Як зброя стає твором мистецтва: у Львові відкрили благодійну виставку «Заради життя»

1715608181547-01
Відкриття виставки «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 

Нещодавно, 10 травня, у Львові в просторі «Mariupol Reborn» відбулося відкриття виставкового проєкту «Заради життя». На ньому презентували 45 розмальованих воєнних атрибутів від 35 митців та мисткинь. У межах виставки збирають кошти для українських військових.

Журналістка ІА Дивись.info відвідала виставку та розповідає детальніше про неї.

За словами організаторів такий виставковий проєкт поєднує в собі мистецьку виставку, благодійну акцію та простір-рефлексію для громадськості. Тут можна побачити як художники перетворили тубуси та гільзи на твори мистецтва, на яких зобразили власну історію.

«"Заради життя" – це виставка, яка покликана показати, як зброя може перетворитися на мистецтво. Така експозиція сьогодні зображує не тільки небайдужість художників та художниць, а й показує їхні рефлексії та хвилювання, дуже важливі емоції та події в їхньому житті. Це майданчик, який сьогодні єднає нас, який показує, що культура і мистецтво – це ті інструменти, які допомагають нам пережити горе та трагедію, допомагають нам гуртуватися і об’єднуватися заради спільної праці і відновлення, не тільки ментального, але й відновлення українських міст», – розповідає координаторка проєкту Алевтина Швецова.

Роботи на виставці «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 
Відкриття виставки «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 

Ідейник виставки Святослав Петровський каже, що задум проєкту в нього з'явилася ще 28 червня минулого року, коли він зміг продати перший атрибут в ресторані на Сихові у Львові. Тоді, за його словами, перший ящик патронів, який відправив йому друг, вдалося продати за 20 тисяч гривень.

«У цей час у мене з’явилася думка, що чим більше буде атрибутів, то тим більше я зможу виручити коштів. Після того ми купили десь сім тубусів, і так чотири тисячі перетворилися на 100 тис. за три місяці. Після того я почав шукати, де ще можна знайти атрибути. Я вийшов на різні волонтерські рухи, які возили їх десь із нуля. На даний час вдалося зібрати близько 50-ти атрибутів, які розмалювали 35 митців. Тут в нас є роботи, які розмалювали художники з мистецького коледжу імені Труша, художньої школи "Гнатів Студіо", мої друзі, знайомі, декому я просто писав в інстаграмі, щоб долучилися до такої ініціативи. Зокрема, є митці з Маріуполя, Мар'їнки, Запоріжжя», – зазначив Святослав Петровський.

Відкриття виставки «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 
Роботи на виставці «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 

Художниця з Дрогобича Аліна Монастирська розповідає, що на експозиції представлено її дві роботи. Вона зазначає, що з початком повномасштабного вторгнення шукала образ, який би відобразив силу духу України та нашої нації. Художниця вирішила, що таким є дракон.

«У кожному з нас живе той дракон, який примушує зібратися та боротися за нашу перемогу. Перша моя робота називається "Маріуполь". Це така алегорія війни та сили духу. Тут зображено місто, яке знаходиться у розпачі та трагедії, крові, жаху, який принесла війна. Однак над ним летять два дракони. Вони підносяться над усім цим жахом. Ці дракони символізують силу духу української нації, яку не можливо побороти. Мій твір про те, що потрібно боротися і не здаватися, бо нас не зламати», – підкреслює Аліна Монастирська.

Мисткиня каже, що її другий твір про дуальність двох світів - світла і темряви:

«Він поділений на дві відповідні частини. Також зображено двох драконів, які тягнуться до сонця, адже сонце – це символ життя і джерело життя. Де б ми не були, ми все одно тягнемося до того, щоб оцей вогонь життя палав всередині нас».

Роботи Аліни Монастирської на виставці. Фото/ ІА Дивись.info 
Робота Інни Усової. Фото/ ІА Дивись.info 

На виставці є робота художниці та дизайнерки зі Запоріжжя Інни Усової, яка зараз мешкає у Львові.

«Моя робота має подвійне значення. Вона називається "Він опинився у полоні". Я невипадково вибрала цю назву. По-перше, «Він опинився в полоні» – це про саме місто Маріуполь, місто-герой, яке зараз окуповане, але воно повернеться в Україну. «Він опинився в полоні» – це також і моя особиста історія. Адже мій брат зустрів війну в Маріуполі, відстоював та відвойовував місто, і згодом потрапив у полон. Я вже не пам’ятаю досконало усі ці дні, однак ми вираховували, що минуло десь трохи більше пів року, як він був у полоні. Водночас стався обмін і він повернувся додому. Тут його чекав син, який народився, поки його не було. Родина возз’єдналася. Тому я цю роботу присвятила двом історіям, які для мене стали близькі», – каже Інна Усова.

Тут також є три роботи мисткині Надії Васьків під назвою «Архангел Михаїл», «Шевченко» та «Квіти».

«Ми знаємо, як нашим воїнам важко. Сили боротися їм також дає Бог. Тому Божу допомогу я хотіла відобразити в образі "Архангела Михаїла", який є верховним командувачем небесних військ, які воюють проти сил зла. А хто, як не зло, вторглося на українські землі. На другій роботі я зобразила Шевченка, що є досить символічно. Оскільки його вірші зараз, як ніколи, актуальні. Вони здатні підбадьорувти й наших військових і нас. Шевченко пише: "Борітеся, поборете, вам Бог помагає". І на третій моїй роботі ви бачите квіти. Такий образ означає те, що буде після завершення війни і нашої перемоги – тоді Україна має зацвісти», – підкреслює вона.

Роботи на виставці «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 
Відкриття виставки «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 
Роботи на виставці «Заради життя». Фото/ ІА Дивись.info 

Біля кожного мистецького твору на виставці є інформація про його автора та розповідається історія, з якою пов'язане зображення.

На виставці збирають кошти для 25 батальйону 47 бригади, які служать на Авдіївському напрямку та потребують дронів. До збору можна долучитися за посиланням.

Організатори зазначають, що серед тих, хто зробить донат від 300 грн, в останній день експозиції розіграють один з мистецьких атрибутів. Виставку можна переглянути в просторі «Mariupol Reborn» за адресою вул. Ференца Ліста, 6 до 20 травня.


До слова, раніше ми склади добірку культурних подій, куди піти у Львові з 11 по 16 травня.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: