Премія миру чи війни: реакція суспільства на цьогорічних переможців Нобелівської премії миру

135984

Сьогодні комітет Нобелівської премії вирішив вручити премію миру представникам одразу трьох країн: України та двох країн, які воюють проти українців – білорусі та росії.

ІА Дивись.info дізнавалася, як публічні особи відреагували на цю новину.

«Зараз говорять армії, тому що раніше голоси правозахисників у нашому регіоні не було чути. Можливо, нас слухали на Комітеті ООН з прав людини, але точно не в тих залах, де приймаються рішення людьми при владі. 

Якщо ми не хочемо жити у світі, де правила визначає той, хто має більш потужний військовий потенціал, а не верховенство права, такий стан речей належить змінити. 

І я маю сказати три речі.

1.  ООН та держави-учасниці мають провести реформу міжнародного миру та безпеки, щоб створити гарантії для всіх країн та їхніх громадян незалежно від їхньої участі чи неучасті у військових блоках чи військової потужності. Росія має бути виключена із Ради безпеки ООН за систематичні порушення статуту ООН. 

2. ООН та держави-учасниці мають вирішити проблему «прогалини у відповідальності» та забезпечити шанс на справедливість сотням тисяч жертв воєнних злочинів. Без цього стійкий мир у нашому регіоні неможливий. Потрібно створити міжнародний трибунал та притягнути Путіна, Лукашенко та інших  воєнних злочинців до відповідальності. 

3. Весь мій 20 річний досвід боротьби за свободу та права людини переконливо говорить, що звичайні люди мають набагато більший вплив, ніж вони собі думають. Масова мобілізація звичайних людей у різних країнах світу та їхній спільний голос можуть змінити світову історію швидше, ніж інтервенція ООН. 

Я рада, що очолюваний мною Центр громадянських свобод отримав сьогодні Нобелівську премію разом із нашими друзями та партнерами із Меморіалу та Вясни», - відреагувала на перемогу очільниця Центру Громадських Свобод Олена Матвійчук.

«У Нобелівського комітету однозначно цікаве розуміння слова «мир», якщо Нобелівську премію миру разом отримують представники двох країн, що напали на третю. Ані російські, ані білоруські організації так і не змогли організувати спротив цій війні. Нобель цього року просто «супер», - відреагував радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк

«Я розумію премію дають не країнам, а окремим людям чи організаціям. 

Але те, що саме представники росії, другий рік поспіль (і саме в рік, коли ця країна розв’язала наймасштабніший з часів Другої світової війни конфлікт) отримують цю премію - ненормально», - написав історик, науковець та народний депутат Володимир Вʼятрович

«Захист «Меморіалу» був однією з важливих для мене речей, які залишилися в тому колишньому світі до 24 лютого. У квітні я мав їхати до Москви представляти їх на свідомо безнадійній за наслідками апеляції у верховному суді. Але не безглуздою, як ми тоді вважали, бо «корабель має йти на дно з піднятим прапором». Коли почалася справжня війна, такі метафори стали недоречними, але загальний зміст зрозумілий», – поділився російський юрист та адвокат, який виступав захисником багатьох українських політв'язнів у росії, Ілля Новіков

Читайте також: Нобелівську премію миру присудили представникам України, росії та білорусі

«Нобелівський «триптих» премії миру – це не про «однонарод».

Це постулювання концепції у тому, що немає «поганих націй», а є лише «погані люди». А якщо є погані, то мають бути й добрі.

Зрозуміло, що в нас таке рішення спричиняє змішані почуття. Країна в стані війни читає Старий Заповіт, але Нобелівський комітет через свою природу приречений цитувати Новий.

P.S. Щодо «fraternity» у формулюванні.

Той полюс, на якому розташований Нобелівський комітет, звик заперечувати колективні ідентичності та водночас визнавати нації. Виникає протиріччя, єдиний спосіб подолання якого – заявити про братерство всіх народів», - пояснює журналіст та військовий Павло Казарін

«Ці високочолі інтелектуали настільки захоплені власним розумом, що трохи розівчилися бачити ліс за деревами.

Вони забувають, що більшість людей в світі не копають глибоко. Більшість людей в світі не запам'ятало - я вам гарантую - ні назви організації, ні прізвищ. Вони не пішли шукати, чим ці діячі чи організації уславились. Я вам гарантую, що в їхній пам'яті відкладося лиш таке: премію миру присуджено трьом сусіднім країнам - Білорусі, Росії та Україні, які докладають неабияких зусиль задля досягнення миру... мало того, там прямо сказано - fraternity between nations - братерство поміж народами.

Приблизно так сформульовано на сайті нобелівського комітету і приблизно так пішло в пресу. У пресі нема нюансів, всі заголовки як один: Росія, Україна, Білорусь виграли премію миру.

То що відкладеться у пам'яті людей з західного світу? Правильно, три братніх народи, боряться проти режиму... Якби не Пу, то жили б душа в душу. І взагалі, наприклад, претензії Росії на Україну оправдані, бо ну ми ж триєдині…» – йдеться у дописі письменниці та активістки Анастасії Мельниченко. 

«Меморіал — одна з небагатьох російських організацій, до якої в мене немає претензій. 

АЛЕ БЛ*ТЬ ЯКОГО Х*Я ВИ ДАЄТЕ НОБЕЛІВКУ ПРЕДСТАВНИКАМ ТРЬОХ КРАЇН, ДЕ ДВІ КРАЇНИ НИЩАТЬ ОДНУ? ВИ ТАМ ЗОВСІМ ЄБ*БО В СВОЄМУ КОМІТЕТІ ЧИ ЯК?

Це просто абсолютна якась відсутність емпатії, розуміння контекстів і чергова спроба запихнути нас в єдиний простір, А МИ НЕ ХОЧЕМО БУТИ В ЄДИНОМУ ПРОСТОРІ, БЛ*ТЬ», - написала редакторка «Бабеля» Юліана Скібіцька

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: