Що таке «правильна постава» і чому це основа всього

дддд
фото: GETTY IMAGES

Правильна постава – це не просто зовнішня естетика тіла людини, а й запорука здоров’я хребта. А, отже, і багатьох інших органів і систем організму. Однак ідеальна постава є не у всіх. Хтось народжується з патологіями, а багато людей набувають порушення постави з різних причин.

Про це на форумі про здоров'я у Львові говорив лікар ортопед-травматолог, завідувач операційним блоком і стерилізаційним відділенням КНП ЛОР «ЛОГВВтаР» Юрій Трутяк.

фото: Юрій Трутяк, форум «Почуй лікаря»

Причини порушення постави

Порушення постави – це будь-яке відхилення тулуба від природного положення внаслідок порушення фізіологічних вигинів хребта (згладжування або навпаки посилення).

«Порушення постави не вважають хворобою. Однак воно є прямою передумовою для розвитку серйозних хвороб. Наприклад сколіоз, патологічний кіфоз і патологічний лордоз. Багато інших хвороб опорно-рухового апарату також можуть бути спровоковані «банальними» порушеннями постави. Тому ігнорувати порушення постави не можна ні в дитячому, ні в дорослому віці», - пояснює лікар.

Причини порушень постави можуть бути вродженими (різні аномалії розвитку хребців) і набутими. Набуті порушення постави зустрічаються набагато частіше.

Найбільш поширені причини набутих порушень постави:

  • Неправильне положення тіла за столом протягом тривалого часу. Тому порушення постави – біда школярів, студентів і представників сидячих професій.
  • Неправильне співвідношення висоти столу і стільця на робочому місці щодо зросту людини.
  • Тривале напруження спини в одному положенні в поєднанні з недостатньою фізичною активністю.
  • Травми шиї, спини.
  • Деякі інфекційні захворювання.
  • Хвороба Бехтерєва (хронічне запалення суглобів хребта).
  • Рахіт.
  • Плоскостопість.
  • Дисплазія кульшових суглобів.

«Перші ознаки порушення постави у дорослого або дитини неважко помітити, якщо бути уважним. Це сутулість, занадто сильний поперековий вигин, висунута вперед шия, неприродньо округла спина. Або навпаки – рівна, як дошка, спина».

Види порушення постави

Різновиди порушень постави розрізняють в залежності від викривлення різних відділів хребта.

Наприклад, при сутулості збільшується кіфоз і зменшується лордоз. Якщо кіфоз збільшується ще сильніше, а лордоз при цьому практично повністю відсутній, лікарі говорять про круглу спину. Зустрічається також кругловвігнута спина. При цьому збільшується і кіфоз, і лордоз (не тільки попереку, але і шиї). За аналогією з попередніми прикладами, є плоска (згладжені абсолютно всі природні вигини) і плосковвігнута (зменшений кіфоз і нормальний або збільшений лордоз) спина.

Діагноз «сколіоз» зустрічається найчастіше серед дітей шкільного віку. І це вже не просто вид порушення постави, а хвороба хребта. Вона характеризується викривленням хребта вправо або вліво від своєї природної осі. При цьому зсуваються хребці, які здавлюють нервові корінці, викликаючи біль, утруднюючи повноцінне дихання.

Сколіоз розрізнити легко: одне плече вище, ніж інше, трикутники талії асиметричні у вертикальному положенні тіла, вісь хребта викривляється у формі літери S, з часом формується реберний горб. А починається сколіоз з асиметричної (сколіотичної) постави. Якщо вчасно помітити дугоподібне викривлення хребта в бік, поки хребці ще не почали скручуватися, повернути здорову поставу буде набагато простіше і швидше.

фото: kinesislife.ua

Діагностика і профілактика порушення постави

Зазвичай, каже Юрій, порушення постави легко діагностувати за допомогою зовнішнього огляду та інструментальної діагностики. Раніше це була рентгенографія, але в наш час набагато ефективніше, інформативніше і безпечніше використовувати МРТ.

Магнітно-резонансна томографія безпечна навіть для маленьких дітей і вагітних жінок, тому що не має шкідливого випромінювання, на відміну від рентгена.

Профілактика порушень постави нескладна, але вона заслуговує на особливу увагу. Особливо якщо мова йде про школярів, студентів або офісних працівників.

«Батькам школярів потрібно ретельно підбирати стіл і стілець з урахуванням росту дитини. Правильно організувати ергономічне навчальне місце з освітленням. Щоб хребет дитини не страждав від вантажів, необхідний якісний ортопедичний портфель. Також важливе хороше ортопедичне взуття, яка попередить розвиток плоскостопості. Слідкуйте, щоб дитина не засиджувалася за столом годинами – кожні 30-40 хвилин необхідно вставати і розминатися».

Багато з цих рекомендацій відмінно підходять і для дорослих. Наприклад, правильна організація робочого місця, перерви в роботі на розминку і компенсація сидячої роботи фізичною активністю у вільний час стануть досить ефективною профілактикою порушень постави, додає фахівець.

фото: GETTY IMAGES

Як порушення постави впливає на обличчя

Будь-які порушення постави майже одразу проявляються на стані обличчя. Найбільше на це впливає викривлення шийного та грудного відділу хребта. Адже саме через них проходять основні судини, які живлять усю голову.

Будь-які спазми та викривлення призводять до порушення кровотоку. Що саме це означає?

  • Клітини шкіри обличчя отримуватимуть менше поживних речовин та кисню.
  • Збільшиться відкладення підшкірного жиру. Адже жирові клітини найменше страждають від нестачі кровообігу.
  • Через порушення постави швидко з'являються зморшки. При нестачі поживних речовин та кисню клітини шкіри зменшують вироблення гіалуронової кислоти та колагену. В результаті пружність шкіри зменшиться та зʼявляться зморшки.
  • Ослабиться циркуляція лімфи. При порушенні лімфотоку, все, що повинно було вивестися з організму, залишиться у м'язах та шкірі. Результатом може бути нездоровий колір обличчя та набряки.

Зморшки та порушення постави

У більшості випадків зморшки зʼявляються через порушення тонусу мʼязів обличчя. Коли певні зони обличчя надто розслаблені, а інші, навпаки, надто напружені. Самі ж мʼязи обличчя напряму повʼязані з мʼязами шиї та грудей. Тобто порушення структури шийного та грудного відділу хребта може призвести до прискореної появи зморшок.

Водночас з м'язовими спазмами погіршиться живлення шкіри та підшкірної клітковини обличчя, ослабне струм лімфи. Спільна дія цих факторів і призводить до посилення вікових змін.


Матеріали у рубриці «Погляди» є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: