дивись.info

До Зеленського приглядатимуться, бо він менш зрозумілий для фінансових кіл, – експерт

До Зеленського приглядатимуться, бо він менш зрозумілий для фінансових кіл, – експерт
Фото: zhzh.com.ua

Ніяких принципових змін в економічній політиці у разі перемоги в другому турі коміка Володимира Зеленського не повинно відбутися, принаймні про це свідчить його програма і заяви, вважає Павло Кухта, заступник голови Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR).

– Чи вплине результат голосування на позиції нацвалюти?

– Думаю, що принципово, наразі, не вплине. Я ще не знаю фінального результату. Але оскільки у другий тур виходять два кандидати, які, у принципі, декларували продовження такого більш-менш ліберального реформаторського курсу, то, гадаю, що принципово ні. Тобто не буде якоїсь негативної реакції. Ми розуміємо, що один із кандидатів менш зрозумілий для фінансових кіл, ніж інший.

Ми розуміємо, що один із кандидатів менш зрозумілий для фінансових кіл, ніж інший

Чинний президент більш зрозумілий, його позиція більш зрозуміла. Зеленський, навпаки, він нова людина у політиці, менш зрозумілі його позиції, але те, що задекларовано, зокрема продовження співпраці з МВФ, земельна реформа, то йдеться про ліберальні речі, які не мають лякати фінансові ринки, відлякувати інвесторів тощо. Напевно, скажімо так, буде придивляння, вичікування, люди будуть розбиратися, що очікувати від новообраного президента після другого туру. Зрештою, ще до другого туру у кандидатів на посаду президента будуть можливість конкретизувати свої позиції, погляди тощо. Принципово нічого не буде, принаймні виходячи з того, що ми маємо зараз.

– На Вашу думку, чи вплине результат на співпрацю з міжнародними донорами? Чи можливе замороження співпраці?

– Ми маємо розуміти, що йдеться про програму МВФ. Вона є такою магістральною, ключовою і все  підв’язано під неї. Програма має дуже жорсткі умови і вимагає жорстких заходів з досягнення конкурентоспроможності та платоспроможності України. Але, наразі, обидва основні кандидати, які, найочевидніше вийдуть у другий тур, задекларували, що є прибічниками продовження співпраці і прибічниками продовження реформ, які, власне, конкурентоспроможність та платоспроможність відновлюють. Я думаю, що вони є найменше ризикові серед усіх кандидатів з цієї точки зору. Тому я не очікую якихось сюрпризів, принаймні виходячи з того, що ми бачимо зараз.

– Якщо у другому турі переможе Володимир Зеленський, як це позначиться на національній економіці?

– Виходячи з того, що він декларував продовження нинішнього курсу, нічого особливо не зміниться. Я б просто хотів сказати, що він менш зрозумілий, ніж чинний президент. Зеленський – нова людина у політиці і людина, яка не була при владі, плюс там є зв’язки з певними олігархічними групами, зокрема йдеться про «Приватбанк», який може стати таким собі лакмусовим папірцем. Люди, дійсно будуть придивлятися. Це і для МВФ, і для міжнародних донорів буде важливо – вони стежитимуть за тим, що буде відбуватися, чи не буде якихось дій щодо намагання злити справи чи спроби повернути «Приватбанк» у власність тієї групи, яка ним володіла раніше.

Якщо цього не буде, а буде продовжений курс, який був започаткований націоналізацією банку, у судах розглядаються справи, аби максимально повернути гроші платників податків, якщо це не буде скомпрометовано, то, гадаю, проблем не буде. Якщо буде видно, що компрометується ця позиція, скажімо так, тоді можуть бути певні ризики. Найімовірніше, у перший час, перший місяць буде приглядання, що робить президент. Буде така собі калібровка до його позицій, певна обережність, але навряд чи це кардинально вплине на курс національної валюти.

– Яка реакція бізнесу на такі результати голосування в першому турі?

– Бізнес декларує аполітичність і намагається з усіма працювати. Але загалом, як на мій погляд, для бізнесу це не найгірший результат.

Бізнес декларує аполітичність і намагається з усіма працювати

Принаймні на рівні  задекларованих програм та, можливо, поглядів, обидва кандидати є більш-менш ліберальними, популістів, які несли реально загрозу, видається, вдалося уникнути щодо проходження до другого туру виборів.

Оксана ДУДАР

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.