Психолог, психіатр чи психотерапевт: який лікар вам потрібен

ьбьбь
ілюсративне фото з відкритих джерел

Розлади психічного характеру — це широкий спектр патологій, спровокованих зміною психіки людини. Ці зміни прямо або побічно впливають на спосіб життя людини в соціумі, її працездатність, здатність виконувати щоденні завдання і адекватно сприймати події, що відбуваються навколо. Тому для діагностики та лікування потрібен кваліфікований та спеціалізований фахівець.

 «Як знайти фахівця з лікування психічних розладів» — про це на «Дні здоров’я для перемоги» у Львові розповів лікар-психіатр Орест Сувало. Дивись.info ділиться його порадами.

фото: лікар-психіатр Орест Сувало під час лекції про пошуки лікаря-психіатра, Дивись.info

Який лікар Вам потрібен

Якщо Ви переживаєте труднощі із психічним здоров’ям, то може знадобитися допомога кваліфікованих фахівців. Чим швидше Ви до них звернетеся, тим більше шансів зміцнити власне психічне здоров’я та повернутися до якісного життя.

«При розладах психічного здоров’я Ви можете звернутися до таких спеціалістів як сімейний лікар, психолог, психіатр та психотерапевт. Психолог, психотерапевт і психіатр є фахівцями у сфері психічного здоров’я, — але діяльність кожного з них має певну специфіку», - пояснює Орест Сувало.

Сімейний лікар

Коли звертатись: Якщо відчуваєте труднощі у навчанні та роботі, взаємодії із зовнішнім світом, близькими людьми, не можете впоратися з негативними емоціями, станами відчаю, тривоги понад два тижні, то першою ланкою допомоги може стати сімейний лікар.

Чим може допомогти: Скерує до відповідного фахівця: психіатра чи психотерапевта та, при наявності відповідної підготовки, надає базову допомогу.

Психолог

Коли звертатись: У разі порушення психологічного добробуту та виникнення таких проблем як: потреба у самовизначенні, незначні труднощі у спілкуванні з людьми та кризи у стосунках, які заважають вам вести звичайне життя.

Чим може допомогти: Може допомогти зрозуміти причини ваших симптомів, знайти джерела проблем і дати рекомендації щодо їх усунення. Психологи працюють у різних форматах, наприклад, індивідуальному (клієнт з фахівцем сам на сам), груповому (фахівець веде групу клієнтів) або ж сімейному (на прийомі у фахівця знаходиться сім’я).

Чого не може робити: Призначення ліків знаходиться поза межами компетенцій психолога.

«Психолог — це фахівець, який закінчив виш за спеціальністю “Психологія” і який займається вивченням людської психіки. Сфера психології є дуже широкою, тому психологи зазвичай спеціалізуються на різних галузях: психічне здоров’я, організаційна психологія, освітня психологія, клінічна психологія, психологія праці тощо», - додає експерт.

Психіатр

Коли звертатись: До психіатра вас може скерувати психолог, психотерапевт, ваш сімейний лікар або лікар іншого профілю. Або ви можете звернутися самостійно, якщо маєте важкий стан, пригнічений настрій або важкі переживання, високий рівень тривоги, що тривають більше двох тижнів.

Чим може допомогти: У компетенції психіатра — діагностика психічних розладів та медикаментозна терапія.

Чого не може робити: Якщо психіатр не має додаткової спеціалізації у певному методі психотерапії, то він не може проводити сеанси психотерапії.

«Психіатр —  це лікар, який вивчав медицину та обрав психіатричну спеціальність. Цей фахівець має дуже глибоке розуміння біологічної структури мозку та принципів його функціонування. Також психіатр — єдиний спеціаліст, який може призначати ліки», - наголошує Орест Сувало.

Однак психіатрів не навчають технікам психологічної терапії. Тобто, лікування, яке вони проводять, як правило, не напрямлене на опанування пацієнтами стратегій і методів, що допомагають у вирішенні емоційних та поведінкових проблем.

Деякі психіатри додатково навчаються, щоб поєднати свою сферу діяльності з психотерапією та пропонувати пацієнтам більш широкий перелік послуг.

Психотерапевт

Коли звертатись: Варто звертатися до психотерапевта, якщо ви помітили в собі низку симптомів психічних розладів або маєте вже діагностований психічний розлад і хочете покращити якість життя. Також до психотерапевтів слід звертатися у випадку великих криз у житті, які виводять з рівноваги ваше психічне здоров’я, з метою профілактики психічних розладів.

Чим може допомогти: Психотерапевт спеціалізується на лікуванні психічних розладів психологічними методами: структурованими, науково-базованими інтервенціями, рекомендованими міжнародними клінічними протоколами. Також він може використовувати ці методи для допомоги у самопізнанні, саморозвитку або подоланні криз та психологічних складнощів.

Чого не може робити: Психотерапевт не призначає медичні препарати, якщо він не має медичної освіти.

«Психотерапевт — це фахівець з вищою освітою психолога або психіатра, який отримав додаткову освіту в сфері психотерапії. Таке навчання триває три і більше років. У своїй практиці цей фахівець використовує немедикаментозні методи психологічної допомоги, наприклад, когнітивно-поведінкову терапію,  гельштат-терапію, психодраму, психоаналіз тощо. Він супроводжує клієнта на шляху саморозуміння, працює з психологічними травмами», - каже лікар.

Завдяки роботі з психотерапевтом ви можете вирішити свою проблему, поліпшити психічне здоров’я, змінити патерни поведінки, навчитися краще управляти емоціями та станами, усвідомлювати травматичний досвід та інтегрувати його у сьогодення так, щоб він не заважав жити далі.

Ці три професії можуть перетинатися, тобто психіатр може бути і психотерапевтом, і психологом. Головна відмінність полягає в тому, що психіатр може призначати препарати.

Якщо ви вирішили звернутись до психотерапевта, поставте йому такі 6 запитань:

  1. За яким методом психотерапії цей фахівець працює?
  2. На підставі якого навчання він це робить?
  3. Чи є психотерапевт членом відповідної асоціації?
  4. Яка доказова база того чи іншого методу?
  5. Які ризики?
  6. Зі скількома пацієнтами працював психотерапевт і з якими результатами?

За словами Ореста Сувала, якщо у психотерапевта немає відповідей на ці запитання, то це поганий фахівець, він не орієнтується у цій галузі. Хороший психотерапевт завжди повинен приймати рішення про лікування разом із клієнтом.

Психолог або психотерапевт також можуть рекомендувати інших спеціалістів у разі потреби. Одночасна співпраця декількох спеціалістів є найбільш ефективним способом надання психологічної допомоги.

ілюстративне фото з відкритих джеерл

Читайте також: Як передбачити виникнення психічних розладів.


Матеріали у рубриці Погляди є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: