дивись.info

Чому комплекс будівель нинішнього пологового на Раппопорта варто зберегти

Чому комплекс будівель нинішнього пологового на Раппопорта варто зберегти
світлина "Старих фотографій Львова"

Три історичні будівлі та огорожу комплексу колишнього єврейського шпиталю на вулиці Якова Раппапорта, 8 у Львові рекомендують зарахувати до пам’яток архітектури. Зараз тут знаходиться пологове відділення третьої міської клінічної лікарні.

Таке рішення ухвалили на Консультативній раді при департаменті архітектури облдержадміністрації 1 червня.

«На своєму засіданні фахівці погодилися, що разом із головним корпусом, який уже є пам’яткою, ще три будівлі та стара огорожа мають важливу історичну та архітектурно-мистецьку цінність і повинні перебувати під опікою пам’яткоохоронного законодавства», – йдеться в повідомленні відомства.

Водночас кандидатка архітектури, старша викладачка катедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури НУ «Львівська політехніка» Оксана Бойко розповіла ІА Дивись.info, що унікальність цих споруд полягає у тому, що навряд чи можна знайти об’єкти на одній ділянці, що пов’язані спільною ідеєю.

«Це є історична спадщина, пов’язана з єврейською громадою, і комплекс є унікальним, бо він пов’язаний спільною ідеєю. Ідеєю єврейського шпиталю, який був закладений 1804 року. Будівля, яку ми зараз маємо, є початку XX століття (у стилі історизму), проте саме вона увиразнила цей комплекс. Колись тут був шпиталь, будинок для людей з інвалідністю, будинок для літніх – усе для єврейської громади. І крім усього іншого, споруди розташовані на території, яка пов’язана з цвинтарем. На всіх картах з різних часів від неї йде дуже чітка пляма – окреслення давнього єврейського цвинтаря. І тут стояли від початку XIX століття будівлі, пов’язані з благодійністю», – зазначила вона.

Зі слів Оксани Бойко, на науково-консультативній раді члени одноголосно ухвалили рішення щодо того, що комплекс будівель на вулиці Раппопорта, 8 є рекомендованим до переліку пам’яток архітектури.

«Тепер готується рішення голови ЛОДА Максима Козицького, і після того, як буде рішення і наказ, ця документація і протокол ради (рішення голови ЛОДА) відправлять на розгляд Мінкульту: там пишеться експертний висновок. Одне слово, коли є рішення голови облради, тоді об’єкт вже є в переліку пам’яток і в разі прийняття цього факту Мінкультом заноситься до реєстру», – пояснила експертка.

Читайте також: Чех, який звів пів Львова, однак сам залишився таємницею

Будинок cпopуджений на кошти фундації Мавриція Лазаруса. У 1902 за проєктом архітектора Владислава Годовського виконали муровану огорожу шпиталю. Сьогодні в будинку розташоване пологове відділення 3-ої міської клінічної лікарні.

Мар’яна КОВАЛЕНКО

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.