дивись.info

Президентські вибори: чи є підстави для перенесення дати голосування

Президентські вибори: чи є підстави для перенесення дати голосування

Петро Порошенко має намір домогтися перенесення дати проведення чергових виборів глави держави, – пише журналіст DT.ua Сергій Рахманін у статті «Який строк отримає Порошенко?».

Він наводить такі аргументи на користь подібної ініціативи АП: «По-перше, чим нижча явка, тим простіше маніпулювати результатами голосування, тим більше простору для підтасовок. А в період відпусток, канікул та інших вакацій відвідуваність виборчих дільниць знижується природним чином. По-друге, молодь, що належить до найменш дисциплінованих електоральних груп, улітку виконує свій обов’язок особливо неохоче. А виборці 18+  традиційно  не схильні любити чинну  владу. По-третє (не смійтеся), президентські технологи всерйоз вважають, що виборці влітку добріші, ніж навесні, й легше вибачають владі помилки».

На думку автора статті, підставою для перенесення дати виборів є той факт, що Петро Порошенко на момент чергових президентських виборів не пробуде на посаді повних п’ять років, як це визначено Конституцією: «На нестиковку в тексті Конституції. Частина перша 103 статті Основного закону встановлює: президент обирається строком на п’ять років. Частина п’ята тієї ж статті визначає датою проведення чергових президентських виборів «останню неділю березня п’ятого року повноважень Президента». І, нарешті, частина перша статті 104 роз’ясняє, що відлік президентських повноважень починається з моменту прийняття присяги.

Порошенко присягнув 7 червня 2014-го. Якщо намагатися застосувати до президентських повноважень формулу «від дзвінка до дзвінка», то вони в чинного гаранта мають спливти  7 червня 2019. Згідно з Конституцією, дата наступних президентських виборів (остання неділя березня п’ятого року повноважень глави держави) — 31 березня 2019-го», – йдеться у статті.

Про можливість перенесення дати президентських виборів на своїй сторінці у Фейсбук написав нардеп Леонід Ємець: «За моєю інформацією, готується подання до Конституційного Суду з метою перенесення дати виборів Президента України», – написав Ємець.

А згодом додав: «Виявляється дискусія про перенесення виборів Президента на червень, вже «давнотривала» і потужно обговорюється в «колах» експертів. Ок, ще вчора я навіть не думав, що хтось може так «навиворіть» читати Конституцію».

Водночас відреагував на ймовірне перенесення дати виборів заступник голови ЦВК Андрій Магера. Він написав: «Останнім часом зустрічаю сентенцію про те, що, начебто, «днем голосування на наступних чергових виборах Президента України може бути інша дата, ніж 31 березня 2019 року».

Звернімося до тексту Конституції України.

Частина п’ята статті 103 Основного Закону:

«Чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю березня п’ятого року повноважень Президента України. У разі дострокового припинення повноважень Президента України вибори Президента України проводяться в період дев’яноста днів з дня припинення повноважень».

Частина п’ята статті 103 Конституції України діє в редакції останніх змін, внесених Законом України від 21 лютого 2014 року. Зазначені останні зміни набрали чинності 2 березня 2014 року, наступного дня після офіційного опублікування в газеті «Голос України» (номер 39, спецвипуск, від 1 березня 2019 року).

Відповідно до частин першої та четвертої статті 104 Конституції України новообраний Президент України вступає на пост не пізніше ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів виборів, з моменту складення присяги народові на урочистому засіданні Верховної Ради України, а Президент України, обраний на позачергових виборах, складає присягу у п‘ятиденний строк після офіційного оголошення результатів виборів. Відповідне урочисте засідання ВР України відбулося 7 червня 2014 року.

Тому важливо звернути увагу на такі моменти.

Чинна редакція частини п’ятої статті 103 Конституції України, зокрема в частині визначення дня проведення чергових виборів Президента, є незмінною на час:

1) реєстрації кандидатів на пост Президента України Центральною виборчою комісією на виборах Президента України 25 травня 2014 року (перший кандидат був зареєстрований 17 березня 2014 року);

2) голосування виборців 25 травня 2019 року;

3) офіційного оголошення результатів виборів Президента України Центральною виборчою комісією;

4) складення присяги на урочистому засіданні ВР України та вступу на пост Президента України Петра Порошенка 7 червня 2014 року.

Перераховані вище чотири пункти є важливими також і з огляду на необхідність неухильного дотримання положень статті 58 Конституції України (щодо принципу прямої дії в часі закону чи іншого нормативно-правового акта).

Починаючи з 7 червня 2018 року розпочався перебіг п’ятого року строку повноважень чинного Президента України.

Відтак, не бачу інших правових перспектив для визначення дня проведення наступних чергових виборів Президента України, ніж календарної дати 31 березня 2019 року, як останньої неділі березня п’ятого року повноважень Президента України.

Разом з тим, згідно з пунктом 7 частини першої статті 85 Конституції України призначення виборів Президента України віднесено до повноважень Верховної Ради України. ВР України призначає чергові вибори Президента України не пізніш як за сто днів до дня виборів (частина друга статті 17 Закону України «Про вибори Президента»). Тобто, не пізніше 21 грудня 2018 року слід очікувати прийняття постанови ВР України».

Заступник голови ЦВК додав, що його допис може не відображати офіційну позицію Центральної виборчої комісії як державного органу, а є виключно правовою позицією одного з п’ятнадцяти членів ЦВК.

Водночас згідно із рішенням Конституційного Суду від 15 травня 2014 року, «положення частин першої, п’ятої статті 103 Конституції України необхідно розуміти так, що Президент України обирається громадянами України на позачергових, як і на чергових, виборах строком на п’ять років».

Відреагував на інформацію голова Верховної Ради Андрій Парубій.

«Я вважаю, що вибори мають відбутися відповідно до Конституції. Якщо я не помиляюся, згідно з Конституцією, вибори відбуваються останньої неділі березня п’ятого року повноважень. Тільки так я бачу законні підстави та законні умови», – сказав Андрій Парубій журналістам.

Додамо, що жодної офіційної інформації щодо ймовірності перенесення дати президентських виборів, наразі немає.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.