Як в Україні знущаються над пам'ятниками та які існують покарання

25cae3f8-d049-4855-aadd-cd7d9a35c3cb-1
Уночі 5 лютого 2021 року невідомі облили червоною фарбою пам'ятник Степанові Бандері у Львові.

Серед ночі 5 лютого 2021 року невідомі познущались над пам'ятником Степана Бандери у Львові, обливши його червоною фарбою. Утім, таке з цим монументом сталося не вперше. А понад 30 років тому, 1991-го, вандали підірвали два пам'ятники — Бандері у селі Старий Угринів, що на Прикарпатті, та Євгенові Коновальцю у Зашкові на Львівщині.

Уперше монумент Степанові Бандері в рідному селищі підірвали в грудні 1990 року. Другий встановили на 50 річницю проголошення Акту відновлення української державності — 30 червня 1991-го. Він простояв лише 10 днів.

Уночі його чатували охоронці — місцевий мешканець Ярослав Турчиняк та член СНУМу 21-річний Василь Максимчук. Раптом на них напали 6 озброєних чоловіків у маскхалатах.

За свідченнями охоронців, одного із них ударили прикладом, а Максимчуку вистрілили в груди, тяжко поранивши. Коли закладали вибухівку, тримали обох під дулами автоматів. Після підриву вилетіли з селища на ґвинтокрилах.

В УКДБ було проведено розслідування. Згідно його висновків, пам'ятник Бандері підірвали офіцери Прикарпатського військового округу. Виконували накази Міністерства оборони СРСР і особисто Дмитра Язова - міністра оборони і одного із організаторів майбутнього серпневого путчу. Сам Язов відхрещувався від таких наказів. Пізніше стало відомо, що радянські військові та спецпризначенці мали нищити в Західній Україні символіку, що стосувалася періоду національно-визвольної боротьби.

Попри усі факти та наявність доказів, виконавців не назвали та не притягнули до відповідальності. Пам'ятники відновили незабаром, уже в незалежній Україні.

ІА Дивись.info розповідає про схожі випадки наруги над монументами на Львівщині.

Серпень 2019 рік. Невідомі намалювали на пам'ятнику Степанові Бандері у Львові радянські серп і молот.

Фото: Ігор Дякович

Того ж дня під дописом, який поширили у соцмеражах, з'являється відеокоментар, у якому чоловік зізнається у вчинку та зазначає, що осквернив пам'ятник не тільки у Львові, а й у Винниках. У повідомленні йдеться про те, що спіймали вандала винниківські активісти та змусили привселюдно зізнатись у скоєному.

Ним виявився на той час 36-річний місцевий мешканець. Окрім пам'ятника Бандері, таку ж радянську символіку він наніс на плиті біля фігури Божої Матері у Винниках.

До слова, мотивом зловмисника, ймовірно, виявилось те, що його батько був «патріотом Радянського Союзу».

Русалка Дністрова

У селі Наварія, що на Пустомитівщині, у жовтні 2019 року було зруйновано пам'ятник Русалці Дністровій. Відомо, що вандали відпиляли мідну частину споруди.

Фото: Остап Процик

Пізніше у Львівській міськраді заявили, що готові взяти на баланс знищений пам'ятник Русалки Дністрової. Скульптуру спорудив Яків Чайка.

Знищений Франко

У 2017-му році в селі Лішня Дрогобицького району вандали зруйнували пам'ятник Іванові Франку.

Споруду відновили трохи більше ніж через рік за кошти районного бюджету. Реставраційними роботами займався скульптор Йосип Марчинський.Фото: Дрогобицька РДА, вересень 2019 рік.

Зруйнований пам'ятник Героям

У вересні 2016 року біля Львова вандали розібрали пам’ятник Героям.

Фото: поліція Львівської області

Зловмисники демонтувати бронзову таблицю з меморіалу «Борцям за волю України».

Пам'ятник героям ЗУНР

У Львові вандали пошкодили пам’ятник героям ЗУНР, що знаходиться на вулиці Листопадового Чину.

Це сталося у липні 2019-го.Фото: Варта1

Знаки загиблих поляків

У 2017 році вандали сплюндрували пам'ятні знаки загиблим полякам в селі Підкамінь на Львівщині.

Фото з місця події опублікував Ігор Зінкевич. Березень, 2017 рік.

На кладовищі замалюли і залили червоною фарбою пам’ятні хрести та меморіальні таблички, а на центральному хресті залишили напис «Смерть ляхам»!

Пам'ятник Папі Івану Павлу ІІ

У Дрогобичі відбувся жахливий цинічний прояв вандалізму. Статуї Папи Римського Івана Павла ІІ, яка знаходиться в центрі, біля костелу святого Варфоломея, відпиляли руку з хрестом.

Станом на березень 2016 року такий пам'ятник був одним із перших в Україні.

Пошкоджений пам’ятник Папі Римському Івану Павлу ІІ у Трускавці
Фото: Depo.Львів

«Голова» Шевченка

У лютому три роки тому у Стрию відбили голову бронзовому пам'ятнику Тарасу Шевченкові та викрали її. Пізніше правоохоронці притягнули до відповідальності двох раніше судимих місцевих мешканців.

Фото: ГУ НП у Львівській області

Ними виявились двоє 26-річних львів'ян. Пам’ятник зловмисники понищили, щоби мідь, якою була покрита скульптура, здати на брухт.

Розмальований меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні

Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні, що на вулиці Кривоноса, невідомі зіпсували графіті у липні.

Фото: Ольга Чобіт

Осквернення пам'ятника розстріляним євреям 

На початку листопада торік у місті Сколе вандали осквернили пам’ятник, який встановлений розстріляним євреям. Монумент невідомі розмалювали незрозумілими знаками.

Саме на цьому місці в Сколе були розстріляні 2500 євреїв під час Другої світової війни.

Міні-макет пам'ятника Тарасу Шевченкові

Пізніше у Львові намагалися викрасти частину міні-макету пам’ятника Шевченку, який на той час, у лютому 2018 року, лише от-от як встановили. Таку копію споруди виготовили для людей з вадами зору.

Частину макета хотіли зірвати, бо скульптура на ранок 20 лютого була сильно розхитана.

Як в Україні карають за вандалізм

Хуліганство, або ж грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, карається штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років.

Натомість, коли такі ж дії вчинила група осіб, покарання сягатиме обмеження волі на строк до п'яти років чи позбавлення волі на строк до чотирьох років.

З 6 червня 2019-го до Кримінального кодексу України внесено зміни та встановлено кримінальну відповідальність за осквернення або руйнування саме пам’ятників споруджених у пам’ять осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в АТО у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборонній відсічі та стримуванні збройної агресії РФ у Донецькій і Луганських областях, учасників Революції Гідності й борців за незалежність України у ХХ столітті тощо.

Тому формат покарання дещо змінився. Відтак, встановлено обмеження волі на строк від 3 до 5 років або позбавлення волі на той самий строк.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: