«Квіти сецесійного саду»: у Львові презентували виставку унікальних кахлів ХІХ - ХХ століття

image (19)
Виставка кахлів у Мистецькій Бібліотеці. Фото/ ІА Дивись.іnfo

У Мистецькій Бібліотеці, що у Львові, нещодавно відкрили виставку «Квіти сецесійного саду». Вона відбувається в межах Всесвітніх днів Ар-нуво, які відбулися в місті протягом 8-11 червня.

ІА Дивись.іnfo відвідала виставку та розповідає детальніше про неї.

На виставці презентували кахлі з колекції Андрія Каменщика. Зокрема, тут можна поглянути сецесійні різновиди художньо-декоративної плитки, які створили на фабриці Івана Левинського, Львівської крайової фабрики кахлевих печей Ф. Вальдмана та чеських виробників, таких як: «Мayer», «Leto», «Zliv», «Hardtmuth», «Rako» та фабрики Нойсера. Більшість представлених кахлів зібрані зі Львова, але також є з інших міст – Івано-Франківська, Бережан, Чернівців, Стрия.

Виставка кахлів у Мистецькій Бібліотеці. Фото/ Iryna Kolodka.
Сецесійні кахлі на виставці у Мистецькій Бібліотеці. Фото/ ІА Дивись.іnfo.

Крім того, на виставці в окремій секції розмістили книжки про мистецтво сецесії, реклами виробників пічок та кахлів кінця ХІХ - початку ХХ століття, чавунні дверцята піддувала, елементи корони. Для тих, хто тільки починає цікавитися стилем, можна ознайомитися з книжкою Ірини Магдиш «Ар-Нуво. Стилі українського мистецтва ХХ століття».

«Це рідкісна нагода побачити на власні очі кахлі з колекції Андрія Каменщика. Останній раз вони виставлялися, коли був рік Івана Левинського. Тому в наших відвідувачів рідкісний шанс побачити їх. Усі кахлі є з рослинними орнаментами, що було характерно для періоду сецесії. У той час це було продовження такої теми: коли архітектура в місті має замінити сад чи ліс», –  розповідає бібліотекарка та кураторка виставки Марія Стефанишин.

Марія Стефанишин розповідає про виставку на закритій презентації виставки «Квіти сецесійного саду» до Днів ар-нуво у Львові. Фото/ Iryna Kolodka.
Виставка у Мистецькій Бібліотеці. Фото/ Iryna Kolodka.

За її словами, пічки львівських виробників можна побачити одразу, адже вони з червоної глини. Біля Львова не було родовищ з білої глини, тому на фабриці Левинського використовували саме червону.

«Коли розвивався стиль сецесії, то львівські архітектори розробляли концепцію сецесійного саду поряд з ідеєю міста-саду, втіленою у віллових колоніях на Кастелівці, Францівці, Софіївці. Рослини такого дещо стихійного саду мали бути пластичними, рясно квітучими, як-от гліцинія, вейгела, акація, жасмин. Це зображували й на кахлях. Звідси і назва нашої виставки», додає кураторка виставки.

Виставка сецесійних кахлів у Львові. Фото/ Iryna Kolodka.
Виставка сецесійних кахлів у Львові. Фото/ Iryna Kolodka.

Виставку Мистецька Бібліотека організувала разом із Бюро спадщини у Львові.

Вхід на виставку – вільний. Поглянути на унікальні кахлі можна буде до 25 червня.


Ар-нуво (від фр. «l’art nouveau» – «нове мистецтв») – це художній стиль, що набув популярності в кінці XIX – на початку XX століття. Він вирізняється відмовою від класичних форм і прагненням до створення нового стилю. Митці надихалися природою, народною архітектурою і японським
мистецтвом.

Вперше Всесвітній День ар-нуво відзначили 10 червня 2013 році в Угорщині. Відтоді Дні сецесії відбуваються за підтримки європейських рухів Réseau Art Nouveau Network (Брюссель) і Art Nouveau European Route (Барселона). Дату 10 червня обрали тому, що в цей день померли два видатні представники цього стилю – Антоніо Гауді і Еден Лехнер. Цьогорічна тема заходів - світло.


До слова, в межах проєкту «Що почитати у львівських бібліотеках» ІА Дивись.info  підготувала дві добірки книжок разом з Мистецькою Бібліотекою. Їх можна переглянути за посиланням.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: