Всеукраїнська аграрна рада розповіла про головні завдання на час дії «зернової угоди»

У другій половині липня буде пік збору нового врожаю, який потрібно буде експортувати. Аграрії сподіваються, що Україна зможе експортувати 10 мільонів тонн залишків.

Про це на брифінгу сказав заступник голови Всеукраїнської агарної ради (ВАР) Денис Марчук.

Він висловив сподівання, що ці два місяці дії "зернової угоди" будуть продуктивнішими, ніж квітень, який був один з найгірших за показниками експорту української продукції — лише 65 кораблів вийшли з портів Великої Одеси.

«Найбільше завдання на найближчі 2 місяці — експортувати ті перехідні залишки, які ще в Україні. Попередньо близько 10 млн тонн. 18 липня буде пік активної фази нового врожаю, який нам потрібно буде експортувати. Якщо зернова угода не буде продовжена, то це призведе до чергових втрат українських товаровиробників, а отже країна недоотримає валюти. Це може призвести до важких наслідків, у тому числі "загибелі" значної кількості товаровиробників, малих, середніх та великих», — сказав Марчук.

17 травня президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив про продовження на два місяці Чорноморської зернової ініціативи.

Росія саботує продовження «зернової угоди»

Росіяни ще з листопада торік під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України. За даними Мінінфраструктури, саботування інспекцій росією вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.

Що передувало

16 травня заступник Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань - координатор надзвичайної допомоги Мартін Гріффітс заявив, що тривають зусилля для продовження угоди, яка дозволить безпечно експортувати зерно з чорноморських портів України.

15 травня посол МЗС з особливих доручень, координаторка Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева зазначила, що Україна отримує суперечливі сигнали щодо експорту українського зерна Чорним морем. Туреччина начебто пообіцяла продовження угоди до 18 травня. Але цього тижня додаткових перемовин не заплановано.

11 травня завершилися багатосторонні перемовини за участю України, Туреччини, росії та Організації Об’єднаних Націй щодо продовження Чорноморської зернової ініціативи. Відомо, що українська делегація вкотре наголосила про необхідність продовження ініціативи на більший термін, а також її розширення. Але Сторони не домовилися про продовження самої угоди. Однак перемовини ще мали б тривати в онлайн-форматі.

У відповідь у кремлі заявили, що на фронті переговорів про продовження зернової угоди про постачання зерна з України через Чорне море «поки немає про що повідомляти».

Про «зернову угоду»

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія. Однак 29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: