такі заводи. 99% мешканців міста «за» сміттєпереробний завод, тому що це правильно. Сьогоднішня ухвала не стосується заводу. Це банальне земельне питання», - заявив міський голова.

«Завод у Львові буде збудований!» - тоном, який не допускає заперечень додав Андрій Садовий. «Хочете бути учасником успіху доєднуйтеся, хочете стояти збоку - стійте», - звернувся він до депутатів.

Читайте також: 12 компаній виявили бажання будувати сміттєпереробний завод у Львові

При цьому, щойно давши зрозуміти, що заперечень не сприймає, мер запевнив, що буде проведено стільки слухань, скільки буде необхідно.

«Стосовно заводу рішення буде приймати ДАБІ України, не львівське. Буде Кабмін приймати окреме рішення, буде експертиза впливу на довкілля, яка проводиться сертифікованими організаціями. Це все наступні кроки, які будуть тривати довго. Зараз ми тільки говоримо, що ми, львів’яни, готові рухатися в цьому напрямку. А без проходження всіх цих процедур мови не може бути. Хто дозволить робити таке, що може зашкодити? Я живу неподалік. Я для себе буду щось погане робити, для львів’ян? Та мене львів’яни зметуть. Я не збираюся мати старість в іншому місті. Моя старість буде тут у Львові. Тому я буду робити тільки ті речі, які будуть корисні для громади Львова», - патетично заявив Андрій Садовий.

Тим часом проголосована депутатами ухвала передбачає виділення 2,96 га ЛКП «Земельне місто». Згідно з ухвалою, земля передається для обслуговування інженерних мереж. Однак зрозуміло, що так чи інакше земля буде використана для потреб сміттєпереробного комплексу.

Фото і текст: Володимир ГАЛЕЧИК

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: