Книжки про Українських січових стрільців, війну та владу: що почитати з новинок у травні

У травні в українських видавництвах з'явилося чимало нових книжок. Це видання як українських, так іноземних авторів. У нашому переліку є книги, де можна прочитати про: спогади Степана Шухевича про Українських січових стрільців, поезію Юлії Мусаковської, новели Михайла Яцківа, історії з повномасштабної війни, життя 50 українців і українок та не тільки.

ІА Дивись.info продовжує переглядати видавництва та складає добірки книжкових новинок. Подивитися попередні добірки можна тут.

«Каміння і цвяхи» Юлія Мусаковська

Видавництво Старого Лева

Юлія Мусаковська – сучасна українська поетка та перекладачка, членкиня Українського ПЕНу. У творчому доробку авторки є такі збірки поезії, як-от: «На видих і на вдих», «Маски», «Полювання на тишу», «Чоловіки, жінки і діти» та «Бог свободи».

Нова збірка її поезій має назву «Каміння і цвяхи». Тут зібрані тексти до 24 лютого та ті, які вона написала в період повномасштабної війни. Ілюстрації до віршів створив український художник Олекса Манн. Юлія Мусаковська розповідає так про свої вірші зі збірки: «В цій книжці більше мовчання, аніж слів. Тут багато текстів із прямими і непрямими присвятами — важливим для мене людям. Деякі з них написані вже як присвяти пам’яті. І все ж тут є море і часом химерні квіти, і світло, яке ховається у найтемніших місцях».

«Біжимо наввипередки. Ноги плутаються у високій траві.
Сонце опускає нижче вогняний молот на наші голови.
Неформатні діти, доросліші за всіх дорослих в сім’ї,
звикли отримувати на горіхи, бути напоготові цілодобово.
Не боюся зрізати навскіс. Колючі зарості та рівчаки
всі мої, вони самі знаходять мене, найкращі приятелі.
Не боюсь обігнати дошкульно, сам же
сповільнюєшся залюбки,
аби ми вирівнялись, аби знову потрапити в ритм.
Ще сьогодні не буде розбитих колін і сердитих сліз,
а єдина велика кров, яку проллємо, – аличі й шовковиці.
Сон палких перетворень вже пробирається крізь верболіз,
і скажені пси прийдешніх днів скавулять на околиці».

«Каміння і цвяхи» Юлія Мусаковська. Фото/
Видавництво Старого Лева

«Її війна. 25 історій про сміливість, силу і любов» Євгенія Подобна

Видавництво Vivat

Євгенія Подобна – сучасна українська журналістка та викладачка. У 2022 році отримала Шевченківську премію за книжку «Дівчата зрізають коси». Авторка документальних кінострічок, як-от: «Мій прапор», «Життя післязавтра», «Спадок», «Повернення» тощо.

Цього разу Євгенія Подобна стала упорядницею книжки «Її війна». У виданні зібрано 25 історій від різних жінок – журналісток, військових, медиків, волонтерок, тих, хто був у полоні чи чекає звідти рідних. Усі вони опинилися в жорстоких реаліях війни, але, попри все, продовжують ділитися любов’ю та власними силами з іншими. Тут можна прочитати історії – Ярини Чорногуз, Ірини Юрченко, Ольги Меняйло, Оксани Чорної, Валерії Зеленської, Ірини Рибакової, Наталії Попової, Валерії «Оси» Васильченко та інших.

«Якось вони пішли – і почався дуже сильний обстріл, вони забігли в якусь будівлю, пересидіти. Потім розповідали: «Йшли туди – проходили гараж, поверталися – його вже не було». З нами були домашні тварин, у мене кіт і собака. Один зоомагазин роздавав безкоштовні корми», – цитата з книжки «Її війна».

«Її війна. 25 історій про сміливість, силу і любов» Євгенія Подобна. Фото/
Видавництво Vivat

«Остання бібліотека» Фрея Семпсон

Видавництво «Лабораторія»

Фрея Семпсон — сучасна англійська письменниця. Авторка книжок, які стали бестсерами, як-от: «The Last Chance Library», «The Lost Ticket/The Girl on the 88 Bus» та «Nosy Neighbors».

У книжці «Остання бібліотека» оповідається про Джун Джонс. Вона працює помічницею у бібліотеці та дуже любить книги. У просторі бібліотеки Джуні почувається найкомфортніше. Крім того, саме в бібліотеці збережені її спогади про матір. Одного разу дівчина дізналася, що бібліотеку хочуть закрити. Проте Джуні та відвідувачі книгозбірні не хочуть цього та намагатимуться зберегти їхнє улюблене місце.

«Про людину чимало розкажуть книжки, які вона бере в бібліотеці. Коли на роботі було тихо, Джун полюбляла грати в гру. Вона обирала когось серед відвідувачів і залежно від книжок, які вони читали, вигадувала їхні життєві історії», – уривок з книжки «Остання бібліотека» Фрея Семпсон.

«Остання бібліотека» Фрея Семпсон. Фото/
Видавництво «Лабораторія»

«Блискавиці. Горлиця. Новели» Михайло Яцків

Видавництво «Віхола»

Михайло Яцків – український письменник, який жив у ХІХ-ХХ столітті. Він був учасником модерністської літературної групи «Молода муза».

У серії «Неканонічний канон» вийшли твори Михайла Яцківа, які упорядкували у спільному виданні «Блискавиці. Горлиця. Новели». Тут можна прочитати такі новели автора, як-от: «Біла квітка», «Портрет», «Мальований стрілець», «Дівчина на чорнім коні», «Афродіта з Кнідос» тощо. Крім того, у книжці є передмова Ірини Борисюк про те, як варто розуміти тексти Яцківа та післямова Миколи Ільницького.

«В місяць пізніше сниться йому рано, що йде він стежкою між корчами, а назустріч надходить Альва. Він збудився і задумав того дня видітися з нею. Сполудня вийшов за місто. Розмовлячи без ладу, блукали далеко вулицею», – цитата з твору «Блискавиці» Михайла Яцківа.

«Блискавиці. Горлиця. Новели» Михайло Яцків. Фото/
Видавництво «Віхола»

«Влада гідних. Як меритократія створила сучасний світ» Адріан Вулдрідж

Видавництво «Наш формат»

Адріан Вулдрідж – сучасний письменник, доктор історії в Оксфордському університеті та дописувач видання «The Economist».

У книзі «Влада гідних. Як меритократія створила сучасний світ» автор розглядає історію меритократії (вівд давнини до сьогодення) та якими є її основні принципи. Зокрема, тут можна прочитати роздуми про те, які риси визначають гідного керівника та управлінця. Книжка спробує дати відповідь на питання: «Що дає змогу найкраще визначити, чи гідна людина обіймати важливі посади?».

«Сенс освіти — не заповнити голови дітей фактами, як наповнюють порожню склянку водою, а переконати їх любити мудрість заради неї самої. Мета всіх цих зусиль полягає не лише в тому, щоб створити добре освічену державну службу, хоча це й добра річ, а в тому, щоб створити касту царів-філософів або інтелектуальну аристократію, яка зможе вести державу до світла», – уривок з книжки «Влада гідних. Як меритократія створила сучасний світ» Адріан Вулдрідж.

«Влада гідних. Як меритократія створила сучасний світ» Адріан Вулдрідж. Фото/
Видавництво «Наш формат»

«PANTONE: XX століття в кольорах» Ліатріс Айзмен, Кіт Рекер

Видавництво «ArtHuss»

Ліатріс Айзмен – авторка прогнозів Pantone, яку називають «гуру кольору». Вона працює виконавчою директоркою Інституту кольору Pantone, очолює Центр колірного інформування та навчання Айзмен і консультує різні підприємства щодо використання кольору. Також загалом Айзмен видала сім книжок про колір.

Кіт Рекер – консультант з кольору та трендів для Pantone та Worth Global Style Network, а також – засновник і редактор видання HAND/EYE. Він брав участь у розробці брендів, товарів і послуг для відомих компаній.

У книжці «PANTONE: XX століття в кольорах» автори зібрали понад 200 відомих творів мистецтва, виробів, предметів декору та моди, які показують взаємодію кольорів в ту чи іншу епоху. Тут можна дізнатися про історію ХХ століття в кольорах Panton та дізнатися багато цікавого про розуміння та поєднання різних тонів.

«Ми бачимо колір у всьому. Синал, що проходить крізь зоровий нерв, вмить перетворюється на емоційний, соціальний, і духовний феномен, наділений багатьома самобутніми вимірами та сенсами. Хвилі світла довжиною близько 650 нанометрів ми бачимо як червоний колір. Але сприймаються вони як тепло або небезпека, романтика або революція, героїзм або зло...», – цитата з видання «PANTONE: XX століття в кольорах» Ліатріс Айзмен та Кіт Рекер.

«PANTONE: XX століття в кольорах» Ліатріс Айзмен, Кіт Рекер. Фото/
Видавництво «ArtHuss»

«Видиш, брате мій» Степан Шухевич

Видавництво «апріорі»

Степан Шухевич – отаман Українських січових стрільців та Української галицької армії, військовий та громадський діяч, адвокат, а також – двоюрідний брат батька Романа Шухевича. 

У книжці «Видиш, брате мій» містяться спогади Степана Шухевича про службу в легіоні «Українських січових стрільців». Вперше їх видали ще у 1930 році. Тоді видання стало неабияким популярним на Галичині.

«Здавалося, що думка творення Українських Січових Стрільців у Галичині зродилася щойно з хвильною вибуху світової війни. Та це видається так, бо сучасні знають тільки про леґіон Українських Січових Стрільців, який відіграв так важну роль в останній добі історії українського народу, але що робилось у тій ділянці перед війною, молодша ґенерація не знає...» – цитата з книжки «Видиш, брате мій» Степана Шухевича.

«Видиш, брате мій» Степан Шухевич. Фото/
Видавництво «апріорі»

«Історії про життя ЩЕ 50 українців і українок» Анастасія Саєнко

Видавництво «Ранок»

Анастасія Саєнко – сучасна українська історикиня. Ця її книжка продовжує серію «Історій про життя 50 українців і українок». Тут можна прочитати біографії ще 50 постатей, які зробили культурний, політичний чи науковий внесок в історію України та світу. Це українці й українки, чиї життєві шляхи надихають, захоплюють, іноді змушують задуматися та викликають неабияку гордість за талановитих, сильних і волелюбних видатних особистостей.

У книзі можна дізнатися цікаві факти про таких видатних українців, як-от: Алла Горська, Олена Пчілка, В'ячеслав Чорновіл, Агатангел Кримський, Роксолана, Василь Стус, Федір Піроцький, Микола Леонтович, Володимир Івасюк, Софія Яблонська, Квітка Цісик і багато інших відомих діячів, про кого важливо знати. Також тут є багато ілюстрацій, які виконала Ольга Гайдуш.

«Данило збудував і нові українські міста: Львів, Холм, Кременець. Літописці стверджували, що він заснував аж 70 нових міст із пишними будівлями та храмам, куди приходили жити ремісники й навіть іноземці», – цитата про Данила Галицького з книжки «Історії про життя ЩЕ 50 українців і українок» Анастасія Саєнко.

«Історії про життя ЩЕ 50 українців і українок» Анастасія Саєнко. Фото/
Видавництво «Ранок»

Попередня добірка книжок (новинки квітня)

Минулого разу ми підготували для вас добірку новинок від українських видавництв за квітень. Туди увійшли такі видання як:

  • «Підзамче Mon Amour» Любомир Серняк.
  • «Прощання. Пояснення» Адам Ґурський.
  • «Переосмислення забутого ХХ століття» Тоні Джадт.
  • «Федра. Апофеоз (Огарбузення) божественного Клавдія. Епіграми» Сенека.
  • «Смак свободи» Олена Моренцова-Шулик.
  • «Привиди» Анатолій Дністровий.
  • «Про погляд» Джон Берджер.
  • «На Сихові нічого не відбувається» Ярослав Світ, Тарас Ярмусь.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: