Зруйновані міста під час воєн: у Львові презентували виставку картин «Руїни та репродукції»
28 лютого відбулося відкриття виставкового проєкту «Руїни та репродукції» українського митця Сергія Савченка у галереї «Дзиґа» у Львові.
ІА Дивись.info побувала на відкритті виставки та розповідає детальніше про неї.
У галереї презентовані картини, які Сергій Савченко створював протягом 2017-2024 років. На них можна побачити відтворення зруйнованих міст внаслідок Першої та Другої світових воєн, а також – російсько-української війни. Це міста в Україна та в інших держава, зокрема: Маріуполь, Харків (2022 р.) Хіросіма, Київ, Варшава, Ковентрі, Дрезден (1945 р.) та Льовен (1918 р.). Так, митець створював картини на основі фотографій.
Картини зроблені з диптихів, тобто з двох половинок. За словами автора робіт, їх можна складати по-різному. Таким чином, створюються окремі пейзажі, які можна побачити на відео, що теж є на виставці.
Сергій Савченко розповів, що ідея такого проєкту виникла ще у 2017 році, коли він відвідав Музей Варшавського повстання. Тоді його зацікавили та вразило зображення Варшави, знищеної після повстання, яке він там побачив. Крім того, вплив на художника мав і роман Курта Воннеґута «Бійня номер 5», що він прочитав.
«І якось в один момент все з’єдналося. Я поїхав додому з Варшави і намалював першу роботу оцей Дрезден. Пізніше другим містом – було Ковентрі, тому що там й цікавий зв’язок, бо до сьогодні Дрезден і Ковентрі – це міста побратими. Тобто і якось поєднав їх одне з другим. Потім я вже не міг зупинитися і просто відкривав інтернет знаходив знайомі фотографії, бо ці всі речі зроблені з таких дуже знаних знімків. Я виконував цей живопис в одному форматі, і в тому самому плюс-мінус колориті. Так, воно тягнулося з 2017 року», – розповідає Сергій Савченко.
Куратор виставки Влодко Кауфман зазначив, що робота над проєктом «Руїни та репродукції» розпочалася ще до ковіду та повномасштабної війни. Водночас саме сьогодні його тема, як ніколи, є актуальною.
«Як на мене цей проєкт про людську невдячність, про коротку пам’ять людей, про самовпевненість, про дурість і безрозсудливість. Що найгірше – про циклічність того всього протягом існування людської цивілізації. Як люди, маючи коротку пам’ять, забували завжди (або навмисно або підсвідомо) про жахіття їхнього минулого. В якісь мірі це таке моє коротке відгалуження від основної теми чи ідеї цього проєкту. Я думаю, що про нього можна буде багато, що говорити, бо він дійсно зачіпає», – каже Влодко Кауфман.
Сергій Савченко додає, що під час створення своїх робіт багато спілкувався та рефлексував з іншими митцями. Зокрема, з Оленою Турянською, яка, за словами художника, підкреслила, що цей проєкт про індивідуальність.
«Бо насправді під час війни чи під час руйнації все однакове. Руїни дуже подібні одна на одну. Коли цього немає створюється індивідуальність, відмінності і т.д. Ми це все, на жаль, можемо відчути на своїй шкірі: як такі події це все нівелюють, як потім нам приходиться відбудовувати свою індивідуальність, і знаходити себе», – підкреслює автор виставки.
Виставка «Руїни та репродукції» буде доступною у галереї «Дзиґа» за адресою вулиця Вірменська, 35 до 18 березня. Вхід – безкоштовний.
Що відомо про художника Сергія Савченка
Сергій Савченко — український митець, який працює в сфері живопису, друкованої графіки, відео, театральної сценографії, анімації тощо. Також є засновником Фундації «Savchenko» та галереї «Savchenko Gallery» в Гданську (Польща).
Народився у Львові 1972 року. Навчався у Львівському коледжі декоративно-прикладного мистецтва ім. І. Труша на відділі художнього металі, який закінчив у 1991 році. Протягом 1991-1992 рр. вчився у майстерні Бориса Буряка. Пізніше освіту також здобув у Львівській Академії Мистецтв, відділ – художнього скла (1996 р.).
Роботи Савченка знаходяться в колекціях різних музеях та галереях, зокрема: Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, Музею українського образотворчого мистецтва, арт-центру «Дзиґа», КМЦ «Княжа гора», Хмельницького обласного художнього музею, приватних художніх збірках.
Художник брав участь в різноманітних виставках, резиденціях в Україні та за кордоном. Зокрема це такі мистецькі проєкти, як-от:
- «Інтимність», Музей ідей, Львів.
- «Не моя тінь, не моє тіло?», Галерея «Є», Івано Франківськ.
- «Те, що ніколи не стане…», Каміла Беднарська та Сергій Савченко, галерея «Триптих Арт», Київ.
- «Індивідуальні формати, Українці», Галерея Mutter Fourage, Берлін, Німеччина.
- «Авторський проєкт», Влодко Кауфман та Сергій Савченко, галерея «Триптих Арт», Київ.
- Каміла Беднарська та Сергій Савченко «Як рекомпенсація для нас любов залишається…», «Savchenko Gallery», Гданськ, Польща.
- «Повернення зі стрілою», Плац Ізолянів, Ізола, Словенія.
- «Le Gens», галерея Hebert, Гренобль, Франція.
До слова, ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.