Названий на честь Чудотворця, або Про містичного Гоголя

N.Gogol_by_F.Moller_1840_Tretyakov_gallery-1
Микола Гоголь

Нині минає 172 роки з дня смерті Миколи Гоголя — українського письменника, відомий як етнограф та непересічний містик.

Росіяни присвоюють здобутки митця козацького роду, попри помітні факти з його біографії, які доводять, що Гоголь — українець. ІА Дивись.info зібрала ключові факти з життя письменника.

Названий на честь Чудотворця, але до божевілля незбагненний

Народився у Сорочинцях на Полтавщині. Його батьки були небагатими поміщиками. Микола був третьою дитиною в сім’ї, перші двоє синів народилися мертвими. Майбутнього письменника назвали на честь святого Миколая. Пізніше в сім’ї з’явилося ще вісім дітей, проте вижили тільки дочки Марія, Анна, Єлизавета та Ольга. Гоголь багато часу проводив з сестрами і навіть займався з ними рукоділлям: кроїв фіранки і сукні, вишивав, в’язав спицями.

Їхня матір була забобонною, тому часто вечорами розповідала дітям історії про домовиків, лісовиків та нечисту силу. До слова, мама хлопчика вважала водночас, що Микола є генієм, тому приписувала йому винахід парової машини.

Коли Гоголю було п'ять років, він вже самотужки записував власні твори. З того часу, вважається, у нього він почав проявляти хист до мистецтва.

Миколі 10. Батьки привозять його до Полтави. Оселяється хлопчик у будинкові викладача місцевої гімназії. Тут готується до вступу в пансіон. Цікаво, що хлопчик мав також хист до математики. Водночас цікавився історією та працював із картами.

Згодом майбутній письменник вступає до Ніжинської гімназії вищих наук. Він не був старанним учнем: часто відволікався на уроках і займався тільки перед іспитами. Улюбленими предметами майбутнього письменника були малювання і російська словесність.

Микола Гоголь створив в гімназії театр. Він вибирав п’єси, розподіляв ролі і розписував декорації.

За кілька років помирає його батько. Цю втрату юнак переживає дуже важко. Після смерті батька почалися проблеми з грошима: мати не вміла управляти господарством. Тоді Гоголь спочатку запропонував продати ліс, який за заповітом належав йому, а потім відмовився від спадщини на користь сестер.

Першу поему «Ганц Кюхельгартен» Гоголь пише у 18. Це історія про юнака, який забув про кохання заради мрії про Грецію.

Перші твори, Україна та її історія

У 19 майбутній письменник стає випускником Ніжинської гімназії та вирішив податись до Петербурга. Тому, схоже, росіяни й досі вважають, що Микола Гоголь — їхній митець.

Та тут Гоголю було нелегко: грошей парубкові часто бракувало, а його перші твори суворо критикували. 1829 рік. Цікаво, що борги у чоловіка були до кінця життя. Микола вирішує надрукувати гімназичну поему «Ганц Кюхельгартен», але під псевдонімом В. Алов. Твір 20-річного хлопця розкритикували, назвавши наївним та таким, у якому відсутня композиція. Гоголь розлютився. Викуповує весь тираж. І спалює його.

Того ж року юнак вирішує відправитись у подорож по Німеччині. Невдовзі повертається до Петербургу й обіймає посаду чиновника. Але тут знову халепа: чоловік розуміє, що таке заняття не для нього.

Першу повість Гоголя «Басаврюк» друкують у журналі «Вітчизняні записки». Згодом твір перейменували у «Вечір напередодні Івана Купала», де він тонко змалював український побут. Саме цей твір приніс йому популярність і визнання в літературних колах. Згодом він написав «Ніч перед різвом»«Сорочинський Ярмарок»«Тарас Бульба». Також він увійшов до літературного гуртка Петербурга.

Гоголь, який палить творіння

У 24 роки Гоголь почав працювати викладачем, і вже через рік був призначений помічником професора на кафедрі історії Петербурзького університету. Студенти його вважали поганим педагогом, бо він часто пропускав лекції або ж проводив їх дуже швидко (замість двох годин - пів). Також письменник детально вивчав історію України, його знання стали основою твору «Тараса Бульби», який видали 1835 року.

Гоголь повертається на Росію у 39 років. Тут він посилено працює над другим томом «Мертвих душ», але (за відомою в СРСР версією) незадовго перед смертю спалив рукопис. Невдовзі після цього Микола Васильович Гоголь помер.


ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: