Автівки для ЗСУ, або Як у Львові відкрили волонтерський автосервіс та малярку
Нещодавно у Львові запрацював волонтерський автосервіс, який перевіряє автомобілі, що потрапляють до українських військових на фронт. Волонтери отримали приміщення, частину якого також облаштували під малярку. Зараз там камуфлюють для Збройних сил України 7-15 авто на тиждень.
ІА Дивись.Info поспілкувалася з волонтером автосервісу Максимом, який розповів про ідею створення та особливості його роботи.
- Як виникла ідея відкрити такий автосервіс у Львові?
Ця ідея виникла у Стаса, військового, який отримав важке поранення хребта на війні. Після реабілітації він вже не міг за станом здоров’я повертатися на фронт. Однак вирішив так: якщо вже не може служити, то має змогу крутити гайки для ЗСУ. Ось і виникла ідея створити такий автосервіс.
Після цього, він звернувся до Львівської міської ради, щоб отримати приміщення для волонтерської діяльності, і його – надали. Згодом я дізнався про таку ініціативу та доєднався до неї.
- Чи важко було реалізовувати ідею?
Це однозначно важко. Тому що волонтерство не передбачає заробітку. А люди не дуже хочуть працювати без грошей. Проте коли війна, то потрібно це робити. Тому ми вирішили шукати ресурси для нашої діяльності.
Нам дуже сильно допомогли друзі з Чехії. Вони профінансували підйомник, який ми вже встигли встановити. Також допомогли британські волонтери. Воно надали нам різні інструменти. Наприклад, дістали прилади для діагностики, зварювальні апарати, кран для моторів та інше.
- Тобто ви отримуєте певне фінансування з-за кордону?
Загалом так. Ми знайшли людей, яких зацікавила така ідея. Вони підтримали нашу діяльність.
Однак ми ще не мобілізовували ресурси в Україні. Тут нам допомагали поки лише небайдужі представники бізнесу. Але вже через один-два тижні плануємо залучити соціальні мережі. Створити свою сторінку на Фейсбуці. Тут ми будемо писати про нашу роботу. А також шукати людей, яким потрібно допомогти та які хочуть долучитися до нас.
- Можете розказати про команду?
Є люди, які можуть робити щось конкретне в певний час. Бо, наприклад, не кожен може присвячувати увесь свій час автосервісу. Тому тут є такі моменти розмиті в кількості людей, які нам інколи допомагають.
Однак основний склад нашої команди – це три людини. Стас, який є механіком й автором ідей. Я, людина, яка шукає спонсорів та долучає їх до нашої ініціативи. Та британець Фінн, який нам у всьому допомагає.
Крім того, при автосервісі у нас працює волонтерська малярка. Там є люди, які допомагають нам та малюють авто. Для цього ми виділили окреме приміщення, яке віддали їм, там робота кипить 24\7. Загалом художники малюють від 7 до 15 авто на тиждень.
- Який обсяг роботи?
Зараз обсяг невеликий. Адже ми тільки відкрилися 15 липня. Наразі проводимо тільки певну реставрацію автомобілів, адже ще не маємо усієї потрібної техніки для ремонту. Крім того, в нас працює один автомеханік. Станом на сьогодні ми обслуговуємо одне-два авто на тиждень.
Поки ми робимо щось поверхневе. Але з часом плануємо робити більш серйозний ремонт. Будемо шукати людей, які розуміються на ходових, вміють зварювати і будемо так збільшувати свої обсяги роботи.
- Чи є у Львові та в Україні загалом схожі волонтерські автосервіси?
У Львові, наскільки мені відомо, немає, однак точно не можу сказати. Знаю, що в Харкові є схожа історія. Більше таких ініціатив є у східних регіонах України, які ближче до фронту.
Наприклад, ми не можемо відновлювати авто з фронту, бо Львів розміщений далі від бойових дій. Тому зараз перевіряємо автомобілі, які надходять до українських військових. Сьогодні близько 80% авто для Збройних сил України їдуть з Європи своїм ходом, відповідно - потребують огляду. От ми передамо автомобілі з Великої Британії, вони долають 2 тисячі кілометрів. Їх треба перевіряти. Десь може бути щеплення не зовсім в гарному стані, а десь - мастило треба замінити і т.д. Ми закриваємо усі ці нюанси, щоби передати хлопцям достойне авто.
- Тобто, ви лише ремонтуєте і фарбуєте автомобілі? Чи ще й знаходите їх?
Ми самі шукаємо автомобілі на фронт, після чого їх готуємо до відправлення.
Переважно авто, які їдуть від нас, були отримані завдяки спонсорству британців та небайдужих людей автоспорту у Великій Британії. Хоча ми також обслуговуємо машини з різних волонтерських організацій, а також від людей, які хочуть віддати приватне авто на ЗСУ.
Одна історія – що ми купуємо авто для ЗСУ, а інша – це наш автосервіс. Якщо говорити про автосервіс, то усі кошті йдуть на закупівлю обладнання, тому що його потрібно чимало. Отож, запчастини ми купуємо за волонтерські кошти, а саму роботу ми також проводимо на волонтерських засадах.
Читайте також «Швейна рота»: безкоштовний одяг для поранених бійців ЗСУ