Музей Андрея Шептицького просить владу міста повернути їм будинок-пам’ятку

Будинок
Будинок на розі вулиць О. Новаківського та Листопадового Чину, 11

У будинку планують розгорнути нові виставкові та фондові приміщення та розширити музейний освітньо-мистецький простір.

Колектив Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького звернувся до міського голови Львова з відритим листом, в якому просить повернути НМЛ колишню його власність – чиншовий дім, що на сучасній вулиці Олекси Новаківського, 2.

Про це йдеться на сторінці у фейсбук Художньо-меморіального музею.

Нещодавно з’явилося оголошення про продаж частини вілли Яна Стики, яка збудована в кінці XIX століття. Будівля поділена на дві частини: в одній працює музей Олекси Новаківського, а в іншій живуть люди. Продавати хочуть саме частину вілли, яка більше 20 років тому була приватизована кількома львівськими сім’ями. Частину будівлі хочуть продати за 900 тисяч доларів.

У листі написано, що у радянський час тут створили гуртожиток заводу «Львівприлад», а в роки незалежності приміщення приватизували мешканці. Будинок творить єдиний комплекс із двоповерховою віллою нинішнього Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського, що на розі вулиць О. Новаківського і Листопадового Чину, 11.

«Висловлюємо свою позицію щодо повернення музею цієї знакової в історії нашого міста та нашої культури пам’ятки (колишнього чиншового будинку Яна Стики, вул. О.Новаківського, 2). Тут буде розгорнено нові виставкові та фондові приміщення, вкрай необхідні для забезпечення зберігання безцінних збірок музею, до дбайливого плекання яких закликав Андрей Шептицький. Також завдяки новим площам буде розширено музейний освітньо-мистецький простір, що єднатиме митців, культурологів, істориків, педагогів», – йдеться у відкритому листі колективу Нацмузею ім. Андрея Шептицького та в. о. генерального директора Ігоря Кожана.

Довідка

Чиншовий дім Яна Стики разом із прилеглою творчою майстернею (на розі вулиць О. Новаківського і Листопадового Чину, 11) у 1907 р. придбав для потреб новоствореного «Церковного єпархіального музею» (тодішня назва НМЛ) видатний меценат української культури і мистецтва митрополит Андрей Шептицький.

Упродовж 1907-1939 роках обидві будівлі належали Національному музею у Львові. Вони стали осередком мистецького життя та місцем гуртування відомих українських діячів культури і духовності. 

У стінах майстерні О. Новаківського з ініціативи та за фінансової підтримки митрополита А. Шептицького в 1923-1935 роках діяла перша в Галичині українська Мистецька школа. У березні 1972 р. з нагоди 100-річчя від дня народження О. Новаківського в приміщенні відкрили його художньо-меморіальний музей (як відділ НМЛ). Відтоді на будинку розмістили меморіальну дошку О. Новаківському, а в наріжній ніші будинку встановили скульптуру Божої Матері.

В архіві музею зберігається Дарчий лист-заповіт митрополита Андрея Шептицького (1907).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: