Уночі 30 жовтня Україна переходить на зимовий час

Уночі 30 жовтня Україна переходить на зимовий час

В Україні переходять на зимовий час: у ніч з 29 на 30 жовтня о 4.00 годинники потрібно буде перевести на одну годину назад

Україна щороку переходить на зимовий час. Цей рік не став виключенням – стрілки годинника українці мають перевести вже цього тижня, в ніч на неділю, пише zn.ua.

Зимовий час: куди потрібно перевести стрілки годинника

В Україні вже давно говорять про скасування практики переведення годинників. Але поки така вона ще не скасована, ми продовжимо перекладати стрілки годинників восени та навесні.

Сучасні гаджети та комп’ютери зазвичай автоматично переходять на зимовий час, але на механічних годинниках та будильниках це треба робити вручну.

Стрілки годинника в Україні на зимовий час переводять на одну годину назад в останню неділю жовтня рівно о 04:00. Відповідно, у 2022 році час буде переведено в ніч з 29 на 30 жовтня.

У тимчасово окупованому Криму та на частині Донецької та Луганської областей не переводять годинник на зимовий час та літній час.

У країнах Євросоюзу, перехід на зимовий час здійснюється в останню неділю жовтня. 30 жовтня о 04:00 стрілки годинника пересунуть на годину назад.

Для чого переводять годинник на зимовий час

Перехід на зимовий час та літній час пояснюють необхідністю подовження світлового дня. Робиться це з метою економії електроенергії.

Тема доцільності переведення годинника багато років є причиною численних суперечок. Лікарі стверджують, що переведення годинників вкрай негативно позначається на здоров'ї людей.

Що стосується економії, то з цього приводу у багатьох економістів теж є сумніви. У світі є багато країн, які вже відмовилися від сезонної зміни часу.

Україна вперше перевела стрілки годинника у 1981 році і робить це досі, як ще приблизно 60 країн. Втім, щоразу, коли наближається відповідний момент, виникають дискусії щодо доцільності цього кроку. Торік парламент спробував на законодавчому рівні відмовитися від переведення стрілок, докладніше – на інфографіці «Слово і діло».

Переведення годинників на зимовий час

Переважна частина території України розташована в межах часового поясу UTC+2, який є «київським».

Восени 2020 року спікер Верховної ради Руслан Стефанчук зареєстрував законопроєкт «Про обчислення часу в Україні», який пропонує відмовитися від переходу на «літній» та «зимовий» час та закріпити на території України єдиний київський час – UTC+2.

Законодавча ініціатива щодо переходу на зимовий час

Свою пропозицію Стефанчук аргументував, по-перше, необхідність забезпечити захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки – адже на тимчасово окупованих територіях встановлено московський час.

По-друге, спікер послався на вчених та лікарів, які вважають, що переведення годинника викликає значне погіршення стану здоров'я громадян у період адаптації.

«Сезонний тимчасовий стрибок» призводить до зміни біологічних ритмів людини, що негативно позначається на загальному стані людини, як фізіологічному, так і психологічному. Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб. Наукові дослідження пов'язують зміни часу із захворюваннями серцево-судинної або імунної системи, оскільки вони переривають біологічні цикли. Також доведено, що переведення годинника не допомагає енергозбереженню», – йдеться в пояснювальній записці.

Ідея була в тому, щоб 25 жовтня 2020 року востаннє перевести стрілки на годину назад і залишитися на цьому часі.

У першому читанні законопроєкт змогли розглянути лише у березні 2021 року, «за» проголосували 277 депутатів.

«Варто розуміти одне: світає і темніє, незалежно від законів, і ніхто не може на це вплинути. Ми запропонували залишити київський час, оскільки 95% території України знаходиться в межах єдиного часового поясу – UTC+2. Лише Луганська та частково Донецька та Харківська області, а також незначна частина Закарпатської області знаходяться в інших часових поясах. Тимчасова різниця між ними становить 68 хвилин. В результаті на Сході незадоволені літнім часом, тому що світає там о 3 годині ночі, а Захід – зимовим, через який о 9-й ранку все ще темно», – сказав Стефанчук, представляючи законопроєкт.

Однак у другому читанні законопроєкт ухвалити не змогли – його підтримали лише 212 нардепів. Документ вирішили відправити на повторне друге читання.

У грудні Стефанчук повідомив, що законопроєкт доопрацювали, і найближчим часом відбудеться голосування. Але потім через повномасштабне вторгнення росії пріоритети Верховної ради змінилися, ініціатива все ще чекає на розгляд.

До речі, законопроєкт Стефанчука мав ще альтернативну версію, внесену Сергієм Соболєвим та Вадимом Івченком з «Батьківщини». Депутати запропонували поняття «київський час» замінити на «український час». Їхню ініціативу відхилили.

Також про перехід на зимовий час дивіться у сюжеті ICTV.

Читайте також: Погода взимку на Львівщині: чи очікувати на люті морози.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: