Як сприяти розвитку жіночого підприємництва в Україні

впрто
фото: з відкритих джерел

Рятувати економіку в Україні і вирішувати гострі соціальні проблеми доведеться як чоловікам, так і жінкам. Але для цього необхідно подолати гендерний розрив в оплаті праці, зайнятості, освіті й створити екосистему, яка сприятиме розвитку жіночого підприємництва та посиленню ролі соціального бізнесу.

Демографічна ситуація в Україні була вкрай загрозливою ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. Тепер, зважаючи на те, що мільйони українців після початку війни виїхали за кордон, а сотні тисяч чоловіків служать у лавах сил оборони, вона є просто катастрофічною.

В Українському інституті майбутнього підрахували: станом на травень 2023 року постійне населення України становило 29 млн осіб. З них працюють лише трохи більше 9 млн, а якщо не рахувати бюджетників, залишаються близько 6-7 млн осіб. 

Вони і є основною силою, яка "утримує" на собі інших громадян – 22-23 млн осіб, зокрема пенсіонерів, дітей, учнів, безробітних, працівників бюджетної сфери тощо. 

При цьому в Міністерстві економіки прогнозують, що для швидкого економічного відновлення України необхідно протягом наступних 10 років залучити на ринок праці додатково 4,5 млн працівників. Це буде дуже і дуже непросто, і без кардинальних змін на ринку зайнятості та підсилення ролі жінок з цим завданням упоратися буде нереально.

Про це на Demo Day програми Impact Business у Львові говорила Анастасія Будько— співзасновниця проєкту «Вільні».

фото: Анастасія Бутько, Дивись.info

Жінок у бізнесі стає більше

Саме жінки вже зараз взяли на себе значний об’єм роботи і завдань своїх чоловіків, братів та синів. З початком повномасштабного вторгнення українки швидко мобілізувались – гуманітарні та військові волонтерки, дружини підприємців-добровольців у всіх галузях, включно з фермерством і логістикою, які стали керувати бізнесом чоловіків, медикині, які долучились до лав ЗСУ чи регулярно вахтовим методом працюють у прифронтових містах.

І це тільки початок. За перші місяці 2023 року кожен другий ФОП в Україні відкривали жінки: із зареєстрованих 36 892 ФОПів 18 776 (51%) створили жінки. Хоча ще у 2020 році рівень зайнятості українок був нижчим, ніж чоловіків – 50,7 % порівняно із 61,9%, як свідчить Державна служба статистики України.

«Роль жінок у повоєнному відновленні України буде колосальною, зважаючи на потреби країни та демографічну ситуацію. Але для цього необхідно подолати гендерні стереотипи: українські жінки досі отримують менше за свою працю порівняно з чоловіками», - зазначає Анастасія.

Держслужба статистики в 2021 році підрахувала, що українки отримували 79,3% від заробітної плати чоловіків, фактично кожен п’ятий робочий день працюючи безкоштовно. Спостерігається гендерний дисбаланс також у затребуваних STEM-спеціальностях, таких як математика та інженерія, архітектура та будівництво, агросфера, інформаційні технології тощо. 

«До того ж саме матері частіше беруть неоплачувану відпустку для догляду за дитиною, інвестуючи у дітей, а не в себе, час та гроші. Тому шкільна та дошкільна освіта і догляд поза навчальною програмою для дітей уже зараз більш ніж актуальні, щоб вивільнити час для розвитку».

фото: з відкритих джерел

Потрібно створити умови для справедливої конкуренції

Реальним виходом із ситуації, на думку Анастасії, стане створення за підтримки держави та міжнародних партнерів екосистеми, яка забезпечуватиме жінок інклюзивним доступом до освіти, програм з підвищення кваліфікації чи перекваліфікації, створить необхідні умови для справедливої конкуренції на ринку праці та сприятиме розвитку жіночого соціального підприємництва.

«Жінки України вже продемонстрували потужність економіки соціального впливу – з лютого минулого року ми бачимо, як підприємства, засновані або керовані жінками, активно допомагають біженцям, армії, у тому числі надаючи не лише продукцію, гуманітарну допомогу, а й робочі місця».

У процесі відновлення країни та із зростаючою роллю громад у прийнятті управлінських рішень зростатиме і вплив таких підприємств. 

Саме бізнес, мета якого - не просто отримання фінансової вигоди засновниками, а створення соціальної цінності для громади чи суспільства загалом і подолання суспільно значущої проблеми, стане рушійною силою відновлення. 

«І жінки зі своїми емпатією, гнучкістю, відповідальністю, мультизадачністю, вмінням будувати партнерські відносини, знаходити і зберігати баланс інтересів у такій справі будуть неперевершені. Але для цього необхідні знання», - розповідає співзасновниця проекту «Вільні».

Саме об’єднання досвіду і ресурсів міжнародних партнерів з енергією, цілеспрямованістю та ефективністю громадських організацій, на чолі яких стоять жінки, стане запорукою розбудови потужної екосистеми соціального підприємництва, яке стане відповіддю на ті виклики, що постали перед економікою України.

«Зауважу, що зараз для українського жіноцтва працює низка освітніх програм, започаткованих міжнародними інституціями за підтримки нашої держави».

Загалом, за оцінками, в Україні щорічно запускається декілька десятків таких освітніх програм – і це можливість для жінок покращити своє професійне та матеріальне становище, розвиваючи водночас нашу економіку й інтегруючись у демократичний західний світ. 

«Жінки не просто розвиваються і ростуть самі, вони також підтримують і "менторять" одна одну. Це дуже важливо не лише для розвитку соціального підприємництва і бізнесу, а й нації в цілому. Чим більше буде таких спільнот, тим успішнішим стане кожне окреме місто і країна. І я впевнена, що все буде добре, бо за справу взялися жінки».

ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також: Гендерний баланс у компаніях: чому це важливо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: