Чекап організму: чому це важливо робити регуляно
Повне медичне обстеження проводиться для виявлення порушень у роботі організму навіть за безсимптомного їх перебігу. Цей метод діагностики корисний насамперед людям, які не помічають проблем зі здоров'ям і хочуть переконатися у відсутності захворювань.
Про це на Demo Day програми Impact Business у Львові говорив CEO/CTO стартапу CheckEye Кирило Гончарук.
Що таке чекап організму
Чекап організму, або повне медичне обстеження, — отримав свою назву від англійського слова «Check-up», що означає «перевірку» або «огляд». Методика комплексного обстеження організму була розроблена американськими лікарями для попередження розвитку захворювань та виявлення прихованих патологій на ранніх стадіях, коли їх терапія найбільш результативна. Залежно від вікової, гендерної, спадкової схильності до розвитку хвороб, медичний огляд може включати базовий набір досліджень для загальної оцінки стану організму, а також додатковий перелік процедур для перевірки роботи окремих систем органів.
Щоб перевірити весь організм, людині доводиться обходити безліч кабінетів лікарів і здавати цілий перелік аналізів. Відвідування лікарів, інструментальна та лабораторна діагностика забирають час і фінансові ресурси та не завжди виправдані.
На відміну від застарілих профоглядів, комплексне обстеження Check-up передбачає проходження базового переліку діагностичних процедур для виявлення найпоширеніших і найнебезпечніших для життя захворювань.
«Як перевірити весь організм, визначає лікар, враховуючи стать, вік, сімейний анамнез пацієнтів. Отримані після обстеження результати аналізів та інструментальної діагностики оцінює терапевт. Після цього він дає висновок про стан організму людини, список рекомендацій для підтримки здоров'я або направлення до вузькопрофільного фахівця для уточнення діагнозу та призначення лікування у разі відхилення результатів досліджень від норми. Продумана схема здачі аналізів та проходження діагностичних процедур дозволяє пройти обстеження організму за 1 день», - розповідає Кирило.
Медичне обстеження «чекап» починається з прийому терапевта та первинної консультації. Щоб лікар зміг визначити, які саме діагностичні процедури слід пройти людині, він повинен отримати максимальний обсяг інформації про самопочуття пацієнта, його спосіб життя, випадки цукрового діабету, хвороб серця та судин, онкології чи інших небезпечних патологій у сім'ї.
Втомлюваність, апатія, зміни настрою, періодичні головні болі, навіть у людини, що почувається здоровою, можуть свідчити про серйозні патологічні процеси, що протікають в організмі. Особливо уважними до свого здоров'я слід бути людям:
- курцям;
- тим, хто зловживає алкоголем;
- схильним до переїдання;
- з низьким рівнем фізичної активності.
Шкідливі звички значно збільшують ймовірність розвитку захворювань, тому регулярне медичне обстеження стає особливо важливим. З віком ймовірність появи хронічних хвороб лише зростає. Згідно зі статистикою ВООЗ, неінфекційні патології спричиняють 60% смертей, чверть яких припадає на людей, які не досягли 60-річного віку. За твердженням фахівців зі Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 80% випадкам інсульту, діабету, хвороб серця та до 40% випадкам ракових захворювань у молодому віці можна запобігти за допомогою регулярного обстеження всього організму та корекції способу життя відповідно до рекомендацій лікаря.
«Пройти повне медичне обстеження людина може, скориставшись послугою Check-up. Ефективність чекапу організму полягає в зменшенні смертності та кількості випадків інвалідності через своєчасно не виявлені захворювання доведена дослідженнями, що почалися в Лондоні в 1967 році і тривали 9 років. З усіх випадків серйозних захворювань 56% протікали безсимптомно, тому їх не діагностували раніше. Виявлення цих хвороб стало можливим у ході комплексного обстеження, що включало фізикальний огляд, електрокардіографію, УЗД і ряд лабораторних тестів».
Що входить до комплексного обстеження організму
Перевага комплексного обстеження Check-up перед звичайним медичним оглядом полягає в розумінні, що потенційно здоровій людині не потрібно відвідувати всіх лікарів для виявлення проблем зі здоров'ям.
«Для виявлення патології достатньо здати базовий набір аналізів для перевірки функцій печінки, нирок, підшлункової та щитоподібної залоз, зробити електрокардіограму, пройти ультразвукове дослідження органів травної та сечостатевої систем», - зазначає Кирило.
Результати чекапу організму не дозволяють поставити остаточний діагноз, але є підставою для подальшого проведення додаткових досліджень у разі виявлення відхилень від норми та направленні пацієнта на лікування до конкретного вузькопрофільного фахівця.
Обстежити організм за допомогою послуги Check-up рекомендується для ранньої діагностики та профілактики ускладнень:
- анемії;
- гіпертонії;
- рак шийки матки або молочних залоз у жінок;
- аденоми або раку простати у чоловіків;
- цукрового діабету;
- гіперфункції паращитоподібних залоз;
- гіпотиреоз;
- ряду вірусних (гепатит, ВІЛ), венеричних (сифіліс, хламідіоз, мікоплазмоз та ін.) та паразитарних (описторгосп, ехінококоз, анізакідоз та ін.) захворювань.
Рання діагностика та початок лікування гіпертонії суттєво знижує ризик розвитку ускладнень, інвалідизації, зменшує необхідність госпіталізації, збільшує тривалість життя. За результатами медичних досліджень, ймовірність інсульту у пацієнтів з діагностованою безсимптомною гіпертонією, які отримують необхідне лікування, знижується на 25%, коронарної недостатності — на 19%, інших захворювань серця — на 17%.
Статистика серед хворих на рак грудей також показує значне підвищення виживання у жінок, яким діагностували хворобу на першій стадії (85%), порівняно з пацієнтками, які звернулися за допомогою на другій та більше стадії раку (53%). Для скринінгового обстеження грудей у молодих жінок зараз застосовується безпечне для здоров'я УЗД, тоді як мамографія призначається лише за наявності особливих показань.
Раннє розпізнавання раку шийки матки та проведення лікування знижує ризик подальшого розростання пухлини. Кількість жінок з пухлинами, що поширилися за межі шийки матки, серед тих, хто проходили рекомендоване медичне обстеження, у 6 разів нижче, ніж серед пацієнток, які не проходили профілактичні огляди.
Дослідження кількості цукру в крові, рівня гормонів, активності ферментів дозволяє помітити порушення діяльності різних систем органів ще до появи перших симптомів. На початкових етапах багатьом небезпечним хворобам можна запобігти, відмовившись від шкідливих звичок, скоригувавши раціон і нормалізувавши рівень фізичної активності.
Довідка
CheckEye – це хмарне рішення на основі штучного інтелекту для визначення діабетичної ретинопатії по фотозображеннях очного дна, яке розробили в Україні. Програма працює за допомогою алгоритму ML/AI й має амбітні плани: за 5 років охопити близько 10 захворювань, що можна визначити за знімками очного дна. Це теоретично дасть змогу допомогти приблизно 2,5 мільярда людей у світі, тобто кожному третьому.
Восени 2022 року стартап розпочав перші польові випробування, а сьогодні скринінгові пункти CheckEye вже працюють у кількох медичних закладах у різних регіонах України.
Читайте також: Чому медична освіта в Україні потребує реформ.