На Львівщині реалізують Комплексну програму підвищення енергоефективності

енергія
Фото ілюстративне

Цьогоріч розпочинається реалізація «Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки». Комплексна програма є продовженням програм енергозбереження, які діяли в області починаючи з 2006 року, - про це повідомили у Львівській ОДА.

Цьогоріч розпочинається реалізація «Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки». Комплексна програма є продовженням програм енергозбереження, які діяли в області починаючи з 2006 року, - про це повідомили у Львівській ОДА.

Комплексна програма містить у собі кращі механізми з попередніх програм та розширює сферу свого охоплення.

Так, в частині підтримки мешканців області, які впроваджують заходи з підвищення енергоефективності та впроваджують відновлювані джерела енергії, будуть працювати механізми:

- відшкодування частини відсоткової ставки за кредитами отриманими на впровадження заходів з підвищення енергоефективності,

- відшкодування частини тіла кредиту та частини вартості обладнання придбаного за власні кошти для мешканців, які впроваджують відновлювані джерела енергії. Зокрема - мережеві сонячні станції приватних домогосподарств, автономні сонячні станції, малі вітрові генератори, системи акумуляції енергії, теплові помпи різних типів, геліоколектори.

Для ОСББ при роботі з програмами підвищення енергоефективності ДУ «Фонд енергоефективності» відшкодовуватимуть частину відсоткової ставки за кредитами.

Підвищення енергоефективності у бюджетній сфері - крім традиційних заходів з термомодернізації, роботи системи енергомоніторингу та проведення енергетичної сертифікації будівель, програмою передбачається ширше використання відновлюваних джерел енергії у бюджетній сфері та налагодження роботи систем енергетичного менеджменту відповідно до міжнародного стандарту ISO 50001.

«Як показує світова практика, повноцінна робота систем енергетичного менеджменту дозволяє скоротити в середньому на 5% споживання паливно-енергетичних ресурсів із застосування без затратних та мало затратних заходів», - розповіли у департаменті паливно-енергетичного комплексу.

Серед нових сфер охоплених програмою - передбачається стимулювання приєднання органів місцевого самоврядування до ініціативи Європейської комісії «Угода мерів щодо клімату та енергії», що дасть можливість реалізовувати проєкти в межах цієї ініціативи з залученням підтримки фондів Європейського Союзу.

Також комплексна програма передбачає підтримку суб’єктів підприємницької діяльності у впровадженні заходів з підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії.

«Це підготує малий та середній бізнес області до роботи на зовнішніх ринках з врахуванням реалізації Європейської зеленої угоди», - додали у департаменті.

Програмою передбачається і широка популяризаційна кампанія енергозбереження, енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, метою якої є формування енергоефективного суспільства.

Зазначимо, що «Програма енергозбереження для населення Львівщини» була розроблена та прийнята у 2006 році. Зі змінами вона діяла і в наступні періоди, до кінця 2020 року.

«Населення є найбільшим споживачем енергії. Так, приблизно 60 % енергії та енергетичних ресурсів споживається населенням. За весь час дії програми нею  скористались понад 45 тисяч домогосподарств області, програма охопила 135 тисяч мешканців»,- зазначили у департаменті.

За результатами досліджень всі учасники програми отримували економію енергії та палива в середньому 30%.

Ці дані також підтверджуються динамікою споживання природного газу населенням області з 2013 року до 2019 року, так споживання газу скоротилось на 893 млн м3, що складає 37%. Упродовж цього часу на підвищення енергоефективності в житловому фонді залучено 940 млн грн.

З 2020 року в межах програми енергозбереження для населення вперше у державі на обласному рівні запроваджено механізм відшкодування частини відсотків за кредитами для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) за умови участі у «Програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків державної установи «Фонд енергоефективності».

Перші 6 ОСББ отримують відшкодування з обласного бюджету (у 2020 році з обласного бюджету відшкодовано більш як 262 тис грн), 4 з них уже завершили роботи з енергомодернізації.

Станом на сьогодні уже 32 ОСББ області погодили заявки в ДУ «Фонд енергоефективності», це один з кращих показників в Україні. Вартість реалізації цих проєктів складе понад 250 млн грн, очікувана економія теплової енергії більше ніж 7 тис Гкал в рік, на загальну суму приблизно 9 млн грн.

Участь у програмі беруть не тільки ОСББ м.Львова. До програми долучились також об’єднання співвласників багатоквартирних будинків м.Новояворівськ, м.Новий Розділ, м.Борислав та м.Дрогобич.

«Програма енергозбереження для населення, серед небагатьох в Україні, також надавала підтримку мешканцям області, які використовують відновлювані джерела енергії. Відшкодування частини вартості здійснювалось не тільки тим жителям області, які залучають кредитні кошти, а й тим хто встановлює обладнання за власні кошти»,-  наголосили у департаменті.

Варто зазначити, що власниками сонячних станцій приватних домогосподарств у цьому році буде сплачено до місцевих бюджетів ПДФО більш як 20 млн грн, а податок на доходи фізичних осіб є одним з головних джерел надходжень до місцевих бюджетів.

З 2016 до 2020 року в області також діяла «Програма енергозбереження для бюджетної сфери Львівщини». В межах програми впровадженні та розпочаті заходи з підвищення енергоефективності (заміна вікон, утеплення ззовні огороджувальних конструкцій, реконструкція систем опалення та вентиляції, встановлення ІТП) на 12 об’єктах. Економія теплової енергії складає понад 4 тис Гкал в рік, а природного газу близько 80 тис. м куб., загальна сума економії в грошовому еквіваленті складає більше ніж 10 млн грн в рік.

Також запроваджена та працює система щоденного енергетичного моніторингу, яка охоплює всі установи обласного підпорядкування, та установи у підпорядкуванні ОТГ. Загалом системою охоплено 2275 закладів, з 20 районів області, 9 міст та 20 ОТГ.  Система щоденного енергетичного моніторингу є системо утворюючим елементом роботи системи енергетичного менеджменту.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: