Книжки про Підзамче, Сихів та історію: що почитати з новинок у квітні

Сьогодні, 23 квітня, згадують Всесвітній день книги та авторського права. З цієї нагоди ми традиційно підготували добірку новинок квітня від українських видавництв. Це книжки про: міські райони Львова (Підзамче та Сихів), історію ХХ століття, кулінарію, а також – про погляд, стійкість та прощання.

ІА Дивись.info продовжує переглядати видавництва та складає добірки книжкових новинок. У нашому списку можна знайти видання українських та іноземних авторів різних жанрів та тематик. Подивитися попередні добірки можна тут.

 «Підзамче Mon Amour» Любомир Серняк

Видавництво Старого Лева

Любомир Серняк – сучасний український поет, який мешкає у Львові. Свою дебютну книжку «Хороші хлопці фінішують першими» видав у 2018 році. У новій збірці поезій «Підзамче Mon Amour» зібрані вірші Любомира Серняка, які пронизані атмосферою одного з львівських районів – Підзамче. Водночас тут не просто можна відчитати епізоди з буденного життя міста, але й поринути в магічний реалізм життя його мешканців.

«Усе частіше запитую себе це, і все складнішими стають відповіді. Однак мене завжди вабила географія і мій рух всередині неї. Мені завжди важило, звідки я, де навчався, де живу, якими шляхами пролягають мої щоденні маршрути. Тому тут буде багато про географію інтимну, міську, можна вважати, побутову. І зараз, оглядаючись на ті майже чотири магічні роки, які я розділив разом з Підзамче (районом Львова, який ви не знайдете на жодній із мап), можу з певністю сказати, що це було захоплення та любов і були вони направду взаємними», – зазначає автор у передмові до видання.

небо змінюється
таке звабливе
наче вкрилося ультрамариновим
шовковим халатом
разом із ним
змінюється моя зачіска
я кажу підстригти мене
значно коротше
також не взуваю більше
важкого взуття
міркую що час коли
ми візьмемось за руки
вдягнемо вельветові
куртки
і підемо вештатись розквітлим
містом
вже зовсім близько
бо небо над нами
змінюється
тож інакше не може
бути

(зі збірки Любомира Серняка «Підзамче Mon Amour»).

 «Підзамче Mon Amour» Любомир Серняк/ Видавництво Старого Лева

«Прощання. Пояснення» Адам Ґурський

Видавництво «Крок»

Адам Ґурський – сучасний польський поет. У своєму творчому доробку має такі збірки, як-от:  «Stygnące Litery» (2014 р.), «Ślady, kroki» (2016 р.), «Pożegnanie. Wyjaśnienie» (2019 р.), «Notatki do odwróconych spojrzeń» (2022 р.). Переклад на українську здійснив український видавець та поет Юрій Завадський.

Я поранений
потоком, блиском вікон
із часів найбільшого смутку,
неіснуванням вивісок, стін, які в’язнили мене
у тривозі, висміювали випадковим звуком.
Я хочу тобі сказати про об’явлення:
ти — вікно, якого в мене немає,
яке дивилося тоді, промовляло ввійди,
метушливосте пробуджених армій, сумо голосів вулиці,
у мені розквітне твоя доля:
спів трав
уздовж ріки без світла.
Я поранений
водою, у якій тебе немає,
птахом, якого ти не бачиш,
рядком, який вдає
тебе.

(вірш зі збірки «Прощання. Пояснення» Адама Ґурського).

«Прощання. Пояснення» Адам Ґурський/ Видавництво «Крок»

«Переосмислення забутого ХХ століття» Тоні Джадт

Видавництво «Наш формат»

Тоні Джадт – американсько-британський історик та публіцист, професор університету. В українському перекладі можна прочитати такі книжки автора, як-от: «Роздуми про двадцяте століття» (співавтор – Тімоті Снайдер), «Після війни. Історія Європи від 1945 року», «Коли змінюються факти», «Нещасна земля».

«Переосмислення забутого ХХ століття» – збірка есеїв, які Тоні Джадт писав протягом двадцяти років. У них автор наводить історичні факти та спробує переосмислити соціально-політичні події, які сталися в минулому столітті. Книжка охоплює чималу географію: від Бельгії і до Америки. За оцінкою журналу «Forbes» ця книжка – чи не єдина та найбільша збірка думок про політичну, дипломатичну, соціальну та культурну історію ХХ ст.

«Ми лишили ХХ століття позаду з надмірною впевненістю і недостатньою кількістю роздумів. І сміливо зробили крок назустріч його наступникові, огорнутому в корисливі напівправди: про тріумф Заходу, кінець історії, однополярний момент Америки, невідворотний поступ глобалізації та вільний ринок», – уривок з книжки.

«Переосмислення забутого ХХ століття» Тоні Джад/ Видавництво «Наш формат»

«Федра. Апофеоз (Огарбузення) божественного Клавдія. Епіграми» Сенека

Видавництво «апріорі»

Луцій Анней Сенека – давньоримський філософ, державний діяч та письменник, який народився ще в четвертому році до нашої ери. Водночас ідеї, які залишив після себе Сенека як представник філософії стоїцизму залишаються актуальними до сьогодні.

У книжці від видавництва «апріорі» зібрали декілька творів філософа: трагедію «Федра», сатиричну пародію «Апофеоз (Огарбузення) божественного Клавдія» та епіграми. Переклади з латинської мови виконали українські перекладачі Юрій Мушак, Андрій Содомора, Юлія Кузьма та В’ячеслав Пухтинський.

«Про визначальну визначальну особливість стоїчної філософії знову ж таки найлаконічніше сказав Сенека: «Того порядку, що в природі речей, не можна змінити, але можемо виплекати в собі гідну бездоганної людини сили духу, що допоможе нам мужньо перенести все випадкове, перебувати у злагоді з природою», – з передмови Андрія Содомори до видання.

«Федра. Апофеоз (Огарбузення) божественного Клавдія. Епіграми» Сенека/ Видавництво «апріорі»

«Смак свободи» Олена Моренцова-Шулик

Видавництво «Vivat»

Олена Моренцова-Шулик – українська авторка, яка стала співавторкою сценарію до однойменого фільму «Самак свобрди», що нещодавно вийшов на екрани. Головні ролі у стрічці Олександра Березаня за сценарієм Моренцової-Шулик виконали Ірина Кудяшова, Ірма Вітовська та Костянтин Темляк.

У книжці «Мак свободи» розповідається історія Варі, яка мріє стати професійною шеф-кухаркою. Однак її не всі підтримують в такому прагненні – дівчину переслідує чимало невдач. Одного разу вона знаходить книжку легендарної української кулінарки ХХ століття Ольги-Марії Франко. Саме вона надихає Варю на нові досягнення. Вкінці видання помістили добірку рецептів авторських страв самої Ольги-Марії Франко.

«Багатьом людям я здаюся дивачкою. Але як бути вільною та натхненною, сповненою творчих ідей, якщо не віриш самій собі та світу навколо? Щодня я прокидаюся з відчуттям того, що сьогодні обов’язково станеться щось особливе!» – цитата з книжки.

«Смак свободи» Олена Моренцова-Шулик/ Видавництво «Vivat»

 «Привиди» Анатолій Дністровий

Видавництво «Віхола»

Анатолій Дністровий – поет, письменник, художник, член Українського ПЕНу,  який навесні 2022-го долучився до Сил оборони України. Він є автор понад 20 книжок. Зокрема, минулого року з’явилися його збірка поезій «Дні тривог. Поезії» та  прозових – «Сіра пейна» та «Битва за життя: щоденник 2022 року».

Книжка «Привиди» є продовженням твору «Сіра пейна». У творі події розгортаються в містечку на Подоллі. Тут можна відчитати два часові проміжки (сьогодення та початок 2000-х). Спочатку зображена молодість головних героїв, а згодом їхня життя через 20 років: коли про безтурботну юність вони вже тільки згадують.

«Спогади хаотичні, нетривкі, випадкові. Макс прагне детально відтворити в пам’яті ту чи іншу сцену, але події минулого – це лише скупі фрагменти, вони ніколи не крутяться перед очима, як хроніка чи кіноплівка», – з книжки «Привиди» Анатолія Дністрового.

 «Привиди» Анатолій Дністровий/ Видавництво «Віхола»

«Про погляд» Джон Берджер

Видавництво ist publishing

Джон Берджер – британський мистецтвознавець, художник та письменник. Відомий передусім як автор чотирисерійного серіалу «Як ми бачимо», на основі якого згодом вийшла однойменна книжка. Вона також є доступною в українському перекладі від видавництва ist publishing.

Книжка «Про погляд» складається з тьох частин. Перша містить есе «Навіщо дивитися на тварин?». В другій та третій частинах («Застосування фотографії», «Прожиті миті») можна прочитати тексти автора, які він писав для британського журналу New Society. Загалом Берджер роздумує над стосунками людей та тварин, над книжкою С’юзен Зонтаґ «Про фотографію» та критикує чимало митців та їхніх творів. Крім того, автор розповідає про воєнну фотографію.

«Беконове мистецтво, по суті конформістське. Його слід порівнювати не з Ґойєю чи раннім Ейзенштейном, а з Волтом Діснеєм. Обоє висловлюють судження про відчужену поведінку в наших суспільствах; і обоє – кожен по-своєму – переконують глядача прийняти те, що є», – цитата з книжки Про погляд» Джон Берджер.

«Про погляд» Джон Берджер/ Видавництво ist publishing

«На Сихові нічого не відбувається» Ярослав Світ, Тарас Ярмусь

Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

«На Сихові нічого не відбувається» – мальопис для дітей, в якому розповідається цікава історія одного з львівських районів. Йдеться про Сихів. Тут два хлопці Орест та Антон тиняються його вулицями. Одного разу вони зустрічають Калину та дізнаються, що вона не проста дівчинка. Так і розпочинаються їхні звичні пригоди. Книжка створена у вигляді комікса, де діалоги героїв, доповнюють барвисті ілюстрації.

З книжки «На Сихові нічого не відбувається» Ярослав Світ, Тарас Ярмусь/ Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»
«На Сихові нічого не відбувається» Ярослав Світ, Тарас Ярмусь/ Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Попередня добірка книжок (новинки лютого)

Минулого разу ми підготували для вас добірку новинок від українських видавництв у лютому. Туди увійшли такі видання як:

  • «Єврейські фотографи та фотостудії Львова (1860–1939)» Ірина Котлобулатова.
  • «(входження в ліс)» Пауліна Підзік.
  • «Так ніхто не кохав» (антологія української поезії про кохання).
  • «КнигаLove 3.0. Любов, що перемагає».
  • «Сміх згаслої ватри» Ія Ківа.
  •  «Четвертий вимір. Черлене вино» Роман Іваничук.
  • «Як українці зруйнували імперію зла» Олександр Зінченко.
  • «Ленін і Гітлер. Дві іпостасі тоталітаризму» Лучано Пеллікані.
  • «Кіт, що рятував книжки» Сосуке Нацукава.
  • «Невідповідність: Як інклюзія формує дизайн» Кет Голмз.

Крім того, ІА Дивись.info має проєкт «Що почитати у львівських бібліотеках», де разом з бібліотеками міста готуємо добірки книжок, які там можна прочитати. Нещодавно ми розповіли про книжки, які спонукають до читання, від Центральної дитячої бібліотеки Львова.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: