Згубний вплив на екологію або Як відмовитися від пластику
В усьому світі людей закликають використовувати багаторазові тканинні торбини для походів у супермаркет і відмовлятися від пластикових трубочок для коктейлів і кави. Це допоможе зменшити попит на пластикові вироби й зберегти довкілля.
Чому це необхідно і які є ще методи збереження екології від пластику на Demo Day програми Impact Business у Львові говорив співзасновник бренду Reкava Юрій Тустановський.
Проблема пластику
Щороку 8 мільйонів тон пластикових відходів потрапляють у море. Там він не розкладається, а розбивається на менші частинки, які тварини можуть легко з‘їсти. Вчені підрахували, що кожен рік на берег виносить 4-12 мільйонів тон пластику. Предмети, знайдені на пляжі, доводять, що забруднення океану – це проблема всього світу.
«Науковці наголошують, що пластикове сміття вбиває величезну кількість птахів, морських ссавців та руйнує екосистему океану. Пластикові предмети на кшталт забутих рибальських сітей убивають дельфінів, морських черепах та інших тварин. Частинки пластику часто застрягають у горлі та травній системі жителів океану», - зауважує Юрій.
У водах нашої планети перебуває приблизно 5,25 трлн частинок сміття. Понад 600 видів морських тварин безпосередньо страждають від пластикового забруднення, понад 90% морських пташок у світі мають шматочки пластику у їхніх шлунках. Очікується, що до 2050 року у морі буде більше пластику, ніж риби.
Велика тихоокеанська сміттєва пляма – це водоверть антропогенного сміття у північній частині Тихого океану. Вона розташована між 135°-155° західної довготи та 35°-42° північної широти. На цій ділянці сконцентровано надзвичайно щільні масиви пластику та інших відходів, занесених водами Північно-Тихоокеанської системи течій.
Факти про пластикове сміття:
- Приблизно 10 відсотків всієї виробленої пластмаси зрештою опиняється в океані.
- З моменту початку масового виробництва пластмаси в 1950-ті роки його масштаби різко зросли.
- Близько восьми відсотків видобутої у світі нафти йде на виробництво продукції з пластмаси.
- Обертання Землі, вітер і течії у світових океанах призводять до концентрації пластику, створення так званих океанів сміття.
- Зараз відомі п'ять подібних океанів. Райони з вирами, де великі скупчення сміття переміщаються на поверхні моря або прямо під нею. Океани сміття є в Північній і Південній Атлантиці, північній і південній частині Тихого океану і в Індійському океані.
«Щорічно до 12 тон пластику опиняється у водах світового океану. Існує безліч альтернатив. Сотні приватних компаній вже обіцяли замінити одноразові вироби з пластику на продукцію з інших матеріалів. Людство несе колективну відповідальність за здоров'я океану», - зауважує він.
Популярні методи позбавлення планети від пластику не працюють
Сміття зазвичай скупчується там, де сходяться течії та немає сильного вітру. Найбільше таке скупчення — Велика тихоокеанська сміттєва пляма (GPGP). Вона покриває 1,6 мільйона квадратних кілометрів — це вдвічі більше за площу України. Проте пляма складається не тільки з пластику. Половина — це рибальські сітки, а ще 20% — те, що було змите під час Японського цунамі в 2011 році.
«Основне джерело пластикових відходів — країни, що розвиваються. Наприклад, 93% всього пластику потрапляє в океани з 10 річок: вісім із них в Азії і дві в Африці. На Заході та в країнах з розвиненою економікою значну частину відходів переробляють або знищують», - пояснює Юрій Тустановський.
За його словами, ще одна проблема — це мікропластик: залишки шин, одягу, кошлатки, що залишаються після прання, каучук і багато іншого. Західні країни більш забезпечені: у них більше машин, одягу — значить, вони частіше використовують пральні машини. Тому і більше забруднюють океани мікропластиком.
«Знищити або переробити 100% пластикових відходів поки що неможливо. Але можна перерозподілити ресурси і боротися з тими джерелами пластику, що завдають найбільшої шкоди. Наприклад, річка Янцзи забруднює океан більше, ніж усі інші річки разом узяті».
Звичайно, уточнює він, це не означає, що не потрібно скорочувати використання пластику або прибирати за собою пляшки в парку. Але все це навряд чи допоможе вирішити глобальну проблему. Акції та заклики відмовитися від пакетів у магазині або не брати соломинку для коктейлю — не дуже ефективні. Вони створюють видимість боротьби, але майже не впливають на ситуацію загалом. Тому що основна проблема — це мікропластик. І тут потрібна не ініціатива споживача, а рішення на державному рівні.
Як зберегти навколишнє середовище
Якщо ми будемо продовжувати лише пасивно спостерігати, то подальше погіршення стану планети неминуче. Фахівці вважають, що у нас є ще максимум 50 років, щоб запобігти необоротним екологічним змінам. Пропонуємо Вам декілька порад, дотримуватись яких дуже просто.
Будьте мудрим споживачем. Купуйте речі тільки, якщо вони дійсно Вам потрібні: подумайте гарненько перед покупкою, відмовтеся від спонтанних придбань, готуйте список необхідних покупок перед тим, як йти в магазин. І пам’ятайте: краще один раз купити якісну річ, ніж кілька разів дешеву. Афоризм «Скупий платить двічі» тепер стосується і екології. Не хворійте на марнотратство.
Не купуйте сміття. Віддавайте перевагу товарам без зайвої упаковки. Навіщо вам ще один красивий пакетик-коробочка-баночка?
Відмовтесь від одноразових пластикових пакетів. Пластик не розкладається природним шляхом: в Тихому океані вже утворився острів, який повністю складається з відходів життєдіяльності людини. Наївшись такого сміття, щорічно гинуть 100 тисяч тварин. Тому краще носити з собою зручну багаторазову екоторбу, яка буде корисна для екології і допоможе заощадити сотню-дві гривень, позбавивши від необхідності щоразу купувати новий пластиковий пакет.
«Ні» одному разу. Намагайтеся не купувати продукцію одноразового використання: посуд, серветки, станки для гоління, ручки, замість цього віддайте перевагу відповідним багаторазовим речам.
Сортуйте сміття, адже 1 тонна макулатури збереже 17-20 дерев, а 1 т вторинних полімерів (пластмаси) збереже 16 т сирої нафти. Якщо у Вас під будинком вже з’явилися окремі контейнери для побутових відходів і пластику-скла-металу-паперу, то гріх цим не скористатись. Якщо такого немає, то можете звернутись в пункти прийому вторсировини, або ж складіть акуратно пачки паперу, пляшки, пластик біля смітника і кому-небудь вони точно знадобляться.
Бережіть воду. Якщо порівняти Землю з головою немовляти, то запаси прісної води – це лише сльозинка в його очах. Вчені прогнозують, що до 2050 року запаси прісної води практично вичерпаються, а 4 млрд людей навіть не зможуть задовольнити добову потребу в питній воді. Банальне «закривайте кран, поки чистите зуби» має глибокий зміст: якщо так робити, то витрачається 1 л води, в той час як при відкритому крані витікає 6 л/хв. Скоротіть час перебування в душі, уменшіть тиск, придбайте спеціальну економічну насадку з функцією повітряного душу (насичує потік води повітрям). Ремонтуйте протікаючі крани.
Бережіть енергію. Виробіть звичку вимикати світло, залишаючи приміщення на довше, ніж на 15 хвилин. Використовуйте енергозберігаючі лампи, які служать в 12 разів довше і споживають на 80% менше енергії. Вимикайте з розетки непотрібну техніку, таким чином, Ви заощадите до 40% даремно витраченої електроенергії.
Економ-режим. При покупці звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star), таким чином можна зменшити свій рахунок за електроенергію на 30%.
Про папір. Економте папір: друкуйте з двох сторін, використовуйте чернетки. Економія 25 пачок паперу врятує одне вирубане дерево! Віддавайте перевагу паперу, вибіленому без хлору (з маркуванням PCF) та виробленому з контрольованих насаджень (з маркуванням FSC).
Про машину. Купуйте економну машину. Регулярно міняйте фільтр і качайте шини. Такі дії збільшать кількість кілометрів на літр бензину.
Про чистоту. Звичайні миючі засоби містять фосфати, які, потрапляючи у водойми, сприяють бурхливому «озелененню» води. Також фосфати не проходять через фільтри і можуть знову потрапляти в наш будинок через систему центрального водопостачання. Тому слід віддавати перевагу екологічним миючим засобам, які нешкідливі і на 98-100% розкладаються в природних умовах.
Про косметику. Віддавайте перевагу натуральній, а ще краще, органічній косметиці, яка не містить штучних добавок і продуктів нафтохімії.
Про харчування. Відмовтеся від фаст-фуду, готуйте вдома і вечеряйте разом всією сім’єю. Вибирайте продукти харчування місцеві (так витрачається менше палива на транспортування), сезонні і, по можливості, органічні. При вирощуванні останніх не використовуються пестициди (більшість яких виготовлено з нафти), витрачається менше води та енергії, і відновлюється ґрунт.
Про дітей. Уявіть лише: якщо дитина використовує виключно одноразові підгузки, то поки дитина виросте, зросте також гора сміття, масою в 1 000 кг! Відмовтеся від памперсів і переходьте краще на систему природного сповивання або на одноразові підгузки, здатні розкладатися в природі.
Про домашній затишок. Максимально віддавайте перевагу всьому натуральному: меблям, текстилю, предметам інтер’єру.
Посадіть дерево і підтримуйте людей, які зберігають і захищають наші ліси. Дерева поглинають тонну СО2 протягом свого життя, очищуючи повітря. Дерева також забезпечують тінь і скорочують витрати на роботу кондиціонера від 10 до 15%.
Еко-фішки. Не проходьте повз різних еко-предметів, наприклад: зошитів або туалетного паперу з переробленого паперу, біо-пакетів для сміття, що розкладаються протягом 3 років, або магнітної кульки, що дозволяє пом’якшити воду і знизити витрату порошку.
Будьте винахідливі. Не поспішайте викидати або купувати що-небудь нове. Ввімкніть уяву і подаруйте старій речі нове життя.
І наостанок, полюбіть природу.
Читайте також: Правильне споживання: як зменшити кількість сміття в Україні.
Довідка
Recava — український бренд біорозкладних виробів з переробленої кавової гущі.