Суд відмовив Ірині Фаріон поновитися на посаді викладачки в «Львівській політехніці»

o_1ggup6s8fljb1215eg12t912se23
Ірина Фаріон. Джерело: Фото: philharmonia.lviv.ua.

Ірині Фаріон, яка раніше викладала у Національному університеті «Львівська політехніка», не вдалося поновитися на посаді.

Про стало відомо в рішенні галицького районного суду за 7 лютого, яке опублікували на платформі Opendatabot.

Зокрема суддя визнав, що поняття аморального проступку, за який звільнили Фаріон, не визначається трудовим законодавством. Водночас на суді визначили власну оцінку тій чи іншій дії, яка може свідчити про порушення загальноприйнятих норм і правил в діях та висловах Ірини Фаріон. Таким чином, в підсумку — в поведінці мовознавиці суд побачив поведінку, яка принижує людську честь і гідність.

«Важко уявити, що відчувають захисники нашої держави, які в силу тих чи інших обставин, використовують російську мову у спілкуванні, коли чують, що їх оцінюють у такий спосіб. Оцінюючи моральний аспект висловлювань позивача, не можна залишити поза увагою почуття військовослужбовців названої категорії, серед яких, поза усяким сумнівом, є люди, які отримали поранення чи інвалідність на усе життя, а також почуття рідних та близьких загиблих героїв. Не викликає жодного сумніву у суду те, що така поведінка позивача може демотивувати захисників країни. Також, варто відзначити, що вивчення мови є процесом складним, адже у протилежному випадку цьому б не навчали в університетах. Крім того, неможливо навіть порівнювати навчальну аудиторію, де, як правило, і займаються вивченням мови, з окопом, бліндажем та казармою, не говорячи вже про те, що виходячи з ситуації у країні, у військовослужбовців, які не володіють українською мовою, об`єктивно немає ні часу, ні можливостей для належного її вивчення.», – йдеться в рішенні суду.

Так, за рішенням суду, Ірині Фаріон відмовлені у відновленні на посаді. Однак вона має право протягом 30-ти днів подати апеляцію на це рішення. 

Нагадаємо, що 8 грудня Ірина Фаріон подала позов до суду через звільнення з «Львівської політехніки».

 Передісторія: чому Ірину Фаріон звільнили з університету

Українська мовознавиця Ірина Фаріон розповіла, що не може назвати українцями російськомовних українських військових, зокрема бійців бригади «Азов».

У програмі Рандеву з Яніною Соколовою, яку оприлюднили 5 листопада, вона заявила, що деякі військовослужбовці цієї бригади та 3-ї окремої штурмової бригади спілкуються російською мовою, зокрема в бою. На це Фаріон заявила, що «категорично не приймає» цього.

«Я не можу назвати їх українцями, якщо вони не розмовляють українською мовою — нехай себе назвуть „русскими“. Чому вони такі очманілі? […] Вони такі великі патріоти. Покажи свій патріотизм — вивчи мову Тараса Григоровича Шевченка», — зазначила Фаріон під час цієї розмови.

Вона заявила, що має запитання до таких військових щодо того, що їм «заважає» дотримуватися українського закону, який передбачає, що мовою Збройних сил та інших військових формувань є державна.

Реакція військових

Заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін заявив, що правоохоронці мають звернути увагу на діяльність Фаріон. Журналіст, історик та військовослужбовець Вахтанг Кіпіані також обурився заявою мовознавиці: він переконаний, що Фаріон не нестиме відповідальності за свої слова, адже «ображати та зневажати військовослужбовців — це не боляче».

Реакція університету, в якому вона викладає

У Національному університеті «Львівська політехінка» заявили, що не несуть відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.

14 листопада студенти політехніки и організували мітинг проти викладачки вишу та мовознавиці Ірини Фаріон на тлі скандалу через її висловлювання та публікацію листа з даними студента з окупованого Криму.

У своєму телеграм-каналі Ірина Фаріон оприлюднила електронний лист, який надійшов їй від кримського студента Максима Глєбова. Він підтримав мовознавицю щодо важливості української мови.

Фаріон не приховала імені хлопця та місто, де він навчається, попри зауваження в коментарях. Проросійський ресурс «Крымский СМЕРШ» заявив, нібито завдяки цьому студента знайшли.

Телеграм-канал опублікував відео з хлопцем, який відрекомендовується Максимом Глєбовим, підтверджує, що це він надіслав листа Фаріон, «визнає свою провину» та «відмовляється від своїх поглядів». 

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Служби безпеки України щодо мовознавиці Ірини Фаріон за фактом розголошення конфіденційної інформації студента з Криму.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: