Шахраї в інтернеті: схеми злочинців у соцмережах та способи захисту від них

соціальні мережі
фото: getty images

З моменту появи соціальних мереж їх популярність зростає з кожним днем. І вона настільки висока, що практично кожен користувач зареєстрований в тій чи іншій соціальній інтернет-мережі.

Як інтернет-шахраї загрожують користувачам соціальних мереж та про способи самозахисту в мережі це на форумі у Львові розповів підполковник ЗСУ, офіцер Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики (штовхання ядра) Віктор Легкодух.

фото: Віктор Легкодух, форум «Почуй лікаря»

Види шахрайства в інтернеті

Якщо ви активний користувач мережі Інтернет, то нерідко помічали, що деякі сайти пропонують виконати якусь послугу тільки після відправки смс-повідомлення. Наприклад, для того щоб скачати фільм, книгу, гру тощо, треба відправити смс-повідомлення.

Крім того, останнім часом вся банерна та контекстна реклама рясніє оголошеннями наступного роду: «Надішліть смс-повідомлення з номером людини, і ви дізнаєтеся всю інформацію про нього, яка міститься в єдиній закритій базі». Або ось ще: «Ви можете дізнатися все листування, відправивши нам повідомлення з номером людини» … і так далі.

Ще бувають випадки, коли ви пройшли якийсь тест, але для того, щоб дізнатися його результати, необхідно відправити смс-повідомлення.

«Це все різні випадки одного виду шахрайства. Який же зв’язок цього виду шахрайства з соціальними мережами? А зв’язок дуже простий, бо вся реклама на дані шкідливі сайти поширюється через соціальні мережі. Як правило, реальна вартість відправленого смс-повідомлення набагато перевищує заявлену сайтом. Якщо ви вже попалися на вудку мобільним шахраям, тобто відправили смс-повідомлення, ви можете звернутися із заявою до вашого стільниковому оператору. У заяві варто докладно описати проблему, що склалася. Нерідко вдається повернути гроші назад», - пояснює Віктор.

фото: getty images

Друга небезпека пов’язана із залежністю від цих мереж. Сучасні віртуальні мережі містять деякі платні послуги. Наприклад, одна з відомих мереж представляє можливість посилати повідомлення за допомогою звичайних смс: коли на ваш аккаунт приходить повідомлення, ви отримуєте оповіщення на мобільний телефон і можете відповідати на нього смс-повідомленням.

«Природно, сильно залежна людина прагне використовувати соціальні мережі в повному обсязі, без будь-яких обмежень, і, як правило, платить за подібні сумнівні послуги. Крім цього, в багато соціальні мережі інтегровані онлайн-ігри, для гри в які потрібні реальні гроші».

Метою наступного виду шахрайства є заволодіння вашою сторінкою в соціальній мережі. Заволодівши сторінкою, шахрай може дізнатися докладну інформацію про вас, ваші контакти, інформацію про ваших знайомих, друзів, також він може вести шахрайську діяльність з вашої сторінки.

Схема цього шахрайства дуже проста. По суті, таке шахрайство можна віднести до виду хакерської атаки, яка називається фішингом. Вона полягає в тому, що хакер підсовує вам замість справжньої сторінки, де ви вводите логін і пароль, щоб зайти в соціальну мережу, підроблену сторінку, і тим самим ви самі передаєте шахраєві дані від вашої сторінки. Підробка відбувається наступним способом. На призначену для користувача пошту приходить повідомлення з пропозицією дружби в соціальній мережі, завантажити музику, відео, ігри тощо. Повідомлення містить замасковану посилання, яка веде до копії сторінки деякої соціальної мережі. В

«В цілях безпеки раджу вам ніколи не переходити за подібними посиланнями і вводити адресу сторінки в адресний рядок», - застерігає експерт.

фото: getty images

Інший вид шахрайства заснований на довірі, зазначає Віктор Легкодух.

«Уявіть таку ситуацію. Вам приходить повідомлення від одного або хорошого знайомого з проханням позичити електронних грошей, скачати якийсь контент або перейти по якомусь посиланню. Сидячи по інший бік екрану, ви не можете точно знати, хто відправив вам повідомлення – друг чи шахрай, який заволодів його сторінкою, і, як правило, ви, не замислюючись про це, виконуєте прохання».

Відгородити себе від цього шахрайства дуже просто, треба лише зв’язатися з ти хто відправив повідомлення з проханням, в’язатися по іншому каналу зв’язку (наприклад, зателефонувавши по телефону) і запитати підтвердження прохання.

фото: gov.ua

Матеріали у рубриці «Погляди» є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: