дивись.info

Некомпетентність членів виборчих комісій – головна причина порушень, – ОПОРА

Некомпетентність членів виборчих комісій – головна причина порушень, – ОПОРА

Проблему некомпетентності членів виборчих комісій потрібно вирішувати на законодавчому рівні. Так вважають у Громадянській мережі ОПОРА.

Попри те, що спостерігачі мережі не виявили системних порушень, які могли б вплинути на результати голосування, там зафіксували цілу низку процедурних.

«Основною проблемою насправді є непрофесійність виборчих комісій. Це питання потрібно вирішувати на законодавчому рівні. ОПОРА зафіксувала факт, коли виборцю дали одразу 10 бюлетенів, а член виборчої комісії сказав, що він просто не знав, що так не можна робити. Також ми виявили випадки, коли виборцям, які змінили місце голосування, надавали обидва бюлетені. У той час як законодавство визначає, що той, хто голосує не за місцем проживання, може голосувати лише по списку партій. Був навіть випадок, коли такий виборець, поки йшов до кабінки, сам здогадався, що не має права голосувати за мажоритарника, тому повернувся до виборчої комісії з уточненням і віддав бюлетень», – розповідає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА Тарас Радь.

Спроби видати бюлетень без паспорта чи на підставі іншого документу – найбільш поширене порушення. ОПОРА зафіксувала 32 такі випадки. Так, в одному з сіл виборцю видали бюлетень без відповідного документа, пояснивши, що це дружина одного із членів комісії.

«Видача бюлетенів без паспортів – це хронічна проблема виборчого процесу в Україні. Вона пов’язана з так званим звичаєвим правом переважно в сільській місцевості, де люди одне одного знають, є родичами чи дружать. Факт особистого знайомства дуже часто стає аргументом, щоби видати людині бюлетень без потрібного документа. Ми обов’язково на такі речі звертаємо увагу, бо факт видачі бюлетеня без документа може мати такі наслідки, як голосування за іншу особу, контрольоване голосування», – каже Тарас Радь.

Під час процесу підрахунку голосів ОПОРА виявила лише одне суттєве порушення.

«У 123 окрузі голова і заступник дільничної виборчої комісії ще під час процесу голосування почали підписувати порожні протоколи про підрахунок голосів. Ми викликали поліцію, за цим факту проводять слідчі дії, адже таке правопорушення кваліфікують як кримінальне – фальсифікація виборчої документації», – розповідає  Тарас Радь.

Натомість, багато проблем виникало із так званими секюриті-паками – поліетиленовими пакетами, в які запечатують протоколи для передачі в ОВК.

«До окружних виборчих комісій протоколи привозили просто в руках, спакованими в незапечатані секюриті-паки, або просто подавали окремо протоколи і окремо пакет. Ми це пояснюємо тим, що члени ДВК просто не знали, що вони мають це запакувати, а дехто не зміг розібратися, як цей пакет запечатати. Тобто ми знову повертаємося до питання некомпетентності виборчих комісій. Розуміємо, що професійних комісій у нас немає, і вони формуються за принципом партійного представництва та, фактично, складно знайти ДВК, яка дотримується всіх процедур під час підрахунку голосів», – каже Тарас Радь.

Серед проблем, які не стосуються роботи виборчих комісій, в ОПОРІ виділяють приховану агітацію у день тиші та в день голосування.

«Щонайменше 10 учасників виборчого процесу на Львівщині використовували гібридну агітацію через білборди і зовнішню рекламу, яка містила їхні гасла. Окрім цього, ОПОРА виявила, що у 123 виборчому окрузі представники штабу «Європейська солідарність» дзвонили виборцям і нагадували про голосування. З формальної позиції тут немає порушення виборчого законодавства, але той факт, що вони дзвонили і представлялися представниками партії, можна розцінювати як спосіб повпливати на думку виборців», – каже Тарас Радь.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.