дивись.info

Як захиститися від комарів, кліщів та інших комах

Як захиститися від комарів, кліщів та інших комах

Ці крихітні павукоподібні і комахи можуть бути смертельно небезпечні. Вони сидять в засідці, коли ти виходиш прогулятися на природі, але ми підготували для тебе правильну стратегію захисту і нападу.

Кліщі

На нашій планеті живе 48 тисяч видів кліщів, це найбільша група павукоподібних. Більшість з них нешкідливі, але водяться переносники небезпечних хвороб.

Коли чекати: Взимку кліщі сплять, а активними бувають з квітня по листопад. Піки кровожерливості — в травні-червні і серпні-вересні.

Де: Люблять тінь і вологість, водяться в лісах з густою травою, в підліску, зустрічаються в міських парках.

Небезпека: Одна з найбільш небезпечних і частих хвороб, яку переносять ці павукоподібні, – хвороба Лайма: вражає суглоби і нервову систему, лікується курсом антибіотиків. Іншу важку недугу, котру можна дістати від кліща, – кліщовий енцефаліт, запалення мозку (серед важких наслідків – менінгіт, параліч). Для лікування енцефаліту використовують ін’єкції імуноглобуліну.

Як захиститися: Збираючись прогулятися по траві серед дерев, одягни закритий одяг (довгі рукава, капюшон) і взуття (заправ штани в черевики), обов’язково використовуй спеціалізовані репеленти. Для привалу вибери місце, де немає трави (наприклад, в сосновому лісі або на піщаному пляжі). Від хвороби Лайма вакцини немає, а від кліщового енцефаліту можна зробити щеплення (три уколи протягом трьох місяців, імунітет виробляється на три роки).

Якщо тебе вкусили: Не намагайся витягнути кліща пальцями або пінцетом – а то відірвеш йому тулуб, а голова з ротовою порожниною залишиться під шкірою. Для такого випадку потрібен спеціальний інструмент – шукай його у ветеринарній аптеці. Ну а найкращий варіант – звернутися за допомогою до найближчої лікувальної установи. Тіло кліща слід помістити в закриту тару і віддати на дослідження.

Комарі

В Україні мешкає близько сотні видів комарів, і більшість належать до цих трьох родів: Ochlerotatus (весняні), Anopheles (малярійні) і Culex (комарі-Піскуни).

Коли чекати: Якщо весна настає рано, то комарі можуть з’явитися вже в квітні, але зазвичай їх можна побачити з травня по жовтень.

Де: Люблять вогкість, особливо їх багато поблизу водойм. Крім того, комарі селяться в квартирах, де вибирають сирі і затінені місця.

Небезпека: В нашій країні комарі не є небезпечними. Теоретично ці комахи можуть бути переносниками хвороб (наприклад, малярії), але для цього вони повинні напитися крові зараженої людини, а таких у нас немає. Найбільша небезпека, яка виходить від нашого комара, – інсектна алергія (вона ж виникає у деяких людей від укусу бджіл і ос). До речі, ВІЛ-інфекцію комарі не переносять.

Як захиститися: Якщо збираєшся в ліс – обробив відкриті ділянки тіла і одяг репелентом: деякі з них діють кілька годин, а інші зберігають ефект на одязі кілька днів, якщо ти, звичайно, не потрапиш під дощ. Використовуй переносні фумігатори на батарейках. Щоб визначити, чи може у тебе трапитися алергія на укус комара, – здай аналіз на імуноглобулін Е.

Якщо тебе вкусили: Щоб позбутися від свербіння і почервоніння, нанеси на місце укусу гель або бальзам з протиалергічною дією. У разі сильної алергії на укус додатково прийми антигістамінний препарат другого покоління.

Ґедзі

Всього у нас в країні живе більше 200 видів ґедзів, найбільш поширені ось такі: бичачі ґедзі, дощовики і златоглазки.

Коли чекати: З’являються на початку червня, пік активності – в липні. Особливо активні ґедзі в безвітряну погоду.

Де: Вздовж річок і озер.

Небезпека: В першу чергу укус ґедзя загрожує розвитком сильної алергічної реакції (виражений набряк в місці укусу, а якщо укус був в обличчя, то набряком обличчя і гортані). Також місце укусу може загноїтися.

Як захиститися: Уважно вибирай репелент – більшість з них ефективні проти комарів, але далеко не всі допомагають і від ґедзів. Крім того, май на увазі, що на пляжі це засіб малоефективно – з тіла його швидко змиє вода, а одяг, просочена складом, залишиться лежати на березі.

Якщо тебе вкусили: Приклади лід, промий місце укусу прохолодною водою зі звичайним туалетним або господарським милом, оброби будь-яким антисептичним розчином (спирт, перекис водню, хлоргексидин) і прийми антигістамінний препарат.

Оси і бджоли

Осами називають всіх жалких комах з підряду стебельчатобрюхих, крім бджіл.

Коли чекати: З травня по вересень.

Де: Оси селяться в тріщинах стінах будинків, на горищах, а ще в лісах, в дуплах дерев. Диких бджіл майже не залишилося, тому ти можеш зустріти лише домашніх.

Небезпека: До складу осиного та бджолиної отрути входять амінокислоти, пептиди, норадреналін і гістамін, які викликають сильну алергічну реакцію. Серед симптомів – нудота і блювота, головний біль, на місці укусу з’являється почервоніння, свербіж, болючість і припухлість. Серед найважчих наслідків укусу – набряк Квінке, анафілактичний шок.

Як захиститися: репелентами від бджіл немає, тому просто будь уважний і дивися по сторонам.

Якщо тебе вкусили: Насамперед витягни жало (наприклад, пінцетом). Потім промий милом місце укусу, приклади лід і випий антигістамінний препарат. Якщо відчуваєш погіршення – не тягни, викликай швидку допомогу.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.