дивись.info

Президентські вибори: хто та скільки витратив на рекламу

Президентські вибори: хто та скільки витратив на рекламу

Політики протягом 2018 року витратили на телерекламу понад 647 мільйонів гривень. Із них близько 568 мільйонів – вартість транслювання політичної реклами за участю або на замовлення кандидатів у Президенти.

Такі дослідження зробив Рух ЧЕСНО.

Сукупна вартість реклами Порошенка, Шевченка та Тимошенко становила 68% загальної суми видатків на рекламу на ТБ усіх кандидатів у президенти. Найбільше витратив Порошенко – 174,9 млн грн, це третина витрат усіх кандидатів.

Динаміка збільшення кількості реклами потенційних кандидатів протягом 2018 року свідчить про те, що підготовка до виборів почалася значно раніше за офіційний старт передвиборчої кампанії.

За даними моніторингу політичної реклами на ТБ, 15 кандидатів у президенти України з’являлись у рекламних роликах ще з 2018 року.

На літо припадає хвиля привітань з Днем Конституції та Днем Незалежності. Найбільше тематичних роликів вийшло в Петра Порошенка, Олександра Шевченка, Юлії Тимошенко, Сергія Тарути та Юрія Бойка.

Лідером за кількістю реклами 2018 року з-поміж майбутніх учасників президентських перегонів став Петро Порошенко. Майже нарівні з ним опинився Олександр Шевченко. Ролики з кожним із цих кандидатів з’являлися в ефірах понад 4 тис. разів. До трійки лідерів потрапила й Юлія Тимошенко з понад 2,5 тис. показів.

Очікувано найбільше на політичну рекламу витратили лідери за її кількістю. Сукупна вартість реклами Порошенка, Шевченка та Тимошенко становила 68% загальної суми видатків на рекламу на ТБ усіх кандидатів.

Якщо за кількістю показів першість майже рівною мірою належить одразу двом кандидатам – Шевченку та Порошенку, то за загальною вартістю реклами чинний Президент значно випередив своїх конкурентів. Згідно з офіційними розцінками телеканалів, 2018 року реклама Порошенка мала б коштувати 174,9 мільйона гривень, це третина вартості телереклами всіх кандидатів. Найвищі витрати цього кандидата можна пояснити як обсягом реклами, так і її вартістю на тих телеканалах, які її транслювали. Крім того, ролики Порошенка виходили на найбільшій кількості каналів – 12.

Для порівняння: рекламу Олександра Шевченка, Юрія Бойка, Олега Ляшка транслювали по 7 телеканалів, Тимошенко – 5. За повідомленням Адміністрації Президента, Порошенко оплачував свою рекламу з власної кишені й видатки на неї будуть відображені в його річній декларації, яку оприлюднять, вочевидь, після першого туру.

Так само без прив’язування до партії замовляв телерекламу й Олександр Шевченко. За даними моніторингу, реклама на ТБ мала б коштувати йому 86,4 мільйона гривень. Оскільки партія не платила за просування майбутнього кандидата, у звітах «УКРОПу» відсутня інформація про видатки на телерекламу з Шевченком та про походження цих коштів. Згідно з річним звітом, партія витратила на розміщення реклами на ТБ лише 39,8 тисячі гривень, переважно замовляючи ролики на регіональних каналах. Постає питання: чи міг Шевченко самостійно оплатити активну річну рекламну кампанію на національних каналах? За 2017 рік кандидат задекларував 7,8 мільйона гривень доходів, а також грошові активи на 155 тис. доларів та 6,8 мільйона гривень (разом з доходами й активами дружини). Цього забракло б для забезпечення промо-кампанії Шевченка на ТБ 2018 року.

У фінансових звітах «Народного контролю» Дмитра Добродомова видатки на всі види діяльності становили лише 51,6 тисячі гривень, хоча торік на саму тільки телерекламу кандидата мали б витратити приблизно 17 млн грн.

Окрім Порошенка, поріг у 100 мільйонів на рекламу подолала Юлія Тимошенко. Її реклама на ТБ за рік коштувала орієнтовно 126,8 мільйона гривень. Ця сума є близькою до зазначеної в річному звіті партії «Батьківщина» – 120 мільйонів гривень на розміщення телереклами 2018 року.

У п’ятірці лідерів опинилися також Сергій Тарута (64,4 млн грн) та Олег Ляшко (46,7 млн грн). Ці кандидати рекламувалися під партійним брендом, тому можна припустити, що покази роликів за їхньою участю протягом 2018 року фінансувала їхня політична партія. «Основа» звітувала про 38,5 мільйона гривень, витрачених торік на телерекламу. Водночас, за оцінюванням обсягів телереклами партії, сума видатків мала б бути майже вдвічі більшою. У річному звіті «Радикальної партії» зазначено, що політсила витратила на телерекламу 36,9 мільйона гривень. Це теж менше за підраховану фактичну вартість реклами партії та її лідера Олега Ляшка на ТБ минулого року.

Деяким кандидатам телеканали могли надавали певні знижки. Це не заборонено для реклами в позавиборчий період, адже тоді вона підпадає під норми Закону України «Про рекламу». А от під час передвиборчої кампанії канали зобов’язані надавати кандидатам ефірний час на рівних умовах і за однаковою ціною. Аналітики Руху ЧЕСНО раніше писали про те, що телеканал «Україна» в новинному блоці особливо часто висвітлює діяльність та заяви Олега Ляшка й інших депутатів від «Радикальної партії». Натомість фракція «Радикальної партії» в парламенті ініціює та підтримує законопроекти, економічно вигідні для Ріната Ахметова (власника ТРК «Україна»).

З-поміж кандидатів, котрі з’являлись у рекламних роликах 2018 року, найменше витратили свободівець Руслан Кошулинський (близько 820 тисяч гривень) та самовисуванець Віталій Купрій (189 тисяч гривень).

З-поміж 18 телеканалів у вибірці моніторингу на більшості домінував один з кандидатів. На цих каналах понад 50% роликів були присвячені одному з претендентів на найвищу державну посаду. «ТЕТ», «НТН» та «5 канал» транслювали ролики лише одного з політиків.

Найбільше політичної реклами було на «1+1». На ефіри цього телеканалу 2018 року припало 14% показів, зафіксованих моніторингом. Згідно з розцінками на політичну рекламу, оприлюдненими каналом, загальна вартість роликів усіх політиків та партій на «1+1» мала б становити приблизно 108 мільйонів гривень.

На другому місці за кількістю політичної реклами опинився телеканал «Україна» з 1815 показів. Вартість секунди реклами на каналі є найвищою, тому ролики політиків і партій мали б коштувати найбільше – загалом понад 202 мільйони за рік.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.