дивись.info

Що буде з доларом після місцевих виборів

Що буде з доларом після місцевих виборів

Згідно з оновленим прогнозом Міжнародного валютного фонду, курс гривні до долара цього року становитиме в середньому 27 гривень 20 копійок, а наступного — 28 гривень 12 копійок.

Однак питання, яке також цікавить багатьох українців — чи вплинуть місцеві вибори, які відбудуться вже цієї неділі, 25 жовтня, на курс іноземних валют.

Станом на четвер, 22 жовтня, гривня зміцнилась до долара. За даними Нацбанку, долар за попередній банківський день здешевшав на 10 копійок, і тепер його вартість становить 28,27 гривень.

ІА Дивись.info розпитала у експертів, яким будуть коливання курсу.

Економічний експерт Андрій Новак пояснює, що місцеві вибори — не є тим регулятором, від якого залежитиме майбутнє валюти, втім, зазначає, що голосування «стримує» процес девальвації гривні.

«На перший погляд, немає прямого зв’язку між курсом гривні і місцевими виборами, але якщо проаналізувати ближче, то через те, що уряд з НБУ має намір девальвувати гривню, очевидно, що поки цей процес трохи стримується, а після виборів уже  остаточно відправлять гривню у так званий «плаваючий» курс.

Власне, стратегія, якої притримується НБУ, може призвести до більш глибокої девальвації гривні, але тут ще матиме значення фактор обмежень, пов’язаний із картином», – говорить економіст.

Коронавірус VS економіка

За його словами, саме пандемія коронавірсної хвороби COVID-19 — є каталізатором майбутного у світовій економіці, зокрема це стосується України.

«Оскільки ми бачимо, що зростає захворюваність (на COVID-19 — ред.), тобто пандемія набирає обертів, можна очікувати більш жорстких обмежень економічної діяльності, перетинів кордону, які застосовують не тільки Україна, а й майже всі країни світу.

І таким чином, ми можемо отримати не тільки другу хвилю пандемії, а й другу хвилю тих економічних обмежень, які впроваджувались навесні, а це натомість призведе до того, що мінімум українців будуть подорожувати (як із туристичною, так і з діловою метою). Це означає, що валюту залишатимуть вдома, бо для того, щоб проводити час в Україні, потрібні гривні. Тому буде підвищення попиту не на іноземні валюти, а саме на гривню, що може дати ефект стабільності курсу або навіть значного зміцнення гривні», – зазначає Андрій Новак.

Економіст підкреслює, що зараз в економіці, зокрема щодо курсу валют, ми залежимо не від економічних аспектів, а від медичного аспекту, особливо через розвитку пандемії і тих обмежень, які будуть з цим пов’язані.

Фінансова експертка та віце-президентка Асоціації українських банкірів Галина Хейло говорить, що місцеві вибори не є чинником, який впливає на загальний економічний курс країни.

«На курс валют не впливають місцеві вибори. Так, в Україні курс явище більше політичне, чим економічне, але він здебільшого реагує на зміни у верхніх рівнях влади. Це стосується виборів президента й парламенту, зміна Кабміну тощо», – пояснює фінансистка.

Вона також акцентує, що коливання курсу валют залежать від дій влади під час карантину.

Чи є щось спільне між результатами виборів і економікою країни

«Місцеві вибори самі по собі не можуть вплинути на курс національної валюти. По-перше, місцеві ради не впливають на монетарну політику держави жодним чином, по-друге, немає прямої кореляції між результатами виборів місцевих та національних. Вплив може бути лише опосередкований, якщо їх результати призведуть до дестабілізації політичної ситуації в країні», – зазначає Дмитро Сінченко, голова ГО «Асоціація політичних наук».

Експерт пояснює, що є низка факторів, які можуть до цього призвести.

«До цього можуть призвести масові фальсифікації або порушення під час виборів, масове невизнання виборів у судовому порядку, силові захоплення влади на місцях, суспільне невдоволення діями центральної влади під час виборів, яке може вилитись у новий Майдан та безвладдя, і як результат – до наступу російських військ на сході і півдні, а можливо, і до відкриття нових фронтів вздовж російсько-українського кордону. Такі речі, безумовно, можуть порушити стабільність національної валюти і призвести до зростання інфляції», – каже Дмитро Сінченко.

Економічна ситуація в Україні

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук уточняє: в жовтні відбувається поступова девальвація гривні, себто економічна ситуація в Україні погіршується. Є проблеми із наповненням бюджету.

«У 4-му кварталі потрібно погасити позики на суму приблизно 4,5 мільярда доларів тоді, як суттєвих запозичень не планується. Також зростає дефіцит торговельного балансу. Все це створює тиск на гривню», – пояснює Хмелевський.

За його словами, після виборів очікується загострення економічної кризи як в Україні, так і в світі. Тому іноземні інвестори можуть посилити виведення коштів з України. Крім того, центральна влада втрачає підтримку.

«Після виборів можуть зростуть протиріччя між центром та регіоном. Також постане питання щодо легітимності Верховної Ради. Все це призведе до протистоянь в суспільстві, що також негативно позначиться на курсі гривні. Тому після виборів девальвація гривні прискориться», – резюмує експерт.

Нагадаємо, місцеві вибори в Україні відбудуться у неділю, 25 жовтня.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.