дивись.info

У Львові готують інноваційний музичний проєкт з музикою галицького композитора

У Львові готують інноваційний музичний проєкт з музикою галицького композитора

Громадська організація Collegium Management спільно з Галицьким музичним товариством та Radio Skovoroda готують аудіосеріал із опер українського композитора кінця ХІХ – початку ХХ століття Порфирія Бажанського.

Про це повідомляють у пресслужбі ЛМР.

«Ми знайшли діамант, який відрізняється від усього класичного музичного мистецтва України у ХІХ та ХХ столітті», – каже про опери Порфирія Бажанського співдиректор Collegium Management та керівник Львівського органного залу Іван Остапович. Саме він віднайшов в архівах рукопис опер композитора, який був неприйнятним сучасниками та забутим нащадками. Креативна команда Collegium’у вирішили оживити цю музику, використовуючи найновітніші технології у сфері аудіо.

Порфирій Бажанський народився у 1836 році на Галичині, був композитором, священиком УГКЦ та автором наукових праць про народну музику. А ще написав кілька музичних творів: «Довбуш», «Олеся», «Весілля», «Марічка – татарська бранка з Покуття», працював для театру товариства «Руська бесіда».

«Бажанський не вписувався у традиціоналістську позитивістську систему, за якою розвивалася тоді музика. Музична мова опер Бажанського дуже неординарна. У нього немає чіткої ритміки, ритм виникає на основі слова та швидко змінюється. У Бажанського дуже яскраві авангардні мотиви, які переплітаються одне з одним, неквадратні за будовою», – розповів Іван Остапович.

Опери «Довбуш» і «Біла циганка», які вирішено вперше представити публіці з моменту їх написання, мають дуже яскравих героїв та динамічний сюжет. Опери будуть вперше представлені світу в інноваційній формі аудіосеріалу. Він транслюватиметься партнерами проєкту Radio Skovoroda. Влітку світ має побачити дві аудіоопери по 4 серії в кожній.

Аудіосеріал розкриє весь потенціал опери як синкретичного мистецтва виключно аудіальними засобами – замість традиційних декорацій використані динамічні звукові картини. Весь звук буде для опер записано спеціально в різних локаціях.

«Аудіо – це новий тренд в медіа. В світі інноваційних медіа відбувається така собі революція завдяки все активнішому використанню аудіоформату. Я впевнений, що аудіо має величезну кількість можливостей», – зазначає керівник проєкту, співзасновник Collegium Тарас Демко.

Виконавцями опер будуть оркестр, хор та солісти. Наразі розпочато кастинг, адже музична мова і фактура творів Бажанського потребують не класичних оперних виконавців, а співаків різного типу, – зазначають автори проєкту.

Після виходу аудіосеріалу відбудеться також концертне виконання опер «Довбуш» і «Біла циганка» у Львівському органному залі. Ця світова прем’єра також транслюватиметься онлайн.

Одним із головних результатів проєкту стане друк партитур і лібрето двох опер Бажанського у форматі книги. Над цим вже працюють музикознавці, члени Галицького музичного товариства.

«Світові прем’єри його творів та промоція віднайдених партитур повернуть митця в національну культуру після столітнього забуття», – вважають організатори.

За ходом проєкту можна слідкувати на сторінках Львівського органного залу, Галицького Музичного товариства та Collegium Management.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.