дивись.info

Сьогодні – Собор Івана Хрестителя: історія, традиції, прикмети та заборони

Сьогодні – Собор Івана Хрестителя: історія, традиції, прикмети та заборони

Сьогодні, 20 січня, віряни святкують Собор Предтечі та Хрестителя Господнього св. Івана Хрестителя, або в народі Івана Хрестителя, Івана Бражника. 

Ким був Іван (Іоанн) Хреститель?

Іван народився в сім’ї священика Захарії та Єлисавети, родички Богородиці, коли вони були у похилому віці й уже не сподівалися мати дітей. Предтеча – значить «попередник». Святий Іван, за церковними переказами, був посланий Богом, щоб допомогти людям підготуватися до з’явлення Ісуса Христа. Іван Хреститель своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад святого життя. За відважне проповідування Іванові відрубали голову. Частина його святих мощей похована у Севастії.

З цього дня починається період сватань та весіль, коли можна вже було вживати скороми­ну і випивати, звідки й вислів «празник — Іван-бражник» і відповідно народна назва свята — Івана Бражника. Кажуть: «Іван Предтеча бере свята на плечі», оскільки завершується цикл різдвяних свят. Прибираючи кутю з покутя, примовляли: «Узвар на базар, кутя — з покуття».

По­чинається М’ясоїд, або М’ясниці, і період жіночих вечорниць із роботою. Від Різдва до «Івана» жінки ховали свої починки – щоб лихий ниток не плутав”. А вже від цього дня для жінок уже час братися до роботи. Правда, на «Івана» вони лише діставали свої кужелі, оглядали їх, але працювати ще не сідали. Молодиці йшли в шинок, там сходилися «по родству» або по сусідству і пили горілку, співали веселих пісень та примовляли: «Тільки й притики, що починки превеликі!»

День Івана Хрестителя: традиції, що потрібно зробити 

Віряни від самого ранку йдуть до церкви на службу. Потім відзначають свято Іоанна Хрестителя.

Друга назва цього свята – Посвятки. Цього дня хазяїн дому встає рано-вранці й пригощає свійських тварин тим хлібом-сіллю, що лежав під образами ще від «багатої куті». За народними уявленнями, ці різдвяні дари зроблять худобу плідною.

Після полудня жінки можуть займатися рукоділлям: господині дістають свої починки, які перед Різдвом ховалися подалі від гріха. Після Йордану настає кількатижневий період, під час якого можна справляти весілля і співати пісні. Після нього наступає найсуворіший Великий піст.

Прикмети та звичаї на 20 січня 

На Іоана Предтечі прийнято натщесерце пити свячену воду, щоб на увесь рік запастися міцним здоров’ям. Молодь також збиралася ввечері за якоюсь роботою: в’язанням, шиттям, ремонтом одягу або сільськогосподарського інвентарю. В народі говорили: «Після Івана Предтечі хто не ро­бить, того б’ють у плечі». 

 • В цей день краще не позичати нічого сусідам, бо можна віддати своє щастя. 
 • Не варто підбирати з дороги – знайдена річ принесе нещастя. 
 • Йде дощ або стоїть туман – чекай багатий урожай хліба. 
 • Якщо хрестити 20 січня немовля, то воно буде щасливим. 
 • Негода і сніг віщують урожай. 
 • Якщо побачити в будинку мишу – до поповнення в родині. 
 • Ясний день 20 січня пророкує посушливу погоду влітку. 
 • Якщо з цього дня цілий тиждень стоять морози, то незабаром чекай відлиги.

  Що не можна робити 20 січня

 • У цей день не можна вмиватися, інакше є ризик бути обдуреним через деякий час.
 • Також заборонено 20 січня приймати дари від чужих людей.
Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.