На Львівщині показник захворюваності на ГРВІ вищий за епідемічний поріг

ІВСАМПИРТОЬЛ
фото: з відкритих джерел

У Львівської області на гострі респіраторні вірусні інфекції за 6 тиждень 2024 року зареєстрували 17 699 випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій. Інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно із COVID-19 вищий на 65,8% за епідемічний поріг 434,07.

Про це повідомляє ЛОДА.

ГРВІ на Львівщині

«Коронавірус постійно розвивається у форми, які є більш вправними щодо зараження вакцинованих та раніше інфікованих людей. Типи симптомів і ступінь їх тяжкості зазвичай більше залежать від імунітету та загального стану здоров’я людини, а не від того, який варіант викликає інфекцію. У минулому нові варіанти часто збільшували кількість випадків і госпіталізацій, але зараз існує набагато вищий колективний імунітет через попередні інфекції та вакцинацію», – наголосила в.о.директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська.

Як зазначила Наталія Літвінська, вакцинація від ковіду та грипу є лише першою лінією захисту, а далі імунна система має боротися з вірусами і зменшувати навантаження на організм. Потрібно оновлювати свій захист, щоб зміцнити імунітет і краще відповідати циркулюючим вірусам. Вона закликає всіх отримати свою дозу вакцини і подбати про захист своїх рідних та близьких.

У структурі захворюваності питома вага дітей до 17 років склала 48,4% – 8571 особа. Епідпороги перевищені на території Львівського, Червоноградського та Яворівського районів. Найбільшу частку хворих відмічають серед вікової групі 5-14 років (28%) та 30-64 роки (30%). В області визначили циркуляцію вірусів грипу А, В та коронавірусу. 

«Лікарі зареєстровали 1 летальний випадок викликаний вірусом грипу А у чоловіка старше 65 років. У Львівській області проти грипу вакцинувалися 16 087 осіб. Також 150 осіб захворіли на гостру респіраторну хворобу COVID-19. Фахівці зареєстрували 2 летальні випадки серед осіб віком 56 та 60 років серед не вакцинованих. На стаціонарному лікуванні з приводу COVID-19 знаходився 31 пацієнт, з приводу грипу та ГРВІ – 292 пацієнти. Вакцинувалися проти коронавірусу однією дозою 1 102 787 осіб, другу дозу отримали 1 039 638 осіб, першу бустерну – 212 030 осіб, другу бустерну – 25 824 мешканців Львівщини», – повідомила генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко.

фото: з відкритих джерел

Що треба знати про ГРВІ

За даними МОЗ, Кількість захворювань на ці респіраторно-вірусні інфекції під час епідсезону, який починається в Україні в жовтні та закінчується навесні, прогнозовано збільшується. Так, з початку жовтня понад 1,5 млн українців перехворіли на ГРВІ, грип та COVID-19. 

Перші симптоми: яка різниця між застудою та грипом

Респіраторну вірусну інфекцію (застуду – Ред.) часто називають «грипом», хоча різниця між ними є суттєвою – як за динамікою розвитку хвороби, так і за її ускладненнями. Грип починається раптово. Часто на початку хвороби з’являється сильний головний і мʼязовий біль, гарячка, слабкість і виражена втома. Застуда ж розвивається впродовж кількох днів, і часто люди переносять її «на ногах». Зазвичай вона починається з першіння в горлі та нежитю. Протягом декількох днів у людини болить горло, закладений ніс, злегка підвищена температура, зʼявляється слабкість і головний біль.

Перші симптоми: яка різниця між грипом та COVID-19

Грип починається з різкого підйому температури, а респіраторні симптоми – кашель, утруднене дихання, виділення слизу та біль у горлі – додаються згодом. Тоді як COVID-19 починається, навпаки, з респіраторних симптомів.

Вірус грипу вражає передусім верхні дихальні шляхи та легені і на додачу – безпосередньо серцевий м’яз та внутрішню поверхню кровоносних судин. Це показали нещодавні дослідження в Університеті штату Огайо (США). Саме тому найпоширенішими ускладненнями грипу є запалення легенів (пневмонія), серцева недостатність і тромбози. Крім цього, перебіг грипу загострює хронічні захворювання, зокрема цукровий діабет, бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легенів тощо. 

До груп ризику важкого перебігу захворювання належать: 

  • вагітні,
  • діти до 5 років,
  • люди старше 60 років,
  • люди із хронічними захворюваннями.

Алгоритм дій під час захворювання

За перших ознак захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря, не вдаватися до самолікування, а під час хвороби подбати про безпеку рідних та колег (залишатися вдома, використовувати індивідуальний посуд).

Найефективнішим способом посилення імунітету проти грипу та COVID-19 у світі визнана вакцинація. Щеплення проти грипу рекомендовано робити щосезону. Вакцину проти грипу, корейського або французького виробництва, можна купити в аптеці. Обидві вакцини пройшли державний контроль якості. 

Окрім того, усі області забезпечені безоплатною вакциною проти COVID-19.  Вакцинуватися можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Медики використовують вакцини «Janssen» (виробник «Johnson&Johnson») та «Comirnaty» (виробник «Pfizer»). Також доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку (виробник «Pfizer» – вакцина «Comirnaty» для дітей).

Щеплення проти грипу та COVID-19 можна робити одночасно. 

фото: з відкритих джерел

Вакцинація на Львівщині

Щеплення проти грипу вакциновано отримали 16 тисяч 24 особи, з них 8 тисяч 411 — з групи медичного та епідемічного ризику.

Вакциновано проти коронавірусу однією дозою 1 мільйон 102 тисячі 787 осіб, другу дозу отримали 1 млн 39 тис. 638 осіб, першу бустерну – 212 тисяч 30 осіб, другу бустерну – 258 тисяч 24 мешканці Львівщини.

Нагадуємо, в Україні кожен пацієнт може отримати послуги з ментального здоровʼя на «первинці» — тобто у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

фото: з відкритих джерел

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: