дивись.info

Кіно на паузі: як позначився карантин на кіноіндустрії України

Кіно на паузі: як позначився карантин на кіноіндустрії України
Фото з відкритих джерел.

Через карантин кінотеатри в Україні зачинилися, релізи фільмів перенесли, а також призупинилися зйомки і скасовано кінофестивалі.

Тільки за приблизними підрахунками кінотеатри за не повні три місяці карантину недорахуються пів мільярда гривень прибутків. Але це тільки один бік медалі, а ще – зарплатня співробітникам, оренда приміщень у ТРЦ тощо.

Не краща ситуація й у кіновиробництві – прем’єри перенесли, зйомки зависли у повітрі. За найскромнішими підрахунками світова кіноіндустрія втратила щонайменше 5 мільярдів доларів. Очікувати блискавичного одужання галузі після скасування карантину теж не доводиться, адже постраждала економіка загалом, тому на відновлення знадобиться чимало часу, а також нові форми та зміст.

Що відбувається з галуззю і про прогнози на майбутнє, ІА Дивись.info запитала в експертів.

Володимир Яценко, співзасновник ForeFilms та Limelite, представник України у Європейському фонді підтримки кіно Eurimages («Єврімаж»), продюсер фільмів «Атлантида», «Додому», «Дике Поле»:

«Кіноіндустрія вже змінилася. Після секвестру бюджету, Держкіно отримає фінансування у розмірі 455 млн грн — це найменша сума підтримки за останні 4 роки. Ми точно втратимо 2020-ий кінорік у розрізі виробництва. Багато професіоналів будуть змушені піти з професії, щоби якось заробити собі на життя.

Це особливо прикра ситуація ще й тому, що європейські країни, навпаки, розуміючи важливість культурної сфера та кіно, зокрема, збільшують фінансування для діячів культури. Адже культура може давати відповіді на різні питання й у тому числі, як давати раду таким викликам, як коронавірусна пандемія. Приклад фільму «Зараження» ще раз це підтвердив. Сподіваюся, що, можливо, у другому півріччі влада перегляне своє рішення і дофінансує культуру. Бо це дуже важливо, це критично для існування будь-якої держави.

Карантин вплинув на один із наших проєктів — фільм Валентина Васяновича «Відблиск». Звичайно, зараз ми не маємо змоги проводити зйомки, але готуємося до них. Тобто режисер працює з історією і намагається хоч у такий спосіб підтримувати робочий графік, узгоджений з Держкіно. Терміни здачі поки залишилися незмінними – кінець 2020-го року.

Залишається відкритим питання кінопрокату. Ми плануємо прем’єру фільму «Атлантида», який виборов Гран-прі другої за значенням секції Венеційського кінофестивалю, 5 листопада. Наразі не зрозуміло, як у цей час функціонуватимуть кінотеатри, як вони переживуть кризу і хто стане нашим конкурентом у прокаті. Тож готуємось до всього».

Денис Іванов, директор дистриб’юторської компанії «Артхаус Трафік»:

«Зараз індустрія кіно переживає, напевно, одну з найбільших криз за всю історію кінематографа. Втім, якщо говорити про онлайн-перегляди, то позитивна динаміка, звісно, є. Ще до коронавірусу веб-ресурси показали велике зростання. За різними оцінками, торік ріст становив 15-20%. Під час карантину онлайн-платформи, безумовно, збільшать свою аудиторію, зокрема це позначиться і на українському кіно. Щодо тих фільмів, які ми випустили цієї весни в діджитал-релізах, бачимо зацікавленість глядача і гарну динаміку як за хітами — «Мої думки тихі» і «Додому», що вийшли на oll.tv, так і за стрічкам, які вже виходили в діджитал раніше. Гадаю, успішні позиції українського кіно в онлайні закріпляться і легальний перегляд переважатиме над піратським.

Кадр з фільму «Мої думки тихі».

Я також переконаний, що після зняття обмежень, кіноаудиторія неодмінно повернеться до кінотеатрів, однак це займе доволі довгий час.

Читайте також: Вихід з карантину: хто найбільше постраждав через простій і як це позначилося на бізнесі

Судячи з того, що відбувається на китайському ринку, а також виходячи з того, що карантинні обмеження будуть зніматися поступово, відновлення вітчизняного кінотеатрального ринку — питання не місяців, а кількох років. Проте воно все одно відбудеться, і аудиторія кінотеатрів відновиться протягом року або двох».

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.