На Львівщині у 2023 році на реставрацію пам'яток архітектури витратили 16 млн грн з бюджету

Протягом минулого 2023 року на Львівщині на реставрацію архітектурних об'єктів витратили 16 мільйонів гривень з бюджету. За ці гроші відреставрували шість об’єктів, серед яких пам’ятки національного значення.
Про це ІА Дивись.info розповіла директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної військової адміністрації Олена Василько.
На церкву Архистратига Михайла в селі Ісаї на Самбірщині виділили 2,5 млн гривень. За словами художника-реставратора Олега Рішняка, цю церкву громада не використовувала, тож вона перебувала у занедбаному стані: дах протікав, всередині все почало гнити. Зараз вона майже вся відновлена, залишилися незначні роботи з реставрації архітектури.
«Церква збудована у 1663 році. До нас дійшла не тільки сама споруда, але й зберігся увесь мистецький комплекс: архітектура, стінопис та іконостас. Іконостас перенесений у муровану церкву та зберігається там, оскільки ще очікує на реставрацію. А стінопис вимагає невідкладних консерваційних заходів, тому що саме він є найуразливішою структурою церкви», — каже Олег Рішняк.
Реставратор пояснив, що зараз, коли відновлено покрівлю церкви і стіни почнуть висихати, стінопис буде тріскатись й усипатися. Тому важливо цього року продовжити роботи, щоби його зберегти.
«В церкві розписані і бабинець, і нава, і святилище. Це є унікальна церква. Вона оповита різними легендами. Так говорять, що тут була похована та опечатана холера, яка тероризувала регіон тривалий час. Також кажуть, що сюди влучали боєприпаси, а під церквою під час минулої війни розстрілювали людей. Насправді тут є сліди від шрапнелі часів Першої світової війни», — говорить Олег Рішняк.
Також в цій церкві знайшли хоругви XVIII, які передали у музей Митрополита Шептицького, де їх відреставрували.
Окрім того, минулого року завершили реставрацію пам'ятника Маркіяну Шашкевичу на Білій горі поблизу села Підлисся на Золочівщині та дерев'яної церкви Собор Пресвятої Богородиці у селі Заболотці. Та продовжили реставрацію у будівлі колишнього Празького банку в Бродах, у церкві святого Юра у Дрогобичі, дзвіниці дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста. А також встановили пожежну сигналізацію в церкві Собору Пресвятої Богородиці у Пикуловичах.
За словами Олени Василько, у 2024 році, попри обмеження фінансування, реставруватимуть церкви у селах Кліцько Комарнівської ОТГ та Кугаїв Солонківської ОТГ. Обидві церкви є аварійними. І на їх відновлення потрібно близько 5 мільйонів гривень.
«Але обидві пам'ятки сакральної культури XVII століття вартують, аби їх врятувати і передати наступним поколінням», — каже вона.

Отож, торік за підтримки департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА вдалось завершити реставраційні роботи на таких об’єктах:
- Дерев’яна церква Св. Михаїла у селі Ісаї на Самбірщині. Це одна з найдавніших дерев’яних церков на Львівщині, датована 1663 роком. На її реставрацію виділили 2 млн 796 тисяч гривень;
- Дерев’яна церква Собор Пресвятої Богородиці у селі Заболотці на Золочівщині. Це пам’ятка національного значення, датована 1746 роком. На її утримання скерували 5 млн 461 тисяч гривень з обласного бюджету та ще 200 тисяч – з місцевого;
- Пам’ятник Маркіяну Шашкевичу у селі Підлисся Золочівського району. Це пам’ятка монументального мистецтва, встановлена у 1911 році. На реставраційні роботи скерували 433 тисячі гривень;
Окрім цього, в межах програми продовжили реставрацію на архітектурних пам’ятках:
- Дзвіниця дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі 1661 року. На це скерували майже мільйон гривень;
- Дерев’яна церква Св. Юра у Дрогобичі, датована 1678 роком. Пам’ятка входить до світової спадщини ЮНЕСКО. На її відновлення скерували 2 млн з обласного бюджету та 300 тис. – з місцевого;
- Будівля Празького банку у місті Броди Золочівського району. На пам’ятку архітектури місцевого значення у вигляді субвенції з обласного бюджету виділили 4 млн (уже профінансували 2 млн 715 тис. гривень);
- У дерев’яній церкві Собору Пресвятої Богородиці у селі Пикуловичі Львівського району встановили пожежну сигналізацію та блискавкозахист. Це обійшлося у 155 тисяч гривень з обласного бюджету.
Про те як реставрація балконів відбувається у Львові та як у європейських містах - читайте у нашому матеріалі.