дивись.info

Порівняно з 2014 роком явка виборців на Львівщині знизилася на 9,3%, – експерт ОПОРИ

Порівняно з 2014 роком явка виборців на Львівщині знизилася на 9,3%, – експерт ОПОРИ

Громадянська мережа ОПОРА підбила підсумки спостереження за перебігом виборів Президента. Спостереження проводилося на відібраних за спеціальним алгоритмом 1500 дільницях по всій Україні.

Загалом, як констатують експерти мережі, вибори пройшли з дотриманням законодавства, були дотримані основні принципи рівності і чесності. Зафіксовані порушення не були масштабними, системними і такими, що могли критично вплинути на результат голосування.

Водночас, в ОПОРІ констатують, що суттєвою проблемою було порушення виборчих стандартів, і це проявлялося на всіх етапах виборчого процесу від проведення агітації і до дня голосування.

Порушення

Найбільш суттєві порушення, які були виявленні спостерігачами від ОПОРИ – це спроби видачів  бюлетенів виборцям без належних документів, що було зафіксовано у 14,5% виборчих комісій.

«Друга проблема – це порушення таємниці голосування. Ця проблема була на 10,4% дільниць, але ми констатуємо, що ці випадки поодинокі і ми не можемо стверджувати, що подібні порушення  були частиною системи фальсифікацій. Інколи на це були дуже банальні причини – наприклад  погане освітлення у кабінках для голосування. Були і більш дріб’язкові проблеми, такі як відсутність інформаційних плакатів про кандидатів», – каже координатор кампанії спостереження за виборами від Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь.

Захід мінус – Схід плюс

За даними ОПОРИ явка загалом становила 63,2% , з похибкою 0,8%, що приблизно співпадає з даними ЦВК. Порівняно з виборами Президента у 2014 році, явка зросла на 3%. При цьому, суттєво явка зросла у східних областях, натомість знизилася у західних. Так, на Львівщині явка знизилася на 9,3 %: з 78,2 % у 2014 році до 68,9 % у 2019. Це третій від’ємний показник по країні, перший – в Івано-Франківській області, де кількість тих, що проголосували, зменшилася на 12,1 %, другий – на Тернопільщині: на 10,53 %.

Водночас на 44,38 % підвищилася явка виборців у Донецькій області (з 15,1 % до 59,48 %), на 17,82 % – у Луганській (38,94 % до 56,76 %), на 16,63 % – у Харківській (з 47,9 % до 64,53 %), на 13,23 % – у Запорізькій, 12,39 % – в Одеській, 10,48 % – у Дніпропетровській.

«Очевидно тут можна шукати причини результатів голосування. Падіння явки на Заході можна  пов’язати з фактором трудової міграції. За останні 4 роки приріст трудової міграції щороку зростав. Західна Україна є головним постачальником трудових мігрантів, ці люди не могли проголосувати, хоча були у списках виборців. Другою причиною може бути розчарування. У 2014 році Західна Україна була базовим електоральним регіоном для Петра Порошенка, тому падіння явки тут може бути пов’язане з певним розчаруванням в суспільстві. Влада завжди бере на себе негатив, який панує в суспільстві, і цей негатив стає позитивом для її опонентів. Але це моя суб’єктивна думка, а не позиція ОПОРИ», – заявив Тарас Радь.

Паралельний підрахунок голосів

ОПОРА також проводила паралельний підрахунок голосів. Як пояснив Тарас Радь, була здійснена статистична вибірка виборчих дільниць, яка генерувалася машинним способом з врахуванням великої кількості параметрів. І такий спосіб було обрано 1500 дільниць, на яких голосувало понад  836 тис виборців. При цьому, на відміну від екзит-полів, підрахунок голосів здійснювався не шляхом опитування виборців, а на основі протоколів виборчих комісй з мокрими печатками, що дає велику точність результатів.

Відтак, згідно з результатами паралельного підрахунку, Володимир Зеленський набрав  30,1% голосів(похибка 0,7%), Петро Порошенко- 15,7%(похибка 0,7%), Юлія Тимошенко-13,3%(похибка 0,4%), Юрій Бойко-11,5%(похибка 0,7%), Анатолій Гриценко-6,8% (похибка 0,4%), Ігор Смешко – 5,9% (похибка 0,3), Олег Ляшко – 5,5% (похибка 0,3), Олександр Вілкул – 4,1% (похибка 0,3).

Сума голосів за інших кандидатів становить 5,1%.

За словами Тараса Радя, досвід попередніх паралельних підрахунків голосів показує, що вони доволі близько співпадають з остаточними результатами голосування, які оприлюднює ЦВК.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.