дивись.info

Трибунал ООН наказав Росії звільнити українських моряків

Трибунал ООН наказав Росії звільнити українських моряків
Фото: 5 канал

Постійно діючий трибунал, створений у відповідності до Конвенції ООН з морського права, задовольнив ключову вимогу України у справі про тимчасові заходи, які має здійснити Росія.

Про це йдеться у рішенні трибуналу, оголошеному в суботу в Гамбурзі, повідомляє кореспондент “Європейської правди“.

Ключові положення документу зачитав голова трибуналу, суддя Пак Чжин Хьон.

Серед іншого, суд зобов’язав Росію негайно звільнити українських моряків та дозволити їм повернення в Україну.

“Трибунал вважає за необхідне вимагати від Росії звільнити три затримані українські кораблі, 24 затриманих моряків, та дозволити їм повернення в Україну”, заявив голова трибуналу.

За таке рішення проголосувало 19 суддів, проти – один, російський суддя Колодкін.

Трибунал, водночас, повідомив, що не вимагатиме від Росії зупинити кримінальні слухання щодо події 25 листопада, які тривають зараз у Москві.

Необхідно зауважити, що офіційний представник РФ був відсутній на слуханні; російська сторона відмовилася також надавати свої матеріали для слухання, однак за конвенційним правом ООН все одно лишається зобов’язана виконувати рішення. За відсутності представника РФ трибунал використовував офіційну позицію Росії щодо подій поблизу Керченської протоки.

“Нам відомо, що Росія має інше бачення подій, що мали місце 25 листопада 2018 року”, – заявив голова трибунала.

Зокрема, суд заявив, що не знайшов підтверджень російської версії про провокаційн військову операцію України. “Секретне вторгнення українських моряків, на якому наполягає Росія, видається трибуналу дуже малоімовірною”, – йдеться у рішенні.

Також трибунал погодився із тим, що Україна вичерпала всі можливості домовитися із РФ про звільнення моряків без звернення до суду.

Президент України Зеленський відреагував на рішення трибуналу ООН.

“Виконання РФ наказу Міжнародного трибуналу ООН про звільнення захоплених українських моряків і кораблів може стати першим сигналом з боку російського керівництва про реальну готовність до припинення конфлікту з Україною”, – написав Зеленський в Facebook.

На його думку, таким чином Росія може зробити крок до “розблокування переговорів і вирішення створених нею проблем цивілізованим способом”.

“Подивимося, який шлях оберуть в Кремлі. Але ми дуже чекаємо наших хлопців вдома!”, – додав він.

Рішення трибуналу прокоментувала також голова української делегації в Міжнародному трибуналі, заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль.

“Наказ трибуналу є чітким сигналом Росії, що вона не може порушувати міжнародне право безкарно. Ми очікуємо, що Росія швидко та в повному обсязі виконає наказ Трибуналу. Нагадаю, що в подібній справі – Arctic Sunrise – Росія також не брала участі, але швидко звільнила людей” – заявила пані Зеркаль.

Вона також додала, що протягом місяця Росія має звітувати трибуналу, як вона виконує цей наказ.

Пані Зеркаль припустила, що у разі невиконання рішення трибуналу до РФ можуть застосувати міжнародні санкції.

Для розгляду цієї справи по суті буде створений окремий арбітраж й розгляд може тривати роками, додала пані Зеркаль.

МЗС Росії вже зробило заяву щодо рішення, проте там не уточнили, чи будуть звільняти моряків і взагалі не прокоментувало вимогу трибуналу, пише BBC NEWS.

“На даному етапі мова власне не йде про розгляд претензій України. У ході подальшого арбітражного процесу маємо намір послідовно відстоювати нашу позицію, зокрема, відсутність у арбітражу юрисдикції розглядати дану ситуацію”, – йдеться у заяві МЗС Росії.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські прикордонники обстріляли й захопили три кораблі ВМС України, які хотіли пройти через Керченську протоку.

24 членів екіпажу, які були на захоплених кораблях, Росія обвинувачує у нелегальному перетині державного кордону організованою групою зі зброєю. Кілька з них під час обстрілу росіянами отримали поранення.

Україна й міжнародна спільнота звинуватили Росію в агресії та вимагають звільнення моряків і кораблів.

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.